1. Ana Sayfa
  2. Ethereum
  3. Justin Sun Ethereum’un 1500 Doların Altına Düşmesine Nasıl Neden Oldu?

Justin Sun Ethereum’un 1500 Doların Altına Düşmesine Nasıl Neden Oldu?

Ethereum ETHUSD

Geçtiğimiz haftalardaki güç gösterisinin ardından, Ethereum kısa bir süre için 2.000 doların altına düştü. Kripto para birimi kurtarılmış gibi görünüyor, ancak kripto pazarı hala çökme öncesi seviyelerine dönmek için bir miktar dirençle karşılaşabilir.

Bir bildiri Wu Blockchain tarafından ETH’nin fiyatının daha büyük bir düşüşten zar zor kaçtığını iddia ediyor. Philippe Castonguay tarafından sağlanan veriler, Tron Vakfı’nın CEO’su Justin Sun’ın Ethereum tabanlı Likitite Protokolü’nde 1 milyar dolarlık bir pozisyona sahip olduğunu gösteriyor.

Bu 606.000 ETH pozisyonu neredeyse tasfiye edildi ve büyüklüğü nedeniyle fiyatın yaklaşık 1.500 $ veya 1.000 $ ‘ın altına düşmesine neden olabilirdi. Castonguay şunları söyledi:

Likit Protokolü’nün kurtarma moduna geçtiği ve Justin Sun’ın 1 milyar dolarlık pozisyonunun tasfiye edilebildiği yaklaşık 2 dakikalık bir pencere vardı, ancak olmadı. 5 dakika önce kendi Trove’unu yeniden dengeledi ve borcunun geri ödenmesi için 300 milyon dolar ödedi.

Ancak Castonguay daha sonra protokolün tasfiye mekanizmasının ETH’nin fiyatının düşmesini engelleyeceğini açıkladı. Liquity, istikrar sağlayıcıları olarak adlandırılan varlıklar ile çalışır. Bir pozisyon tasfiye edildiğinde, yüzde 0,5’lik bir oran tasfiye memurlarına gider ve yüzde 9,5’i her istikrar sağlayıcıya dağıtılır. Castonguay katma:

ETH’si, İstikrar Sağlayıcıları tarafından * piyasa fiyatı * üzerinden satın alınmış olacaktı. Alıcılar satıcıyla aynı spot fiyattan buluşurdu.

Justin Sun Bitcoin ve Ethereum Dip’i Satın Aldı

Sun, Bitcoin ve Ethereum’un fiyatındaki düşüşten yararlandı. Twitter hesabı aracılığıyla iki büyük BTC ve ETH alımını duyurdu. Açıklamayı, büyük şirketlerin kripto varlıklarını açıkladıkları şekilde yaptı.

İlki için Sun, tahmini 152 milyon $ karşılığında ortalama 36.868 $ fiyatla 4.145 BTC satın aldığını iddia etti. Güneş dedim:

Bugün bir dalışta çok sayıda satın aldım, bu yalnızca #BTC satın alımım. BUIDLING’e devam edin, DIP’yi satın alın.

İkinci satın alma, tahmini 135 milyon $ için ortalama 2.509 $ fiyatla 54.153 ETH için yapıldı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’dan alıntı yapan Sun, “Ben satmıyorum” dedi.

Yazım sırasında, ETH günlük grafikte% 21.6’lık bir kayıpla 2.621 $ ‘dan işlem görüyor. Haftalık grafikte ETH% 37.1 düştü ve aylık grafikte% 17.2 karı koruyor.

Ethereum ETH ETHUSD
Günlük grafikte düşüş trendinde ETH. Kaynak: ETHUSD Tradingview

İyileşme etkileyici olsa da, piyasa ormanın dışında olmayabilir. Analyst Material Scientist tarafından 17 Mayıs’ta sağlanan verilerinci BTC’ye karşı ETH’de bir geri çekilme öngördü. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, ETH bu paritede bir düzelme yaşadı ve önümüzdeki günlerde daha fazla dalgalanma görebilir.

Ethereum ETH ETHUSD
Kaynak: Material Indicators

Dahası, ETH ve piyasanın geri kalanı, genellikle herhangi bir büyük fiyat hareketi gerçekleştiğinde olduğu gibi, Bitcoin ile korelasyon seviyelerini artırmış gibi görünüyor. Bu anlamda, Malzeme Bilimcileri, BTC fiyatının en azından Haziran ayına kadar mevcut seviyelerde yatay hareket etmesini bekliyor.

Ethereum ETH ETHUSD
Kaynak: Material Indicators

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap