İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğinin 5 İşareti

İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğinin 5 İşareti

featured

Son zamanlarda iş yerinde çok fazla dolaşmaya mı başladınız? “Pazartesi işe mi gelinir?” sözleri ve Cuma günü “tatil başlasın artık” düşünceleri, işten sıkılmaya başladığınıza dair birer mesaj olabilir.

Peki, bu sıkıntınız hiç geçmezse? Peki ya işinizde istediğiniz ya da gidebileceğiniz en üst noktaya ulaştıysanız ve artık iş yerinde mutlu olamıyorsanız? Farklı bir işte çalışma ya da bir süre ara verme zamanı yaklaşmış olabilir.

İşten çıkma zamanınız gelmiş olabilir mi?
Birçok kişi bir anda bunun farkına varmaz. Her şey zamanla birikir. Birikir ve artık ya bir fırsat arayışına girersiniz ya da aynı işte kendinizi harcarsınız. İşinizde sizi mutlu etmeyen şeyler maaşların gününde yatmaması, işe verdiğiniz zamanın karşılığını alamadığınızı hissetmeniz, artık tutkunuzu kaybetmeniz ya da yatırımlarınızın yetersiz olması olabilir.

Vermeniz gereken büyük bir karar var. O işte takılı kaldıysanız ve gelecek adımı tam olarak bilmiyorsanız, elinizde olanları değerlendirebilir, artısı eksisiyle bir karara ulaşmayı deneyebilirsiniz. İşte bu durumda aşağıda bulabileceğiniz işaretler aslında işinizde mutlu olmadığınızı ve artık bir değişiklik gerektiğinin göstergesi olabilir.

1. İşe Gitmekten Nefret Ediyorsunuz
Pazartesi işe gidiyor olmanızı sevmiyor olmanızdan çok, işe gittiğiniz her bir gün bunalım yaşıyor olabilirsiniz. Ayaklarınızın geri geri gitmesi denen durum işte budur. Eğer sizde böyle bir durum varsa olaya dikkatle yaklaşmalı ve iç sesinizle konuşmaya başlamasınız. Aklınız artık bu işin saçma bir hal aldığına sizi inandırabilir ve bunun sizin bir suçunuz olmadığı konusunda size gerekçeler sunabilir. İşte bu gibi durumlarda bir şeyler değiştirmeye çalışın ve bu değişimlere engel olan şeyleri listeleyin. İş yerinde geçirdiğiniz saatlerde sizin kontrolünüz dışında sebeplerden mutsuz olmanıza gerçekten değip değmediğine karar vermeye çalışın.

2. Artık Zarar Veriyor
İş her şey değildir. Dengeli bir hayat, ailenize, öğrenme, keşfetme ve gezme gibi istekler ile kendinize yeterince zaman ayırabilmeniz demektir. Kendi özel hayatınızın patronu siz olduğunuz için enerjinizi ve zamanınızı sadece maaş gününü değil aynı zamanda geleceğinizi de düşünerek doğru şekilde kullanmalısınız. Sağlığınızı, ilişkinizi, kişisel alanınızı ve duygusal sağlığınızı, işte geçirdiğiniz zamanlar yüzünden arka plana atmak zorunda kalıyorsanız artık kendi iyiliğiniz için işten ayrılma zamanınız gelmiş demektir.

Kaçırmayın: Pasif Gelir Elde Etmek için Neler Yapmalısın?

3. Gelişiminiz Durdu
Kişisel gelişim rahatlık ve kolaylık olan yerlerde görülmez. Sadece rahatlık noktasından ayrılmaya ve zorluklara karşı savaşmaya hazır olduğunuzda kişisel gelişim sağlayabilirsiniz. Güzel bir işiniz, güzel bir çalışma ortamınız ya da çalışma arkadaşlarınız olsa da gelişme görmüyorsanız artık yola devam etme zamanınız gelmiştir. Artık işinizde gelebileceğiniz en iyi noktaya gelmiş ve daha fazla ilerleye göremiyor olabilirsiniz. İşte o anda değişim için arayışa girmelisiniz. Sebep ne olursa olsun, gelişiminizin durmasına asla izin vermeyin.

4. Hayaller Yok Artık
İşini seven ve işini severek yapan kişiler sadece para için çalışan ya da sadece çalışmak zorunda olduğu için çalışan kişilerden daha üretken ve daha etkili çalışırlar. Çalıştığınız şirkete inanıyor musunuz? İşiniz amaçsızmış gibi geliyor mu? Muhtemelen artık işinizin ilk çekiciliği ortadan kalktı ve artık büyük resimle pek ilgilenmiyorsunuz, belki de artık hayalleriniz değişti. İyi maaş aldığınız bir pozisyonda çalışmak için nedenler orta koyarak bunun doğru karar olduğuna kendinizi inandırabilirsiniz. Fakat kalbiniz aynı fikirde değilse bir süre sonra elinizde kelepçeler var gibi hissedebilirsiniz.

Kaçırmayın: Gelirlerinizi Çeşitlendirmenin 3 Yolu

5. Daha Güzel Bir Hayal Peşinde
İnsanların sevmedikleri işlerde çalışmasının en büyük sebebi korkmalarıdır. Peki neden Korkarlar? Bilinmezlik korkusu ya da yanlış karar verme korkusu ya da deneme veya başarısızlık korkusu? Bu özellikle ne yapmaları gerektiğiniz bilen fakat gerekli adımı atamayan kişiler için doğrudur. Korku iş yerinde ya da başka bir yerde mutsuzluğun asıl sebebidir ve korkuyla yüzleşmediğiniz sürece korku ortadan kalkmaz. Korkuyla yüzleşmeniz cesaretinizi toplayıp kendiniz için doğru yolu bulduğunuz zaman ancak çözüme kavuşturulabilir ve ortadan kalkar.

Her ne kadar burada verdiğimiz örnekler işinizin aslında sizin için doğru olmadığınız göstergesi olabilseler de çalışmaya devam etmeye ya da işten ayrılmaya karar verebilecek tek kişi sizsiniz. Kendinize karşı dürüst olun ve işinizde kalmaya ya da farklı bir iş aramaya karar verin. Kendinize karşı olan davranışlarınız verdiğiniz kararda en büyük etkiye sahip olacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap