İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

Havale Nedir Nasıl Yapılır

Paramızı saklamanın yanında bankalar üzerinden en çok yaptığımız ve bankalara en çok ihtiyacımızın olduğu işlem para transferidir diyebiliriz. Bir yerlerden bir yerlere para göndermek, özellikle ticari hayatın vazgeçilmezlerinden birisidir. Hele hele bir de internet ve e – ticaret sayesinde dünyanın büyük bir köy haline geldiğini düşünürsek bunu daha da iyi anlayabiliriz.

Bankaların hem elektronik alt yapılarını daha da geliştirmeleri hem de son yıllarda kullanmaya başladığımız internet bankacılığı ile mobil bankacılık sayesinde artık havale işlemlerini yattığınız yerden bile kolayca yapabiliyoruz. Bir tık ile istediğimiz kişinin hesabına anında para geçebiliyoruz. Bugünkü yazımızda bankadan para gönderme konusu üzerine konuşacak ve havale nedir konusunu ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Para Transferi Nedir?

Bankalar üzerinden para gönderirken 2 türlü işlem bulunmaktadır. Bunlar havale ve EFT işlemleridir. Bunlara ilaveten bir de virman vardır. Virman işlemi, kişinin aynı bankadaki hesapları arasında yaptığı para transferi olduğu için bu listeye dahil etmemize lüzum yoktur.

Havale Nedir?

Havale; aynı bankanın müşterisi olan iki ayrı hesap arasında yapılan para transferi işlemidir. Ancak bir para transferinin havale olabilmesi için paranın göndericisi olan ve paranın gönderileceği banka hesaplarının her ikisi de aynı bankaya ait hesaplar olmalıdır. Farklı şubeler olmasında bir sakınca yoktur. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; Türkiye İş Bankası – Bursa şubesinde hesabı bulunan Ahmet bey ile Türkiye İş Bankası – Yozgat şubesinde bulunan Ali beyin aralarında yapacakları para transferi işlemleri bir havale olacaktır. Havalede genelde bankalar tarafından masraf alınmamaktadır. Havale işlemi 7 gün 24 saat boyunca yapılabilmektedir. Transferin onaylanması ile birlikte 1 dakikadan daha az sürede karşı tarafın hesabına geçmektedir.

Havale Nedir Nasıl Yapılır
Havale Nedir Nasıl Yapılır

EFT Nedir?

EFT, havaleye nazaran daha farklı bir transferi yöntemidir. EFT ile havale arasındaki farklar arasında en belirgin olanı; EFT ‘nin belli saatler içerisinde yapılabildiğidir. EFT işlemleri; mesai saatleri içerisinde genelde saat 09:00 – 17:00 arasında yapılabilmektedir. Bu saatten sonra verilen EFT emirleri sonraki ilk iş gününde yerine getirilecektir.

EFT işlemlerinde ise belli bir ücret alınmaktadır. EFT ‘nin mantığına baktığımızda; iki farklı banka arasındaki hesaplar arası yapılan para transferidir diyebiliriz. Yine bir örnek verecek olursak; Türkiye İş Bankası ‘nda hesabı bulunan Ahmet bey ile Vakıfbank ‘ta hesabı bulunan Ali bey arasında yapılacak para transferleri EFT olarak adlandırılacaktır.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale işlemini internet bankacılığı ile, ATM’den, telefon bankacılığı ve banka içinden yapabilirsiniz. İnternet bankacılığında havale işlemi çok kolaydır. Tek yapmanız gereken internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra para transferi menüsünden giriş yapıp, havale yapacağınız hesap bilgilerini girmek ve havalenizi göndermek.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap