İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir

İşsizlik günümüzün en büyük toplumsal sorunlarından birisi maalesef. Hepimizin hayattan farklı beklentileri var ama çoğu zaman gerçekten istediğimiz işi bulmakta zorlanıyoruz. Gerek mezuniyet sonrası iş bulma sürecinde yaşanan sıkıntılar, gerekse işten çıkarılma ya da işten ayrılma sonrası yeni bir işe girme arayışları bazen aylarca süren bekleyiş ve çaresizlik gibi durumlara yol açabilmektedir.  Halihazırda bir işi olan bireylerin bir kısmında da iş ve çalışma şartlarından memnuniyetsizler göze çarpmakta ancak kişiler mecburiyetlerden dolayı bu işlerde çalışmaya devam etmektedirler.Gerek birey, gerekse işveren  açısından problem teşkil eden bu sıkıntılara karşı neler yapılabilir? Bunlara değineceğiz.

Önerilen Yazı
İş Görüşmesinde Nasıl Davranmalıyız?

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir

 

Eğitiminize ve uzmanlığınıza, iş geçmişinize ve vasıflarınızagöre hareket ederektercihlerinizi belirlemeli ve seçiminizi gerçekten yapmak istediğiniz alanda,  içinde çalışmaktan keyif ve mutluluk duyacağınız ortama göre yapmalısınız. Bu yüzden ne istediğinizin farkında olun. Hangi işi yapmak istiyorsunuz? Eğitiminiz bu işe uygun mudur? Bu işin karşılığında alacağınız ücret sizi tatmin edecek düzeyde midir? Çalışma ortamı sizin beklentilerinize uygun mu? Çalıştığınız işyeri ile evinizin arasındaki mesafeye dikkat ettiniz mi? Bu ve benzeri birçok soru size doğru işi seçmenizde yardımcı olacak sorulardır.

1- Beklentilerinizi karşılayan bir işi bulmanız bazen aylarca vakit alabilen bir süreçtir.Bu yüzden sabırsızlık ve ümitsizliğe kapılmayın. Evinizdeki veya hayatınızdaki olumsuz durumların sizi üzmesine izin vermeyin. Olumlu düşünün. Zamanı geldiğinde hep istediğiniz o işe ulaşacaksınız.

 

2- İş aramak boş bir eylem değildir. İşe girmenin ilk adımıdır. O yüzden bu süreci iyi değerlendirerek, doğru kanalları kullanarak iş başvurularınızı yapmalı ve size dönüş yapılmasını beklemelisiniz.

3- Özgeçmişinizi tekrardan elden geçirin. Başvuruda bulunduğunuz iş pozisyonunun gerektirdiği pozisyona yönelik gereken revizyonları yaparak işe alım sürecini kısaltabilirsiniz.

4- İşkur, eleman ilan siteleri, gazetelerdeki sarı sayfalar gibi mecraları inceleyin. Çalışmak istediğiniz alandaki boş pozisyonlara göz atarak size en uygun işlere başvuruda bulunun.

5- İş görüşmelerine giderken geç kalmamaya dikkat edin. Zamanında gitmeniz olumlu bir puan olacaktır sizin için. Gecikecek bir durumunuz varsa bunu uygun bir dille ve geçerli mazeretle karşı tarafa aktarmaktan çekinmeyin.

6- İş görüşmeleri her zaman istediğiniz gibi geçmez. İşe sizi almadıklarında sakın pes etmeyin. Denemeye ve yeni iş görüşmelerine aynı heyecanla gitmeye devam edin.

7- İşveren için en önemli sıkıntı iş pozisyonuna uygun personeli bulmaktır.Müracaat ettiğiniz iş ve işyeri hakkında detaylıca araştırma yapın. İşin gerektirdiği niteliklere sahip olup olmadığınıza karar verin.

8- Mülakata gittiğinizde giyiminize özen gösterin. İş görüşmesi yapacak kişilerin giyim-kuşam, görünüşünüze, hal ve hareketlerinize dikkat edeceklerini düşünerek buna uygun hareket etmenizde fayda vardır.

9-  İş görüşmesine gittiğiniz zaman, hoş olmayan davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Uzun süre bekletilebilir, form doldurma veya ilginç testlere tabi tutulabilirsiniz. Bu olumsuz durumlara karşı sakin duruşunuzu koruyun. Saygı göstererek sürecin tamamlanmasını bekleyin.

İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir
İş Ararken Nelere Dikkat Edilmelidir

İşe Alındıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Yeni işinize başladığınız ilk günler biraz stresli geçebilir. İş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinize dikkat etmeli, mümkün olduğunca sıcak ve samimi davranışlar sergilemeniz, yeni işinize ve ortama uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Bilmediğiniz konularda yardım istemekten ve soru sormaktan çekinmeyin. İşinizi tutkuyla yapmaya çalışın. Şirketinizin vizyonunu öğrenin. Zaman zaman şirket içi eğitim ve seminerlere mutlaka katılın.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap