1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?

İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?

İş Ararken Nelere Dikkat Edilir

“İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?”, iş görüşmesine gitmeden önce neler yapılmalıdır? İşsizlik oranının çok yüksek olduğu günümüzde, sizler için bazı tavsiyeler veriyoruz.

İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?

İş hayatına ilk kez girmeye hazırlanan yeni mezun kişiler için heyecanlı bir iş arama süreci başlıyor. Uzun süren bekleyişler, olumsuz cevaplanan iş başvuruları, beklentilerin altında maaş önerileri, iş arayan adayların taşıdıkları heyecan ve özgüvensizlik gibi durumlar. Bütün bu süreçleri kısa zamanda atlatmak ve hayalinizdeki işe ulaşmanızda faydası olacak bilgilere yer vereceğiz.

Üniversiteden yeni mezun olmuş birisiniz ve artık sizde iş hayatına atılmanın peşindesiniz. En doğru işe başlamak ve kariyer basamaklarını hızlıca çıkmayı planlıyorsunuz. Ancak hem iş ararken yaşadığınız sıkıntılar, hem de deneyim eksikliği sizde endişe uyandırıyor. Uzmanlara göre, tüm bu negatif durumlara karşı insanınyeteneklerinin farkında olması ve potansiyelini zorlayarak sorunlarla baş etmesi gerekiyor.

Yeni mezun kişilerin ilk yapması gereken konu doğru bir özgeçmiş hazırlamaları. Cv’lerini hazırladıktan sonra kariyer sitelerine, çalışmak istedikleri şirketlerin insan kaynakları departmanlarına ve tanıdıklarına iletmeleri önem taşıyor. Sonrasında mülakatlara katılma süreci başlıyor. Sözlü sınavın yanı sıra bazı şirketler yazılı sınav da yapabiliyor. Bu aşamalardan geçen adaylar tekrar mülakata alınıyor. Olumlu bakılan adaylar daha sonra işe başlamış oluyorlar.

Tüm bu yorucu ve yıpratıcı süreçlere alışkın olmayan adaylar da panik halleri, endişe, stres, başarısızlık korkusu gibi olumsuz durumlar görülebiliyor. Belli bir kaygı ve endişe düzeyi size olumlu katkı sağlar. İş görüşmelerinde elinizden geldiğince sakin olmaya çalışın.

İş Ararken Nelere Dikkat Edilir
İş Ararken Nelere Dikkat Edilir

Yeteneklerinizin Farkına Varın ve Onlardan Faydalanın

Sizin için önemli olan şimdiye kadar kullandığınızve geliştirdiğiniz yeteneklerinizin farkında olmanız ve bu yeteneklerinizikullanmaya devam etmeniz. Etkili sunum becerisi, etkili konuşma yeteneği, eleştirel düşünme becerileri, takım çalışmasına yatkınlık, planlama ve organizasyon becerisi, yazma ve etkili iletişim kurabilme kabiliyeti gibi yeteneklerinizin farkında mısınız? Bunları gereken yerlerde kullanabiliyor musunuz?

Hedeflediğiniz Alanlardaİhtiyacınız Olan Yeteneklerinizi Geliştirin
İş arama sürecinde olumlu veya olumsuz bir cevap gelmesini oturup beklemek yerine, özgeçmişinizi ve yeteneklerinizi geliştirmeye devam etmelisiniz. İnsanların eğitimleri ile yetenekleri her zaman aynı çizgide olmayabilir. Bu noktada yapılması gereken, bunun farkına varılması ve kendinize en uygun mesleğe yönelerek, yeteneklerinizi azami seviyede sergileyebileceğiniz bir alanda çalışmanızdır.

Önerilen Yazı
Başarılı Girişim İçin 5 Kritik İpucu!

İş Görüşmesi için Ön Prova Yapın

Harika bir özgeçmişe sahip, deneyimli ve sağlam referansları olan kişiler, bu özelliklerini iş görüşmesi esnasında karşı tarafa gösteremezse işe alınmayabilir. Mülakatlarda dikkat edilen en önemli husus; işe başvuran adayın işle ilgili hedefleri, bilgi seviyesi ve başvurduğu pozisyonla ilgili deneyime sahip olup olmadığıdır. Bunun sonrasında adaydan kendini doğru bir şekilde ifade etmesi istenir. Adayın iş görüşmesine gitmeden bu süreci prova etmesi, iş görüşmesine hazırlıklı olmasını sağlayacaktır.

İyi Bir Sosyal Medya Kullanıcısı Olmalısınız

Şirketler günümüzde işe alım süreçlerinde yaygın olarak sosyal medya mecralarını kullanıyorlar. Yeni mezun olup, iş arayan kişilerin Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal platformları kullanmaları farkındalık oluşturmak adına önemlidir. Düzgün bir profile sahip adaylar, ilgili oldukları şirketlerle irtibata geçerek daha kısa zamanda işe girebilme imkanına sahiptirler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap