1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Jack Dorsey, Bitcoin’in Merkezi Olmayan Gücünü Korumak İstiyor

Jack Dorsey, Bitcoin’in Merkezi Olmayan Gücünü Korumak İstiyor

guncel coin haberleri

Block’un (eski adıyla Square) CEO’su Jack Dorsey, uzun zamandır Bitcoin’in bir savunucusuydu. Dorsey, Bitcoin’i yıllar boyunca hem kişisel hem de profesyonel olarak destekledi. 2018’de Bitcoin’in sonunda dünyanın tek para birimi olacağını söyledi. 2020’de Square, yaklaşık 50 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı. 2021’in başlarında Square, 170 milyon dolar değerinde Bitcoin daha satın aldı. Haziran ayındaki Bitcoin 2021 konferansında Dorsey, Bitcoin’i para birimi devalüasyonunu önlemenin ve sınırlar arası para transferini hızlandırmanın bir yolu olarak gördüğünü açıkladı. Geçen yılın sonlarında Square, blockchain ve ekonomik güçlendirme dahil olmak üzere daha geniş misyonunu temsil etmek için adını Block olarak değiştirdi. Block’un bitcoin varlıkları, mevcut fiyatlarla 354 milyon dolar değerinde olan 8.207 BTC’dir ve Block, bitcoin hakkındaki fikrini değiştirmedi. Geçen hafta Dorsey, Block’un insanların bitcoin madenciliğini kolaylaştırması için bitcoin madenciliğine gireceğini resmen duyurdu. Duyuru Twitter’da yapıldı ve şirketin nihayet madencilik işine gireceğine dair Ekim ayına kadar uzanan bilgileri doğruladı. Block, kullanımı kolay, güvenilir, yüksek performanslı, enerji açısından verimli ve herkesin kullanımına açık bir “açık bitcoin madenciliği sistemi” yaratmayı hedefliyor.

Ilias Louis Hatzis, Kryptonio Wallet’ın kurucusu ve CEO’sudur. Lütfen kripto cüzdan anketimize katılın ve yardımınızı kullanabiliriz. İşte kripto para cüzdanları hakkında 60 saniyeden kısa sürede tamamlamanız gereken yedi basit çoktan seçmeli soru. Anket tamamen anonimdir.

Bitcoin 2009’da piyasaya çıktığında, birçoğu nasıl gideceğinden emin değildi. Bununla birlikte, dünyanın ilk kripto para birimi hızlı bir başarıydı ve rakiplerinin çok ötesinde pazar lideri olarak hakimiyetini pekiştirdi. Aralık ayında, Bitcoin başka bir dönüm noktasını geçti. Tedarik zincirine girmek üzere olan bitcoinlerin %90’ı artık çıkarılıyor. Toplam Bitcoin arzının ilk %90’ını çıkarmak 12 yıl alırken, kalan %10’unu çıkarmak 120 yıl sürecek. 21 milyonuncu Bitcoin, 2140’a kadar çıkarılmayacak.

Bitcoin, enerji tüketimi nedeniyle mücadele ediyor ve elektrik, madencilik operasyonlarında yer alan en büyük maliyet. Bloomberg tarafından hazırlanan bir rapor, 2021 yılına kadar Bitcoin’in Pakistan kadar 91TWh enerji kullanacağını tahmin ediyor. Elon Musk, Tesla’nın bitcoin madenciliği ve ticaretinde fosil yakıtların hızla artan kullanımına ilişkin endişeler nedeniyle bitcoin ödemelerini askıya aldığını söylediğinde bitcoin’in “enerji sorunu” konusundaki farkındalık arttı. Medyanın çoğu Bitcoin’in enerji tüketimini olumsuz olarak tasvir ederken ve Bitcoin madenciliği birçok şehir ve ülkeden daha fazla elektrik tüketirken, Bitcoin madenciliğinin %74’ünün yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu ve Bitcoin madenciliğinin daha çevre dostu olduğunu unutmamalıyız. oradaki diğer birçok sistemden daha.

Çoğu insan yıllardır Bitcoin madenciliği yapamıyor. Madencilik, bireysel madenciler için zor bir tekliftir ve bugün birkaç kişinin elinde merkezileştirilmiştir. Şirketler ve hatta hükümetler artık Bitcoin madenciliği yaptıkları sunucu çiftlikleri oluşturmak için milyonlar yatırıyor. NBER araştırmacıları, madencilerin en üstteki %10’unun Bitcoin madencilik gücünün %90’ını kontrol ettiğini ve yalnızca %0,1’inin (yaklaşık 50 madenci) madencilik gücünün %50’sini kontrol ettiğini buldu. Böyle yüksek derecede bir merkezileştirme, Bitcoin ağını, gizli anlaşma halindeki bir madenci grubunun veya tek bir madencinin ağın büyük bölümlerini kontrol edebildiği %51 saldırısına karşı savunmasız hale getirebilir.

Madencilik süreci karmaşıktır ve hesaplama açısından zor bulmacaları çözmeye ve işlem bloklarını doğrulamaya çalışan çok sayıda özel donanım gerektirir.

Bitcoin’in ilk günlerinde madenciler daha istikrarlı bir maaş için madencilik havuzlarına bağlanırdı. Tüm madenciler birlikte çalışır ve havuzun bir üyesi şanslı olduğunda, havuzun tamamı yararlanır. Sonunda, madencilerin kazandığı tüm bitcoinleri alan ve katkıda bulunan bilgi işlem gücüne dayalı olarak yeniden dağıtan ağırlıklı madencilik havuzları ortaya çıktı. Havuz merkezileşmesini önlemek için Stratum V2 gibi protokoller, madenciler ve madencilik havuzları arasındaki ilişkiyi değiştirmeyi amaçlar. Hangi işlemlerin dahil edileceğine madencilik havuzu karar vermek yerine, hangi işlemlerin bloğa gireceğine madencilik havuzu karar verir.

2021’de Bitcoin’in değeri yükseldikçe, ölçek ekonomisi olmadan madencilik daha zor hale geliyor ve ağın merkezileşebileceği, bugün kullandığımız gibi az sayıda madenci tarafından kontrol edilebileceği endişeleri var. veri

“Dünyanın tek para birimi” olabilecek bir şeyi demokratikleştirmek için açık bir Bitcoin madencilik sistemi oluşturmak, merkezi olmayan ve izinsiz bir gelecek için çok önemlidir.

İnternet ilk tasarlandığında, yalnızca Google, Facebook ve diğerleri için istemciler değil, kendi sunucularımızı çalıştırmamız gereken merkezi olmayan bir ağ olarak düşünülmüştü.

Dorsey, Bitcoin’i geride tutan muazzam zorlukların üstesinden gelmek için madencilik sürecini elden geçirmek istiyor. Bitcoin’in bir oligarşiden ziyade bir topluluk olarak kalması için, topluluğun anlamlı bir şekilde katılabilmesi gerekir. Dorsey, herkesin işlemleri doğrulamak ve blok zincirinin durumunu anlamak için başka birine güvenmek zorunda kalmadan kendi düğümünü kolayca çalıştırabilmesini istiyor.

Bu, ademi merkeziyetçiliğin nihai anahtarıdır ve web 3.0 ve meta veri deposu hakkında konuşurken göz önünde bulundurmamız gereken bir şeydir.

Görüntü Kaynağı

Zirvede kalmak için her gün araştırmamızı okuyan diğer fintech liderlerine katılmak için e-posta ile abone olun. Danışmanlık hizmetlerimize göz atın (Bu ücretsiz orijinal araştırma için nasıl ödeme yapıyoruz.

Bilgi kaynağı: DAILYFINTECH’ten 0x Information tarafından derlenmiştir.Telif hakkı yazarı Ilias Louis Hatzis’e aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap