1. Ana Sayfa
 2. Finans Haberleri
 3. İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2020 İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Başvurabilir?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Nedir? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı kaç para? Nasıl hesaplanır? Şartları neler? Maliye Bakanının açıkladığı ekonomi haberleri içerisinde, özellikle öne çıkan süresiz izin ve işsizlik maaşları hakkında tüm detaylar, ilgili haberimizde.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, işsiz kalan vatandaşlara iş bulabildikleri zamana kadar devlet tarafından sağlanan bir yardımdır. Sigortalı olarak çalışmış olan işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen şartları taşımaları halinde, işsiz kaldıkları dönem boyunca belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemeye de işsizlik ödemesi denilmektedir.

Eğer incelemek isterseniz, İşkur tarafından yayınlanmış olan İşsizlik Sigortası Kanunu’na, buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Bir hizmet akdine bağlı çalışan sigortalı olmanız veya sandıklara bağlı sigortalı olmanız durumunda işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz. Bununla beraber, çalışma vizesiyle çalışan yabancılar da işsizlik sigortasından yararlanabilirler.

Ancak sadece bu şartlarla işsizlik sigortasından yararlanmanız mümkün değil. Aşağıdaki maddeler, İşkur’un resmi sitesinde belirtmiş olduğu işsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarıdır.

 • Çalışan kişinin, kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün, hizmet akdine tabi olması
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

Bunlara ek olarak, işten ayrıldığınız günden itibaren “mücbir sebepler dışında” 30 günü geçirmeden işsizlik maaşı için başvuru yapmanız gerekiyor.

Bu süreyi geçirdikten sonra da başvuru yapabiliyorsunuz ancak başvuru yapmadan önce geciktirdiğiniz süre toplam hak sahipliği süresinden düşürülüyor. Ayrıca, işsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı olan işsizlerin iş almaya hazır durumda olmaları gerekiyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra iş arayan kaydınız yapılıyor. Böylece, sigortalı işsizlerin yeni bir işe yerleştirilmesinde devlet yardımcı oluyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusunun iki yolla yapılması mümkün. İlk yol, en yakın İşkur birimine giderek başvurmanızdan geçiyor. Ancak bu işi elektronik yoldan yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz durumunda işsizlik maaşı başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Buraya giriyoruz.
 • Karşınıza çıkmış olan İş Arayan kısmından Giriş kısmına tıklıyoruz.
 • Eğer hesabınız yoksa, Üye Ol butonuna tıklayıp istenilen bilgileri girerek üye olabilirsiniz.
 • Giriş yapmak istediğiniz ekranda T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bununla beraber E-Devlet ile giriş yapmak da mümkün.
  Girişinizi yaptıktan sonra Bireysel Kullanıcı Bölümüne girerek İşsizlik Ödeneği Başvurusu seçeneğine tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkan bilgilendirme formunu okuduktan sonra devam edebilirsiniz.
 • Sizi karşılayacak olan formu istenilen bilgilerle doldurarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Cevabı Ne Zaman Gelir?

İşsizlik maaşı hakkında yaptığınız başvurunuzun cevabı yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, telefonla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi’ni (Alo 170) arayarak başvurunuz hakkında bilgilendirme alabilirsiniz. Fakat genel olarak başvuruların açıklanması ayın sonuna kadar sürebilmektedir. İşsizlik ödeneği ise her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenmektedir.

 

İşsizlik Maaşı Kaç Para?

Başvurunuz onaylanan sigortalı işsizler, T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanları ile birlikte herhangi bir PTT Bank şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler. Alacağınız işsizlik maaşının miktarı işten çıkarılmadan önce işverenin size verdiği maaş miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, son 4 ay asgari ücretle çalışmış olan sigortalı bir işsize ödenecek işsizlik ödeneği miktarı 1.168,27 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar, 2020 yılı brüt asgari ücret olan 2.943,00 TL baz alınarak hesaplanmıştır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aylık prime esas kazançlar dikkate alınır. Dört aylık brüt kazanç üzerinden hesaplanan, günlük ortalama kazancın %40’ı işsizlik ödeneği olarak hesaplanmaktadır. Sigortalı işsiz, kaç gün ödenek alacaksa o kadar günle çarpıldıktan sonra çıkan miktar, aylık olarak işçinin hesabına yatırılmaktadır. Kendiniz maaşınızı hesaplamak istiyorsanız,

 • Son 4 ay içerisinde aldığınız maaşları toplayın.
 • Çıkan sonucu 4’e bölün.
 • Bulduğunuz sonucun %40’ını hesaplayın.
 • Bulduğunuz miktardan Damga Vergisini çıkartın.

Bulduğunuz sonuç, aylık alacağınız işsizlik ödeneğiniz olacaktır. Aşağıda ise işsizlik ödeneği alma süreleri bulunmaktadır.

 • 600 gün sigortalı çalışma süreniz varsa 180 gün,
 • 900 gün sigortalı çalışma süreniz varsa 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı çalışma süreniz varsa -> 300 gün boyunca işsizlik ödeneği alabilirsiniz.Yani en az altı ay, en fazla ise on aya kadar işsizlik ödeneği maaşı almanız mümkün.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap