1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İş Görüşmesinde Nasıl Davranmalıyız?

İş Görüşmesinde Nasıl Davranmalıyız?

İş Görüşmesinde Nasıl Davranmalıyız?

İş görüşmeleri hepimizin karşılaştığı durumlardır. Başarılı bir iş görüşmesi için nasıl davranmak gerekir? Sorusu çoğumuzun merak ettiği bir konudur. Özellikle ilk defa iş görüşmesine giden kişiler neler yapmalı? Heyecanlanarak kontrolü kaybetme korkusu ile nasıl başa çıkmalı? Talep edilen maaş? Daha önceki işyerinizden ayrılma nedeniniz? Zayıf Yönleriniz Nelerdir? Gibi kritik sorulara doğru bir şekilde içimizden geldiği gibi mi cevap vermeli? Yoksa karşımızdakinin duymak istediği cevaplara mı yönelmeli? Bu yazımız iş hayatına yeni girecek olan adaylar için bir rehber niteliğinde olacaktır.

İş görüşmesinde nasıl davranmalıyız?

Davranışlarımızı değiştirmeden, normal hayatımızda nasıl davranıyorsak aynı şekilde davranmalıyız. Karşımızdaki insan kaynakları uzmanları bizden doğal ve samimi olmamızı beklerler. Kendimizi rahatça ifade etmemizi, gerginlikten uzak biçimde rahat ama saygılı tavırlarla onlarla muhatap olmamızı isterler. Jest ve mimiklerimizi kullanırken abartıdan kaçınmalı, beden dilimizi en uygun biçimde kullanmalıyız.

İş görüşmesi yaparken zayıf yönlerimiz sorulursa nasıl cevap vermeliyiz?
“Zayıf yanlarınız nelerdir?” şeklinde sorulan bir soruya “zayıf yönlerim şunlardır” diye açık ve dürüstçe bir cevap iyi karşılanmayabilir. “Zayıf bir tarafım yok” şeklinde bir cevapsa inandırıcı gelmeyecektir. Çünkü hepimizin zayıf yönlerimiz vardır. Önemli olan işin gerektirdiği nitelikleri başaracak kuvvetli yönlerimizin ve becerilerimizin olması. Zaten soru aslında sizin bu iş için gereken nitelikleri sağladığınızı anlamak için sorulduğundan, buna dönük olarak cevap vermeniz mantıklı olacaktır. Belirli zayıf yönlerinizi abartmadan kısaca belirterek dürüst ve samimi olduğunuz mesajını karşıdakinin anlamasını sağlayın.

İş Görüşmesinde Nasıl Davranmalıyız
İş Görüşmesinde Nasıl Davranmalıyız

İş görüşmesi yapılırken maaşla ilgili soruları nasıl cevaplamak gerekir?

Maaş beklentisi sorusuna kimisi bu soruyu pas geçerek, kimisi de abartı bir ücret beklentisi içinde bulunarak cevap verir. İkisi de doğru bir yaklaşım değildir. Şayet karşı taraf sizden böyle bir soruyu cevaplamanızı istemişse, yapmanız gereken benzer işte çalışanların aldığı ortalama maaşı yazarak, bu civarda bir beklentiniz olduğunu fakat şirketin sizin için belirleyeceği maaş konusunda da anlaşmaya açık olduğunuzu belirtin. Bu asla karşı tarafa son kararı bırakmak anlamına gelmez. Eğer maaş konuşulmadan doğrudan hemen işe başlayın denilirse, mutlaka maaş ve diğer şartları konuşmanızda fayda vardır.

Önerilen Yazı
İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?

İş görüşmesi yapılırken heyecanlanırsam ne yapmam gerekir?
Heyecanlanmanız normaldir. Bunu kontrol etmek için iş görüşmesine çağrılmanızı beklerken derin derin nefes alın. Rahatlamanızda faydası olacaktır. Şunu da unutmayın ki, iş görüşmesi yapan kişiler, heyecanlı adaylara karşı olumsuz veya önyargılı bir tutumda değillerdir. Tam tersine bunu bir işe başlamak için duyulan tutkusu veya heyecanı olarak yorumlarlar.

İş görüşmesi yapılırken daha önceki işimizden ayrılma sebebi sorulursa nasıl cevap vermeliyiz?

Gerçekten haklı nedenlerden dolayı işinizden ayrılmışsanız, eski işverenlerinizi ve yöneticilerinizi suçlamadan ve işyeri hakkında fazla detaya girmeden yüzeysel bahsetmeniz akıllıca olacaktır.

Olumsuz şartlar ve durumlardan dolayı ayrıldıysanız yine aynı şekilde çok detaya girmeyin. Olumlu mesajlar verebilirsiniz. Örneğin ‘daha önceki çalıştığım şirketten memnundum. Ancak orda yapabileceklerim bir noktaya kadardı. Artık sizin şirketinizde daha büyük başarılara imza atacağımı ve potansiyelimi geliştirebileceğimi düşünüyorum’ demeniz sizin için artı puan olacaktır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap