İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İş Sahibinin Perspektifinden Liderlik

İş Sahibinin Perspektifinden Liderlik

featured

Bu yazımda çalışanların iş sahiplerinden bir lider olarak neler beklediğini açıklamaya çalışacağım. Bu özel ihtiyaçlar nelerdir? İşte çalışanlardan aktarılan önemli tüyolar:

1. Tutarlı Olun

İş sahipleri sıklıkla fikirlerini değiştirme eğiliminde bulunurlar. Sürekli olarak değişkenlik gösteren planlar çalışanları da kötü duruma sürüklemektedirler. Burada iş sahibinin yapması gereken şey, temel olarak kararlılığın ne anlama geldiğini anlamaktır. İş sahipleri yapmış olduğu hareketleri gözden geçirmeli ve bu hareketlerin tutarlı olup olmadığına bakmalıdır. Eğer sürekli değişkenlik gösteren bir tutum içerisindeyse, neden kararlarını çok sık değiştirdiğini ve bu durumu nasıl en aza indirgeyebileceğini ortaya koymalıdır. Bunu başarmak için bir mucize gerekmez. Tutarsız dünyada tutarlı olmaya çalışmalısınız ve çalışmalarınızı buna devamlı uyarak yapmalısınız.

2. Kararlı Olun

Çalışanlar iş sahiplerinden bir lider olarak kararlı olmalarını beklerler. Her ne olursa olsun çalışanlarınıza kararlı olduğunuzu ispat etmeniz gerekmektedir. Kararlarınız çalışanlarınıza söylediklerinizdir. Bu sebeple söylediğiniz şeyleri yaparak kararlı olduğunuz imajını çalışanlar üzerinde yaratmalısınız. En etkili liderlere bakıldığında, onların sonuç ne olursa -en kötü sonuç bile olsa- söylediklerinin arkasında durdukları ve söyledikleri doğrultusunda kararlılıkla hareket ettikleri görülmektedir. Birçok başarılı lider, yapmaya kararlı oldukları şeyler konusunda başarısız olmuştur, fakat sonuç her ne olursa olsun, onların kararları doğrultusunda inançla, tutkuyla ve net bir şekilde hareket etmeleri, onları dünya çapında lider yapmıştır. Unutulmamalıdır ki, herkes imkansız durumu olanaklı hale getirebilecek ve bu yönde kararlı olabilecek kişilere ihtiyaç duyar.

3. Tutkulu Olun

Çalışanların patronlarından bir lider olarak beklediği bir diğer şey de tutkudur. Gerçekten de lideri çalışanlar üzerinde etkileyen en önemli unsurlardan biri hiç kuşkusuz tutkudur. Onlar mükemmellik abidesi değildir ama onlar tutarlı, kararlı ve tutkulu insanlardır. Ve hepsinden önemlisi, onlar her şeyi ciddiye alırlar. Meselelere sanki ölüm kalım meselesiymiş gibi yaklaşırlar. Ve işte tam da bu sebeple, insanlar tarafından dinlenilir ve ciddiye alınırlar.

Bu üç özellik sizi çalışanlarınız gözünde sadece patron olmaktan çıkaracak aynı zamanda lider de yapacaktır. O halde kendinizi hemen bu çerçeve dahilinde değiştirmeye başlayın. Görüşmek üzere..

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap