1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. iPhone’um Noel’i yakalayamıyor

iPhone’um Noel’i yakalayamıyor

guncel coin haberleri

Cips sıkıntısı birçok endüstriyi etkiliyor. Peki Bitcoin madencileri hepimizin aradığı günah keçisi mi?

Arabalar, akıllı telefonlar, oyunlar: çip sıkıntısı birçok sektörü etkiliyor. Örneğin Playstation 5 yaklaşık bir yıldır piyasada ama bugüne kadar hala cihazlarını bekleyen bazı müşteriler var. Aynısı, yeni iPhone gibi Apple ürünleri için de geçerlidir. Burada da müşterilerin daha yüksek fiyatlara hazırlıklı olması gerekir.

Yeni bir araba almak isteyenlerin de daha uzun bir bekleme süresi beklemesi gerekiyor.

Alman Otomobil Ticareti ve Bakım Birliği’nde pazar uzmanı olan Marcus Weller, “Marka ve modele bağlı olarak teslimat süresinin büyük bir kısmı üç ila altı ayda sabitlendi” dedi.

Çip sıkıntısı nereden geliyor?

Küresel çip kıtlığının iki nedeni vardır: talepteki güçlü büyüme ve esnek olmayan ve karmaşık mikroçip tedarik yapısı. Örneğin, talepteki artış, otomobil üreticilerinin elektrikli araçların yaygınlaşmasına yatırım yapmasıyla karakterize ediliyor. Benzer şekilde, küresel pandemi nedeniyle elektronik ekipmana olan talep önemli ölçüde arttı. Bu, daha fazla ev ofis ve evde eğitim tarafından yönlendirilir.

Mikroçiplerin tedariki, esas olarak üretimin karmaşıklığı nedeniyle esnek değildir. “Aslında, günümüzün çip yapıları genellikle sadece birkaç Atom katmanı kalınlığındadır. Bunları üretmek son derece hassas temiz odalar gerektirir. Bu, üretim tesislerini son derece pahalı ve karmaşık hale getirir. FHTW uzmanı Peter Rössler, bir yarı iletken fabrikası inşa etmenin milyarlarca avroya mal olabileceğini söyledi. Cips sıkıntısı devam edecek gibi görünüyor.

Çip üretimi daha fazla zaman alır. Mikroçip “gofretlerden” oluşur. Yarı iletken üretiminde “wafer”, entegre devreler ve mikroçipler üreten disklerdir. Bu yonga levhasının yarı iletken fabrikasında teslim süresi altı haftadan üç aya kadardır.

Madencilik çip kıtlığında nasıl bir rol oynuyor?

Kripto para madenciliği şirketlerinin küresel çip sıkıntısı üzerindeki etkisi tartışmalıdır. Açıkçası, ilgili kripto para madenciliği türünün farklı olacağı söylenebilir. Bitcoin madencileri, çoğunlukla akıllı telefon üretmek için kullanılan 5nm veya 7nm yongaları kullanır. Şu anda, mikroçip sıkıntısında Bitcoin madenciliğinin payını güvenilir bir şekilde açıklayabilecek hiçbir bilimsel veri veya araştırma bulunmamaktadır. Tahmin, Bitcoin madenciliğinin 5nm ila 7nm çip üretiminin yaklaşık %4-6’sını oluşturduğunu varsayıyor.

Ethereum madenciliği, oyunlarda da kullanılan grafik kartlarına dayanır. 2020’de üretilen grafik işlem birimlerinin %19’unun Ethereum madencileri tarafından satın alınacağı tahmin ediliyor. Bu, Ethereum ağının bilgi işlem gücünün, şu anda >900 tH/sn olan tarihteki en yüksek seviyeye ulaşmasıyla sonuçlandı.

Sonuç olarak

Bu nedenle, kripto para madenciliğinin çip kıtlığı üzerindeki etkisi sektöre ve para birimine özgüdür. Oyun bilgisayarları ve Ethereum madencileri kıyasıya rekabet etse de Bitcoin madenciliğinin akıllı telefon üretimi üzerindeki etkisi oldukça sınırlı görünüyor. Bu nedenle, bu yıl Noel ağacının altında yeni bir iPhone bulunmazsa, Bitcoin sadece kısmen sorumlu olabilir.

Bitcoin madencilerinin çip sıkıntısından sorumlu olduğunu düşünüyor musunuz? Bize buradan bildirin.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan derlenen 0x bilgi, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap