İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. İlk Evinizi Almadan Önce 3 Adımda Kendinizi Hazırlayın

İlk Evinizi Almadan Önce 3 Adımda Kendinizi Hazırlayın

featured

Ev sahibi olmak en büyük hayallerimiz arasında değil mi? Malesef bir çoğumuz bu hayalimizi gerçekleştirmek ve bir an once kiracılıktan kurtulmak için alelacele bir karar verip daha sonra kendilerini banka borçları ya da bankalar tarafından elincen alınan evler ile bulmaktadır. Bu hepimizin başına gelebilir.

Ev sahibi olmadan muhtemel tüm harcamaları ve ileri çıkacak tüm sorunları düşünmelisiniz.

İşte gelecekte ev sahibi olacakları maddi olarak hazırlayacak bazı yolları:

1. Acil Durum Birikimi
Bir kaç yıl once işlerle ilgili bir sorun çıktığında acil durum birikiminin ne kadar önemli olduğunu gördüm. İkinci işimle çıkan bir sorun sonrası faturalarımı ödemek için bir sure acil durum birkimimi kullandım.

Artık gelirimin istediğim seviyelere gelmesiyle acil durum birikimine tekrar para yatırmaya başladım. Şuanki hedefim en azından yeni evimin peşinatı olacak kadar bir birikim yapmaktır.

2. Borçları Kapatın
Şuan borç batağında değilseniz kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Genç yaşlarda yapılan bol harcamaların ileride başınızı ağrıtmaması için bazen ayaklarınızı yorganınıza gore uzatmalısınız.

Almak istediğiniz evin peşinatı olarak biriktirdiğiniz paradan sonra bankadan aldığınız kredinin normal kiranızın çok üzerinde olmamasına dikkat edin. Böylece kendinizi gereksiz sıkıntıya sokmadan kolayca kira öder gibi uzun yıllar boyunca borçsuz olabilirsiniz.

3. Peşinat Önemli
Bu bazen ev, bazen de araba almak için olabilir. Aldığınız ürün ne olursa olsun en az yarısını peşinat olarak vermeye çalışın.

Özellikle sertbest ya da proje bazlı çalışanlardansanız, geliriniz bazen çok bazen ise az olacaktır. Özellikle çok kazandığınız zamanlarda biriktirdiğiniz acil durum birikimi ile verebileceğiniz peşinat ile az kazandığınız zamanlarda kendinizi sıkıntıya atmadan kolayca borçlarınızı ve taksitlerinizi ödeyebilirsiniz.

%50’i biriktirmek uzun sürebilir fakat maddi zorluk yaşamadan bir şeyler almak için önemlidir.

Sonuç
Belirsiz bir ekonomiye sahip bir ülkede yaşayan insanlar olarak ev almaya karar vermeden once ekstra dikkatli olmak gerekir. Alışveriş yapmadan önce kendiniz için gerekli temellleri oluşturmalısınız. Böylece ileride karşılaşabileceğiniz maddi zorlukları ve maddi tutarsızlıkları kolayca aşabilirsiniz.

Uygulayabileceklerinizin sayısı kişiden kişiye değişebilir fakat acil durum birikimi oluşturmak, borçları ödemek ve peşinatı olabildiğince yüksek ödemek ev alırken herkesin dikkat etmesi gereken kurallar arasında olmalıdır.

Listeye eklemek istediğiniz hazırlıklar var mı?

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap