İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. İş Fikri Nasıl Bulunur?

İş Fikri Nasıl Bulunur?

İş Fikri Nasıl Bulunur?

Girişimci ruha sahip olan kişilerin zihinlerinde her zaman yeni projeler vardır. Bu projeleri bir iş fikri halinde somutlaştırıp uygulamaları için girişimcilerin mükemmel bir planlama uzmanı, detayları yakalayan bir araştırmacı, cesur kararlar alabilen bir yapısı, yenilikleri yakalayan ve sürekli bir hareket ve atılım halinde yaşayan bir ruha sahip olması gerekir. Her yeni girişimin temelinde girişimciye ait iş fikirleri bulunur. bulunur. Bu iş fikirleri o kadar çoktur ki, pek çoğu daha hayata geçirilemeden silinir gider. Peki neden onca fikir değerlendirilemeden kaybolup gidiyor. Neden çok az bir kısmı girişime dönüşebiliyor.

İş Fikri Nasıl Doğar ve Gelişir?

 

Kimi zaman içimizden şunu yapmak geçer. “Artık kendi işimi yapmanın zamanı geldi.Kendi işimi kurmalı ve patronluğun tadını çıkartmalıyım.” Bize bunları söyleten, kimi zaman dinlediğimiz başarı hikayelerinin bizdeki etkisi, ya da iş ortamımızdaki sıkıntılar olabilir. Özellikle bir işverenin emri altında çalışan fakat düşük maaş alan, uzun mesai saatleri altında ezilen, kariyerindeki sıçramayı bir türlü yapamayan ve diğer personellerle olan iletişim sorunları o kişiyi “yeter artık hayatımın kontrolünü elime almalı ve kendi işimi kurmalıyım” düşüncesine götürür. Daha sonra düşünme süreci başlar. “Acaba hangi işi yapsam tutar?” çevresindeki kişilerle yapabileceği işler hakkında görüşmeler başlar. Sonuç olarak artık kafasında ne iş yapacağıyla ilgili sabit bir fikre ulaşır ki, bu iş fikri dediğimiz durumdur.

İş Fikri Nasıl Bulunur?
İş Fikri Nasıl Bulunur?

İş Fikirleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 1. İş fikirleri çoğu zaman zaten uygulanan bir fikrin geliştirilmesi esasına dayanarak uygulamaya geçirilir. Önemli olan rakiplerinizden farklı olun. İş fikrinizi geliştirmeye devam edin. Buna en güzel örnek Google’dır. İlk arama motoru olmamasına rağmen, rakiplerinin çok çok önüne geçen Google, sürekli geliştirdiği iş modeli ile pazarın lideri durumuna yükselmiştir.
 2. Tecrübeli girişimcilere iş fikrinizi anlatarak, onların değerlendirmelerini isteyin. Onlardan alacağınız eleştiriler ve tavsiyeler iş fikrinizin başarıyla uygulanmasında büyük katkı sağlayacaktır.
 3. Tarafsız olun. Kendinizi başka insanların yerine koyun. İş fikrinizi, bir başkası düşünüp sizden yorumlamanızı isteseydi ona ne söylerdiniz?
 4. Beklentileri karşılayan, toplumun ihtiyaçlarına dönük olarak ortaya çıkan iş fikirlerinin başarıya ulaşma olasılığı fazladır.
Önerilen Yazı
Sermayesiz İş Kurulabilir mi

İş Fikri Üretimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendinizi tanıyın. Güçlü yönlerinizi, beceri ve yeteneklerinizi analiz edin. Kendinize şu soruları sorun:

 • Hayatta karşılıksız, herhangi maddi bir beklentiniz olmadan yapmaktan keyif alacağınız işler nelerdir?
 • Gerek iş hayatında, gerekse boş vakitlerinizde yapmayı en çok sevdiğiniz işler neler?
 • Sevmediğiniz işler hangileri? Neden sevmiyorsunuz?
 • İlginizi çeken ve araştırma yaparak yeni şeyler öğrendiğiniz konular var mı?
 • İnsanlarla konuştuğunuzda sizden özellikle hangi konularda tavsiye istiyorlar?

Bu ve buna benzer sorularla yeteneklerinize uyan en iyi iş fikrini oluşturabilirsiniz.

İş Fikri Nasıl Bulunur?
İş Fikri Nasıl Bulunur?

İş Fikrini Girişime Dönüştürürken, Girişimciler Nelere Dikkat Etmeli?

 

Bu aşamada ilk yapılacak olan iyi bir iş planı hazırlanmasıdır. Rotamızı çizersek nereye gideceğimizi biliriz.

Finans yönetimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Böylece işin başında elimizdeki sermayeyi doğru yönetebilir ve girişimin büyümesini sağlayabiliriz.

Teknolojiyi takip etmeli, bilgisayar, mobil cihazlar gibi sistemleri iş fikrinin girişime dönüşümü sürecinde aktif olarak kullanmalıdır.  Böylece sosyal medya ve diğer kanallarda girişiminizi tanıtabilir ve markalaşabilirsiniz.

Pazarlama tekniklerini uygulamak önemlidir. Girişiminizin pazarlama ve tanıtım faaliyetleri ile daha geniş kitlelere ulaşması kolaylaşır.

Yönetim ve liderlik becerileri gerekir. Başarılı bir işverenin, personellerini doğru şekilde yönetmesi ve şirketin vizyonuna uygun adımlar atabilmesi için liderlik ve yöneticilik gibi yetenekleri taşıması gerekmektedir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap