İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. İlksan Kredisi Nedir? İlksan Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Evraklar Gerekir?

İlksan Kredisi Nedir? İlksan Kredisi Nasıl Alınır? Hangi Evraklar Gerekir?

İlksan Kredisi Nasıl Alınır

İlksan Kredisi nedir? İlksan Kredisi nasıl alınır? Kimlere verilir? Konut ve taşıt kredisi şartları nelerdir? İlksan kredisi ile ilgili merak ettiğiniz her şey, Ekonomihaberler.com’da.

İlksan Kredisi Nedir?

İlksan nedir: İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı ilkokul öğretmenlerine, maarif müfettişlere, özel eğitime muhtaç öğrencilere birinci kademede ders veren öğretmenlere, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde çalışan çalışanların tamamına (yardımcı hizmetler hariç) yardım etmek amaçlı kurulan bir kurumdur.

İlksan kredisi, bir diğer adıyla ikraz ise bu sandığa üye olan tüm üyelere borç vermek amacıyla ortaya çıkmıştır. Sitesine girip başvurduktan sonra üye olarak yardım formları doldurarak yapılan yardımlardan yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak düşük faizli olmakla beraber vade süresi uzun konut, ihtiyaç, taşıt veya evlilik kredilerine de başvurabiliyorsunuz.

İlksan Kredisi Nasıl Alınır
İlksan Kredisi Nasıl Alınır

İlksan Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yazıcıdan çıkarttığınız İkraz İstek Form ve Taahhütnamenizle beraber, ekleri doldurmanız gerekiyor. Aşağıda bahsi geçen Ekler ve Taahhütnameye nasıl ulaşacağınızı, yazının devamında bulabilirsiniz. Eğer başvurunuzun sorunsuz geçmesini istiyorsanız, aşağıdaki adımları önemle takip edin.

1. İkraz İstek Form ve Taahhütnamesinde daksil kullanmamaya ve formun üstünde karalama yapmamaya özen gösterin.
2. Çıkarttığınız kağıtların alt bölümlerinde yer alan imza yerlerine, kendi imzanızı atmayı unutmayın.
3. Attığınız tüm imzalar kesinlikle ıslak imza olmalıdır. Kaşe imza kullanmamalısınız.
4. Eklerde yer alan sigorta formlarına da imza atmayı unutmayın.
5. Müşterek ve Müteselsil Borçlu göstererek başvuruda bulunmak istiyorsanız, müşterek ve müteselsil borçlunun tatbiki imza örneğinin kurum amiri tarafınca onaylı olması gerekiyor.

İlksan Kredisi Nasıl Alınır
İlksan Kredisi Nasıl Alınır

İlksan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlksan kredisi başvurusu, bir diğer deyişle ikraz başvurusu yapmak için aşağıdaki belirttiğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Sitenin sizden istediği bilgileri vermekte tereddüt etmenize gerek yok. Çünkü bu site, resmi devlet sitesidir.

1. İlksan sitesine buradan giriş yapıyoruz.
2. Anasayfanın sol üst köşesinde bulunan Üye Girişi butonuna tıklıyoruz.
3. Burada eğer üye parolanız yok ise, aşağıda bulunan E-Devlet Şifresi ile Giriş veya Mebbis Şifresi ile Giriş seçeneklerinden birini tercih ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.
4. Eğer diğer giriş kanallarıyla siteye giremediyseniz, İlk Şifre seçeneğini tıklayarak devam edebilirsiniz.
5. İlk Şifre seçeneğini tercih ettiğinizde, karşınıza gelecek pencereden istenen bilgileri doldurunuz. SMS veya E-posta ile üyeliğinizi aktif edebilirsiniz.
6. Giriş yaptıktan sonra anasayfada bulunan İkraz Başvurusu Yap butonuna tıklamalısınız.
7. Karşımıza çıkan yeni ikraz başvurusu formunda, başvuru ve kefil durumlarını seçerek devam etmeniz gerekiyor.
8. Bizi yine bilgilerimizi doldurmamız gereken bir form karşılıyor. Buraya istenen bilgileri girerek Kaydet butonuna basmalıyız.
9. Kaydettikten sonra ise düzenlemek istediğiniz bir yer yoksa Onayla butonuna basmanız gerekiyor. Onayladıktan sonra karşınıza gelecek olan anketi doldurmak zorunda değilsiniz.

Bu işlemler sonrası ön başvurumuz tamamlanmış oluyor. Ancak kuruma ulaştırmak üzere bu girdiğimiz bilgileri yazdırmamız gerekiyor. Anketi geçtikten sonra karşınıza gelecek olan İkraz Başvuruları kategorisi altında bulunan Taahhütname ve Ekler isimli iki butona da tıklayıp, açılan sayfaları yazdırmanız (CTRL+P) gerekmektedir.

Yukarıda yazılan bütün uyarılara dikkat ederek adımların hepsini takip etmişseniz çıkarttığınız ve doldurduğunuz kağıtları, daha doğrusu evrakları İlksan Genel Müdürlüğü’ne kargo veya posta yoluyla ileterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İlksan Kredisi Nasıl Alınır
İlksan Kredisi Nasıl Alınır

İlksan Kredisi Kaç Günde Çıkar?

İlksan ihtiyaç kredisinin çıkma süresi, doldurduğunuz formun eksik olup olmaması bakımından değişkenlik gösterebilir. Eğer tüm bilgilerinizi eksiksiz yazmışsanız, başvurunun kayıtlara geçtiği tarihten itibaren 8 iş günü içerisinde başvurunuz cevaplanır. Başvurunuzun herhangi bir sorunla karşılaşmaması ve gecikmemesi adına, verilen uyarıları dikkate almanız yeterli olacaktır.

İlksan Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

İlksan, bir sosyal yardım sandığı olduğu için faiz oranları diğer bankalara göre çok daha düşüktür. Bundan dolayı da sağladıkları yardıma kredi değil de ikraz adını vermişlerdir. 60.000 TL’ye kadar verilebilen bu ikrazın vade süresi de 60 aya kadar çıkabiliyor. Faiz oranlarına erişmek için ise iki yol bulunmakta.

1. Çektiğiniz paraya ve vade süresine göre hesaplayan ikraz hesaplama cetveline https://www.ilksan.gov.tr/hesaplamacetveli (buraya) tıklayarak ulaşabilirsiniz.
2. Anlaşmalı bankaların İlksan üyelerine özel belirlediği faiz oranlarını ve vade sürelerini https://www.ilksan.gov.tr/AnlasmaliKurumlar/Bankalar/13 (buraya) tıklayarak öğrenebilirsiniz.
Ek olarak, yine İlksan üyelerine özel fırsatları da bu linkler yardımıyla yakalayabilirsiniz.

İlksan Kredisi Nasıl Alınır
İlksan Kredisi Nasıl Alınır

İlksan Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Aşağıdaki adımları takip ederek düşük masraflı ve düşük faiz/kar oranlarıyla beraber İlksan üyelerine özel konut kredisi alabilirsiniz.

1. https://www.ilksan.gov.tr/ adresine girin.
2. Üstteki menüden Anlaşmalı Kurumlar butonuna tıklayın.
3. Bankalar seçeneğine tıklayın.
4. Karşınıza çıkan Konut Kredisi seçeneğine tıklayarak tüm bankaları ve iletişim adreslerini görüntüleyebilir, başvurabilirsiniz.

Bu fırsatlardan yararlanmak için İlksan’a başvuru göndermiş ve kabul edilmiş olmanızın şart olduğunu hatırlatalım.

İlksan Kredisi Nasıl Alınır
İlksan Kredisi Nasıl Alınır

İlksan Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik kredisine başvurmadan önce İlksan’ın hali hazırda aktif olan evlilik yardımının nasıl alınacağını gösterelim.

1. Yine, https://www.ilksan.gov.tr/ adresindeki Sosyal Yardım kısmına giriyoruz.
2. Evlenme Yardımı seçeneğine seçiyoruz.
3. Karşımıza gelen yerden talep form dilekçesini doldurarak çıkartıyoruz.
4. Evlenme tarihini gösteren son altı aylık nüfus kayıt örneğiyle beraber İlksan Genel Müdürlüğü’ne ulaştırıyoruz.

Eğer evlenen kişilerden her ikisi de sandık üyesi ise bu yardım ikisine de ayrı ayrı yapılıyor. 2020 yılı içerisinde uygulanan evlilik yardımı 660 TL’dir.

Eğer evlilik kredisi almak istiyorsanız, evlenme yardımı hizmetinden faydalanmamış olmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

1. https://www.ilksan.gov.tr/ adresine girerek İkraz bölümüne giriyoruz.
2. Karşımıza çıkan seçeneklerden Evlilik ikrazı kısmındaki uyarıları okuyoruz.
3. Ardından İkraz Başvurusu Yap seçeneğine tıklayarak belgeleri dolduruyor, çıkartıyor ve İlksan Genel Müdürlüğü’ne yolluyoruz.

Evlilik ikrazında çıkarttığınız ve doldurduğunuz evraklarla beraber son altı ay içerisinde alınmış vukuatlı nüfus kayıt örneğini de iletmeniz gerekiyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap