İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. İmar Barışı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

İmar Barışı Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

İmar Barışı Nedir Nasıl Başvuru Yapılır

İmar barışı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan 2017 yılından önce yapılmış, ruhsatsız ve herhangi bir yapı kaydı bulunmayan yapılara  “yapı kayıt belgesi” hususuna imkân veren bir düzenlemedir.

İmar barışı düzenlemesi ülkemizde yaklaşık 10 milyon iskânsız yapıyı ilgilendiren bir kanun olup Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan bu düzenleme ile daha önce özellikle elektrik, su, doğalgaz aboneliğinde yaşanan problemler çözüme kavuşmuş olacak.

İmar Barışı Nedir?

Resmi Gazetede “ Vergi ve Diğer Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Kapsamında uygulanmaya başlanan düzenleme ile ülkemizde yaklaşık 10 milyon yapı için geçerli olacak imar barışı yürürlüğe girdi.

Bu kanun ile daha önce ruhsat veya iskan olmadan yapılmış imar mevzuatına aykırı olan yapılar, gerekli mercilere yapılan başvuru ile yasal hale gelmiş olacak. Öncesinde özellikle elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinde yaşanan sıkıntılar, yapının yasal hale gelmesiyle birlikte sorun halinden çıkacak.

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor?

İmar barışı kanunu, 31 Aralık 2017 tarihinden önce tamamlanan yapıları kapsamaktadır. Bakanlar Kurulundan çıkan karar doğrultusunda imarsız yapılar artık kayıt altına alınarak uzun süredir yaşanan sıkıntılar son bulmuş olacak.

İmar affı düzenlemesi 2017 yılından önce yapılan konut, mesken ve iş yerlerini kapsayarak, gerekli başvuruların ardından yapı kayıt belgesi ile yapıyı yasal hale getirmektedir.

İmar Barışı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

İmar barışı başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi almak isteyen vatandaşlar öncelikle başvuru yapmalıdırlar. Bu başvurular e-devlet üzerinden online olarak yapılmakta olup sistemde gerekli adımlar için yönlendirme yapılacaktır.

E-devlet sistemi ile başvurular önceden alınacak olup izlenmesi gereken adımlar vatandaşlara bildirilecektir.

İmar barışı başvurusu için e-devlet sistemine giriş yaparak binadaki daire sayısı, metrekare ve yüzölçümü gibi bilgilerin istendiği belge doldurulması gerekmektedir.

İmar Barışı Nedir Nasıl Başvuru Yapılır
İmar Barışı Nedir Nasıl Başvuru Yapılır

İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle e-devlet sistemine T.C. Numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.
 • E-devlete girişinizin ardından kurumlar kısmında “Çevre ve Şehircilik Bakanlığını’ seçmelisiniz.
 • Bakanlığın alt kısmında yazan seçeneklerden “İmar barışı kayıt başvurusu ve sorgulama” sekmesini tıklayınız. İsterseniz e-devlet’e giriş yapmanızın ardından arama çubuğuna imar yazarak da bu sayfaya ulaşabilirsiniz.
 • Açılan ekranda “yeni başvuru” butonunu tıklayın.
 • Başvuru bilgilendirmesini okuyun ve onay kutusunu işaretledikten sonra devam et butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada kişisel bilgilerinizi girin.
 • Yapıya ait bilgiler bölümünde yapının kapsamını ve kullanım amacını seçin.
 • Tekrar devam et butonunu tıklayın.
 • Bu sefer açılan sayfada adres, ada, parsel, toplam yapı alanı, yapıdaki konut ve işyeri sayısını, emlak birim değeri ve metrekaresini doğru ve eksiksiz olarak girin. Arsanızın emlak değerini ilgili belediyeden öğrenebilirsiniz.
 • Yapı sınıfını da seçtikten sonra yapının imara aykırı kısmını tarif edip, bu kısma ait fotoğrafı sisteme yükleyin.
 • Sonra yeniden “devam et” butonuna tıklayın.
 • Başvurunuzun ardından 24 saat sonra ödemeniz gereken tutar cep telefonu numaranıza SMS olarak gelecektir.
 • Ödemeyi Ziraat Bankası veya il/ilçe mal müdürlüklerinin veznesinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ödemenizi yapmanızın ardından yapı kayıt belgesi oluşturulacaktır.
 • Belgenin oluşturulduğu bilgisi yine SMS olarak cep telefonunuza bildirilecektir.

İmar Barışı Başvuru Tarihi

8 Haziran 2018’de başlayan imar barışı başvuruları 31 Ekim 2018 tarihine kadar e-devlet üzerinden yapıldı. Başvuru sonrasında istenen kayıt bedeli tutarı ise, 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenebildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, imar barışı için e-devlet üzerinden doldurulması gereken belgenin bir an önce doldurularak başvurunun yapılması hususunda.

Eğer sizde imar barışı başvurusu yaparak ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapınız için yapı kayıt belgesi almak istiyorsanız başvurunuzu bir an önce yapmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Ne Kadar?

İmar barışında yapı kayıt belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda %3’ü, ticari yapılarda %5’i olarak belirlenmiştir.

Bu bedelin ödenmesi başvuru yapıldıktan sonra 2018 yılının sonuna kadar Ziraat Bankasına veya il/ilçe mal müdürlüklerine yapabilirsiniz.

İmar Barışı 2021 yılında devam edecek mi?

İmar affı kanunu 2021’de devam edecek mi?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız söyleyelim. Bu yıl için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Yapılacak olursa, sizlerle paylaşacağız.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap