1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. İngiltere kripto para borsalarına %2 vergi getiriyor

İngiltere kripto para borsalarına %2 vergi getiriyor

guncel coin haberleri

En son rapor, Birleşik Krallık vergi dairesinin kendi yetki alanı içindeki tüm kripto para borsalarına yeni bir dijital hizmet vergisi uyguladığını doğruluyor.

29 Kasım’da yayınlanan özel bir telgrafa göre, İngiltere Gelir ve Gümrük İdaresi’nin (HMRC) son düzenlemelerinin 28 Kasım’da güncellenmesinin ardından İngiltere’de faaliyet gösteren kripto para borsaları %2 vergi ödeyecek.

HMRC düzenlemeleri Nisan 2021’de tanıtıldı ve sosyal medya ile Facebook ve Google gibi arama devlerini hedefliyor. Bununla birlikte, bu düzenlemeler dijital varlıkları finansal araçlar olarak görmez, bu nedenle kripto para borsaları finansal muafiyet için uygun değildir.

Düzenleyicinin açıkladığı gibi, kripto para birimi borsalarındaki en son baskı, HMRC’nin kripto para varlıklarının son sınıflandırmasının sonucudur:

“Her biri farklı özelliklere sahip çeşitli kripto para varlıkları var. Kripto para birimleri emtiaları, finansal sözleşmeleri veya para birimlerini temsil etmediğinden, kripto para varlık borsalarının çevrimiçi finansal piyasalardan muaf tutulmasının muhtemel olmadığını belirtti. Bundan yararlanın.”

İngiltere’nin dijital varlık endüstrisini temsil eden bir ticaret ajansı olan CryptoUK, toplanan vergilerin adaletsiz olduğunu ve yakında yatırımcıları ve tüccarları etkileyebileceğini savunurken yeni düzenlemelerle ilgili hayal kırıklığını dile getirdi.

CryptoUK İcra Direktörü Ian Taylor şunları söyledi:

“Kripto para biriminin hisse senetleri veya emtialar gibi diğer finansal araçlardan farklı bir şekilde ele alınması, kripto para birimi endüstrisi için iyi değil.”

Tailor, Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesinin (FCA) borsalar için başlangıçta göz korkutucu bir lisanslama sistemi uygulaması sonrasında bunun sektöre bir başka darbe olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu yılın başlarında, Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarının AML (kara para aklamayı önleme) düzenlemelerine uyması ve FCA’ya kaydolması gerekiyordu.

Ocak 2021’de düzenleyiciler, FCA’ya kaydolamayan tüm kripto para türevlerini yasakladı. Haziran ayının sonlarında FCA, kullanıcıları henüz düzenlemelere uymayan 111’den fazla kripto para birimi şirketi konusunda uyardı.

Nisan ayında HMRC, kripto para vergi kaçakçılarını engelleme çabalarını hızlandıracağını ima etti. Bu dönemde, İngiliz vergi makamları, dijital varlıkları öz değerlendirme formunda tutmanın önemli ayrıntılarını talep etti.

Raporlara göre, Birleşik Krallık vergi makamları, Ağustos 2019’da aynı önemli bilgileri sağlamak için birkaç kripto para birimi varlık değişimini de talep etti.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap