İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İş Arama Süreci ve Sosyal Medya

İş Arama Süreci ve Sosyal Medya

İş Arama Süreci ve Sosyal Medya

Çoğumuz için haberleri takip etmek, eğlenceli içeriklerle zaman harcamak olan sosyal medya siteleri gittikçe daha farklı amaçlarda kullanılan platformlar haline gelmiştir. Twitter, Facebook, Instagram,LinkedIn gibi sosyal medya platformları üzerinden nasıl yenilikçi bir pazarlama yapılabiliyor ve yeni ticari girişimlerle insanlara ulaşılabiliyorsa, aynı şekilde stratejik bir planlama sistemi ile yeni iş imkanlarını kolayca araştırabilir ve hep hayalini kurduğunuz işi bulabilirsiniz.

Önerilen Yazı
İş Ararken Nelere Dikkat Edilir?

İş Arama Süreci ve Sosyal Medya

Sosyalleşerek iş bulabilirsiniz. Herşey elinizin altında duruyor. Sadece Twitter’da belirli hashtag’lere bakmanız bile sizi bir adım öne taşıyacaktır. Bir şirketin iş ilanlarını takip etmek ve haberdar olmak istiyorsunuz diyelim. Hemen o şirketin resmi sosyal medya hesaplarını beğenin ve takipte olmaya başlayın.

 

Özellikle girişimci yanları ağır basan meslekler olan pazarlama ve satış gibi sektörlerde uzun zamandır iş arayıp bulamayan bir sosyal medya kullanıcısının elindeki bu iş arama imkanını görmezden gelmesi gerçekten çok düşündürücü. İşsizliği kaderiniz olarak görmeyin. Beklentilerinize uyan bir işe girmek için sosyal medya ortamını kullanmaktan çekinmeyin. Bugün gerçek hayatta ulaşmakta zorlandığınız birçok kişiye sosyal medya üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Yenilikçi iş fikirleriniz varsa, ya da çalışmak istediğiniz şirkete değer katabileceğinize inanıyorsanız hemen harekete geçin.

İşsiz kalmak hepimizi yıpratır. Aylar süren iş arama süreci maddi manevi yorucu bir süreçtir. Bu yüzden eleman ve kariyer sitelerine özgeçmişimizi gönderdiğimiz gibi sosyal medya üzerinden de ilgili mercilere ulaşarak başvuruda bulunun. Mutlaka olumlu dönüşler olacaktır.

Önerilen Yazı
İş Fikri Nasıl Bulunur?

 

İş arama sürecin de sosyal medya kullanımı neler sağlar?

  • İş arama sürecini hızlandırır
  • Tanımadığınız kişilerden bile yardım isteyebilme imkanınız olur
  • Sosyal medyada iş bulmanızda katkısı olabilecek birçok kişiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Linkedin, facebook ve Twittergibi kanalları kullanarak girişimde bulunun.
  • İşe girdiğiniz zaman, benzer şekilde iş arayışında olanlara yardımcı olun.
  • Kendinize bir blog veya sosyal medya sayfası açarak iş hayatı ve sektörlerle ilgili güncel yazılar girin. Bu yazılarınızı okuyanlar arasından size önemli pozisyonlar için iş teklifleri sunanlar olacaktır.
  • Bütün bu yapılanların amacı, iş başvurusu yaptığınız veya çalışmayı düşündüğünüz şirketlerin dikkatlerini çekmek ve işe alınmanızı sağlamaktır.
  • Bir alanda uzmanlaşmışsanız, bu bilgileri sosyal medya sayfalarında insanların sorularına ilgili bir şekilde cevap vererek paylaşın. Yeterli bir uzmanlık donanımınız varsa, bu mutlaka şirketlerin ilgisini çekecek bir durumdur.
İş Arama Süreci ve Sosyal Medya
İş Arama Süreci ve Sosyal Medya

Sosyal medya hesaplarınızı Elden Geçirin

 

Sizi tanımak isteyen kişileröncelikle sosyal medya hesaplarınızı inceler. İş teklifi yapmak isteyen bir şirket mutlaka sosyal medya hesabınıza bakarak sizin hakkınızda ön bilgi araştırması yapacaktır. Gereksiz içerikleri filtreleyin.Bilgi birikiminizi öne çıkaran paylaşımlar yaparak olumlu etkiler bırakın.

Sosyal Medya, İşveren ve İş Arayanları Buluşturuyor

İş arayan kişiler potansiyel işverenlerinin sosyal medya hesaplarını araştırıyor. Bu yüzden şirketlerin de sosyal medyayı kullanmaları gerekmekte. Sosyal ortamda yerini almamış n şirketler doğru personele ulaşmakta zorlanıyorlar.

Hem iş arayanlar hem işverenler açısından bakıldığında bu yeni insan kaynakları trendinitakip etmek artık bir zorunluluk. Bir köprü işlevi gören sosyal medyanın,  işveren ve iş arayanları buluşturan bir zemin olması gelecekte daha çok kişinin iş ararken bu platformları tercih edeceğini gösteriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap