İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Havale Nasıl Yapılır?

Havale Nasıl Yapılır?

Havale Nasıl Yapılır

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? Havale yöntemleri nelerdir? Havale ücreti ne kadar? Havale ile ilgili tüm detaylar, Ekonomihaberler.com’da..

 

Havale Nedir?

Havale aynı bankaya ait hesaplar arasında para transferi sağlayan işlemdir. Genelde ücretlendirmeye tabi tutulmasa da bazı bankalar yüksek tutarda havalelerden belli bir komisyon payı alabilmektedir. Ancak alınan bu pay yine EFT’den daha az olacaktır. EFT’nin aksine daha az bilgi ve zaman gerektiren havale onay sürecinden geçmeden 7/24 alıcı hesabına aktarılabilir.

 

Havale Nasıl Yapılır?

Havale, bankacılık işlemlerinden en sık kullanılanı olan para transferi yollarından biridir. Diğer para transferi yollarından biri olan EFT’ye başka bankalara ait hesaplar arasında gerçekleşen havaledir de diyebiliriz. Eskiden para transferleri sadece PTT aracılığıyla gerçekleştirilebilirken günümüzde çok sayıda hızlı ve kolay yöntemler bulunmaktadır.

Havale işlemi havaleyi teslim alacak kişinin adı soy adı, tutar bilgisi ve hesap numarası ile tamamlanır. Havale yapılabilecek yerlere başvurup bu bilgileri doğru bir şekilde verdiğinizde saat ya da resmî tatil fark etmeksizin işleminiz gerçekleşecektir. Eğer alıcı kişinin hesap numarasını bilmiyorsanız, alıcıya ait IBAN numarası da havale işlemlerinizde geçerli olacaktır.

 

Havale Nasıl Yapılır
Havale Nasıl Yapılır 2021

 

Havale Yapmanın Yolları Nelerdir?

Yapılacak havalenin göndericisi bankaların şubelerine, ATM’lere, bankaya ait internet şubesine, bankanın mobil uygulamasını kullanarak ya da yazılı dilekçeyle havale taleplerini iletebilmektedir. Günümüzde bireysel kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen online havalelerdir. Ancak kurumsal müşteriler daha çok yazılı dilekçeyi kullanırlar. Bunun nedeni yetkili kişilerin havale belgesini faks yoluyla imzalamasıdır.

 

Vadeli Hesaptan Havale Yapılır Mı?

Vadesi henüz dolmamış hesaplardan yapılan para transferi işlemleri hesabın vadesini bozmaktadır. Bu nedenle vadeli hesaptan havale yapmak önerilmez. Ayrıca eğer vadenin dolduğu gün iş gününe denk gelmiyorsa, o gün işlem yapmak yine vadeyi bozacaktır. Bozulmaması için para transferinin vadenin dolacağı tarihi takip eden iş gününde yapılmalıdır.

 

Altın Havale Nasıl Yapılır?

Bankaların müşterilerine sunduğu hizmetlerden biri de altın hesabıdır. Bu hesaplar, yatırım yapmak isteyen kişilerin hem altın tasarrufu yapmasını hem de fiziki altınlarını güvenilir bir şekilde saklamalarını sağlar. Altınlarını bankada bulunduran kişiler altına fiziksel bir zarar gelmesini engellerken, normalde olması gerektiği gibi altın fiyatındaki düşüş ve yükselişlerden de yararlanırlar. Bazı bankalar altın havalelerinde aynı EFT’de olduğu gibi saat kısıtlaması getirse de genelde böyle bir durum yoktur. Altın göndereceğiniz kişinin de aynı bankadan bir altın hesabı olması gerekmektedir.

 

Havale Nasıl Yapılır
Havale Nasıl Yapılır 2021

 

Dolar Havale Nasıl Yapılır?

Dolar ve diğer dövizlerin havalesi genelde şubeye gidilerek gerçekleştirilmektedir ancak bankalar artık Swift yöntemi ile internet üzerinden hem yurt içinde hem de yurt dışında döviz transferi yapabiliyor. Bankaya ait mobil uygulama ya da internet şubesine giriş yaparak alıcının swift kodu, ülke, şehir, banka adı, hesap numarası ve ismiyle başvurunuzu yaptıktan sonra genelde 2 iş güne süresiyle havale işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Havale ile Alışveriş Nasıl Yapılır?

E-ticaret siteleriyle genelde havale ile alışveriş yapılmaktadır. Karşı tarafın IBAN numarası ile kolaylıkla yapılabilen bu işlemi ATM ya da banka şubesinden de gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubelerinden yapılan havalelerde nadir de olsa havale ücreti talep edilebilmektedir ancak bu tutar çok yüksek değildir.

 

Havale Nasıl Yapılır
Havale Nasıl Yapılır 2021

 

Paycell Havale Nasıl Yapılır?

Paycell kart sahipleri havale, EFT ya da Tukcell şubelerinden para transferi yapabilmektedir. Ancak en çok tercih edilen yol Paycell’in kendi mobil uygulamasıdır. Uygulamada yer alan seçenekler ile, kartınızdan istenen havale bilgilerine ulaşabilir ve hızlı bir şekilde havalenizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Papara Havale Nasıl Yapılır?

Papara’nın mobil uygulamasından gönderici hesabını seçtikten sonra alıcının bilgileri ve gönderilecek tutarı girerek havale işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta havale açıklamasına Papara hesabınıza ait hesap numarasını yazmanızdır. Yazdığınız bu numara havale işleminizin alıcının Papara kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın ücretsiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

İninal Havale Nasıl Yapılır?

İninal uygulamasında “Para Gönder” seçeneği kullanılarak 2-3 TL’lik bir ücret ile başka bir İninal hesabına havale gönderebilirsiniz. Eğer İninal karta havale gönderilecekse, gönderici Akbank müşterisiyse havale, başka bir bankanın müşterisiyse EFT ile para gönderebilir. Alıcı yerine İninal Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş., IBAN yerine TR 36 0004 6007 8988 8000 0693 61 ve son olarak açıklama yerine, parayı alacak kişinin kartının arkasındaki barkod numarası yazılarak işlem birkaç dakika içerisinde tamamlanabilir.

 

Havale Nasıl Yapılır
Havale Nasıl Yapılır 2021

 

Uluslararası Havale Nasıl Yapılır?

Yurt dışına para göndermek için her iki tarafın da SWIFT denen bir sistemden yararlanması gerekiyor. İşlemler genelde iki gün sürmekte ve döviz ile gönderilen işlemlerden her işlem başına belli bir oranda komisyon bedeli alınmaktadır. Bu nedenle SWIT ile yapılacak işlemlerden önce, işlem ücretlerine göz atmak gerekmektedir. Zira her banka farklı ücretler isteyecektir. Uluslararası havale işlemleri için SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyaç vardır. BIC kodları müşterilerin kayıtlı olduğu bankanın resmi ismine ve yerine göre belirlenmektedir.

 

Havale Ücretleri Ne Kadar?

Çoğu banka havale işlemlerinin internet üzerinden ücretsiz bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar. Ancak bazı bankalar internet üzerinden yapılan havalelerden 5 TL civarında komisyon alabilir. Eğer banka şubesinden işlem gerçekleştirecekseniz gönderilen tutara göre 10 TL ila 50 TL arasında değişen bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap