1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Kava 9 yükseltildikten sonra Kava tur yapacak mı?

Kava 9 yükseltildikten sonra Kava tur yapacak mı?

guncel coin haberleri

16 Aralık’ta Kava, yeni ana ağın taşıma kapasitesini test edecek olan Kava 9 testnet etkinliğini gerçekleştirdi.

Kava, ana ağ yükseltmesini bir ay önce ilk kez görüntülediğinden beri, önceki test ağı etkinliği fiyatın 8$ artmasına neden olduğu için birçok kişi bunun KAVA fiyatını nasıl etkileyeceğini görmek için nefesini tutuyor.

Anlaşma ayrıca GameFi, bulut hizmetleri ve güvenlikte bir dizi ortaklık yoluyla yükseltmelere ilgi uyandırdı.

Sonuç olarak, Kava’nın ana hedefi ekosistemine daha fazla geliştirici çekmektir – bu, zincirler arası kredi anlaşmasının can alıcı noktasıdır ve TVL’si esas olarak kendi projelerinden oluşur.

Yükseltme, Kava’nın azalan ivmeyi yeniden kazanmak için ihtiyaç duyduğu ilgiye ilham vermeyi başarabilir mi?

Kava’nın kısa bir tarihi

2019’da Kava, blok zinciri endüstrisini değiştirme potansiyeli nedeniyle Binance Yılın Launchpad Projesi Ödülü’nü kazandı ve güçlü bir şekilde başlattı.

Çoğu DeFi uygulaması bir zincir ekosistemiyle sınırlı olsa da Kava, zincirler arası kredi sağlayan ilk büyük platform olarak popülerdir.

Hem Kava sözleşmesi hem de kredi platformu HARD sözleşmesi, zincirler arası varlıkların yatırılmasını ve ödünç verilmesini destekler. Bu, yatırımcıların Kava ekosisteminden zincirler arası varlıkları ödünç vermelerine, ödünç almalarına ve yatırmalarına olanak tanır.

2019’dan bu yana Kava, zincirler arası DeFi uygulamalarını ve hizmetlerini destekleyen, geliştiricilere erişilebilir ve kalıcı bir finansal hizmet altyapısı sağlayan merkezi olmayan bir katman 1 merkezi haline geldi.

Ayak izi analizi – Kava TVL

Önemli kilometre taşları:

 • 11 Haziran 2020: Kava 3 ana ağ yükseltmesi tamamlandı ve BNB rehinini ve USDX çekilmesini destekleyen ilk zincirler arası borç verme platformu CDP başlatıldı.
 • 15 Ekim 2020: Kava 4 ağ geçidi ana ağ yükseltmesi tamamlandı ve zincirler arası kripto para piyasasının HARD protokolü başlatıldı.
 • 9 Nisan 2021’de Kava 5 ana ağı resmi olarak başlatıldı.
 • 30 Ağustos 2021’de Kava DeFi platformu, Kava 8 ana ağ yükseltmesini tamamladı.
 • Kava 9 ana ağ yükseltmesinin 2022’nin ilk çeyreğinde hayata geçmesi bekleniyor.

TVL’nin büyümesinden, Kava TVL’nin her büyük yineleme yükseltmesinden sonra kademeli olarak büyüdüğü ve bu da jetonların fiyatını yükseltmeye neden olduğu görülebilir. Bununla birlikte, token fiyatı, TVL’si gibi istikrarlı bir yükseliş eğilimini sürdürmedi. Son yinelemeden bu yana, mevcut KAVA token fiyatı, zirvesinden yaklaşık %60 düştü.

Ayak İzi Analizi-KAVA FiyatıAyak İzi Analizi-KAVA Fiyatı

Kava’nın ekosistem protokolünü ve token ekonomisini dikkatli bir şekilde incelediğimizde bunun nedeni açıklığa kavuşuyor.

Kava’nın Ekosistemi

Kava’nın iki belirgin sorunu var:

 • Temel olarak Kava’nın kendi protokol paketi tarafından desteklenen zayıf ekosistem
 • Kararsız token ekonomisi

Ekosistem genişliği eksikliği, Kava protokolü TVL’yi destekliyor

Kava şu anda 3 ana proje içermektedir:

 • Kullanıcıların USDX elde etmek için varlıklarını teminat olarak kullanmalarına izin veren Kava Mint.
 • Kava Lend, kullanıcıların kripto para piyasasından varlıklar sağlayarak ve ödünç alarak ödül almalarını sağlar.
 • Kava Swap, kullanıcıların Kava zincirinde token alıp satmasına ve madencilik havuzuna likidite sağlayarak ödüller kazanmasına olanak tanır.

Ayak İzi Analizi-Kava Ekosistem Projesi TVL TrendAyak İzi Analizi – Kava Ekosistem Projesi TVL TrendleriAyak İzi Analizi-Kava Ekosistem Projesi TVLAyak İzi Analizi – Kava Ekosistem Projesi TVL

Kava Mint, Kava’nın toplam TVL’sinin yaklaşık %70’ini oluşturuyor.

Projede ödünç vermek için kullanılabilecek çok fazla varlık ve işlem çifti yok ve ekosistem likiditeden yoksun, sadece Kava ekosisteminde ödünç verme ve takaslar etrafında dönüyor. Örneğin, Kava Swap çok yüksek APY ödülleri sağlar, ancak likidite madenciliği havuzu yalnızca USDX temel ticaret çiftlerini destekler.

Kava Simgesi

Kava ekosistemindeki belirteçlerin fiyatı bu yıl büyük ölçüde dalgalandı.

Kava’nın istikrarlı para birimi USDX’e ve yönetim belirteci KAVA’ya bir göz atalım.

USDX’in uygulama senaryoları sınırlıdır

USDX, temel olarak uygulama senaryolarının olmaması nedeniyle istikrarsız ve istikrarlı bir para birimidir. Şu anda, asıl amacı Kava Lending’i rehin etmektir.

Zincirler arası AMM uygulaması Kava Swap’ın piyasaya sürülmesinden sonra USDX fiyatı istikrar kazandı. Kava ayrıca daha fazla borsada listelenerek likiditesini ve kullanım senaryolarını artırmayı planlıyor.

Ayak İzi Analizi-Stablecoin USDX FiyatıAyak izi analizi-stabil coin USDX fiyatı

Yönetim belirteçlerinin dağıtımında elden çıkarma riski vardır

KAVA, Kava blok zincirini yönetmek için kullanılan belirteçtir ve KAVA ayrıca sisteme son çare olarak borç veren olarak hareket eder. Tüm sistem yeterli teminata sahip değilse, sistem tekrar yeterli teminata ulaşana kadar KAVA USDX’i geri almak için basılacaktır.

KAVA’nın tahsisi tartışmalıdır. KAVA’nın %40’ı 3 büyük özel satışta satıldı ve bu da birkaç kişinin elinde yüksek düzeyde entegre olmasını sağladı.

Kava-KAVA token dağıtımıKava-KAVA token dağıtımı

Kava 9 bu sorunları çözecek mi?

Yaklaşan Kava 9 yükseltmesinin en önemli özelliklerinden biri, blok zincirlerin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan Blok Zincirler Arası İletişim Protokolünü (IBC) resmi olarak başlatacak olmasıdır. Bunun iki ana etkisi olacaktır:

 1. Daha kapsayıcı: Yükseltme, tüm IBC destekli projelerin ve toplulukların ürünlerini Kava zinciriyle entegre etmelerini sağlayacaktır. DeFi projesi, Kava çapraz zincir DeFi ekosistemindeki birden fazla işlevsel senaryoya erişebilecek.
 2. Daha fazla uygulama senaryosu: IBC’nin zincirler arası yapısı göz önüne alındığında, USDX, IBC aracılığıyla Ether’in DeFi projesi için kullanılabilir ve merkezi olmayan borsaların ödeme birimi haline gelebilir. Bu nedenle, Kava’nın token ekonomisinin daha istikrarlı hale gelmesi bekleniyor.

Kava 9 yükseltmesi, önümüzdeki birkaç yıl içinde Kava ekosisteminin gelişiminin temelini oluşturan Ethereum çapraz zincir köprüsü, Kava Launchpad ve Keplr cüzdan desteği gibi altyapının tamamlanmasını da içeriyor.

Kava, DeFi kredileri için zincirler arası bir çözümü başarıyla başlatmış olsa da, tek başına Kava ailesindeki projeler halka açık bir zinciri sürdürmek için yeterli değil.

O zaman Kava ekosisteminin başarısı, geliştiricileri anlaşmadaki projeleri devreye sokmak için başarılı bir şekilde çekip çekemeyeceğine bağlı olacaktır ve yeni yükseltmeler bunu yapabilir.

Bu rapor size Footprint Analytics tarafından sağlanmaktadır.

ayak izi nedir

Ayak izi analizi, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analiz platformudur. Zincirdeki verileri temizler ve bütünleştirir, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özel grafiğini oluşturabilir. Blockchain verilerini keşfetmek ve daha akıllı yatırımlar yapmak için Footprint’i kullanın.

Yayınlandığı kategori: Analiz, DeFi

CryptoSlate bülteni

Kripto para, DeFi, NFT vb. alanlardaki en önemli günlük hikayeleri özetledi.

Kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap