İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. Hangi Bankada Hesabım Var? Nasıl Öğrenirim?

Hangi Bankada Hesabım Var? Nasıl Öğrenirim?

Hangi Bankada Hesabım Var? Nasıl Öğrenirim?

Hangi Bankada Hesabım Var? Hangi bankada hesabım olduğunu nasıl öğrenirim? Nereden öğrenebilirim? E-devlet üzerinden öğrenebilir miyim? Son zamanlarda çok sık sorulan bu sorulara, sizler için yanıt aradık..

 

Hangi Bankada Hesabım Var?

Banka hesabı konusundaki yasalara gelen 2013’teki düzenlemeye göre bankalar, müşterilerinin hesap hareketlerinin olup olmadığına bakılmaksızın hesap işletim ücreti alabilmektedir. Bu durum müşterilerin aktif olarak kullanmadığı kartlarda da borç yükü oluşturmaktadır. Bu nedenle müşterilerin sahip oldukları hesapları bilmesi ve ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

 

Hangi Bankada Hesabım Var
Hangi Bankada Hesabım Var

 

Hangi Bankada Hesabım Var Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza kayıtlı banka hesaplarını tek bir yerde gösteren bir platform şu an mevcut değildir. Ancak kişiler e-devlet ve telefon bankacılığını kullanarak hangi bankalardan hesap sahibi olduklarını görebilmektedirler. Çok tercih edilmese de kredi kayıt bürosuna gidilerek hem mevcut hem de zaman aşımına uğrayan hesaplar kredi risk raporunda görülebilmektedir.

E-devlet ile banka hesabı kontrolü yapmak için ilk olarak bir e-devlet şifresi edinilmesi gerekir. Önceden e-devlet şifresi bulunmayan kişiler herhangi bir PTT şubesinden 2 TL’lik bir ücret karşılığında şifre alabilmektedirler. Şifre alınıp sisteme giriş yapılmasının ardından ana ekrandaki arama motoruna devlet bankaları ya da TBB yazılarak sorgu gerçekleştirilebilmektedir. Arama motoru dışında SGK işlemleri ekranından hesap tanımlama seçeneği seçilerek gelen ekrana T.C kimlik numarası ya da gerekiyorsa diğer bilgiler girildiğinde kişinin T.C’si üzerine kayıtlı tüm bankalar listelenecektir.

 

Kullanılmayan Banka Hesabı Sorgulama

Kullanılmayan banka hesabı sorgulama işlemi kişinin hesabı unutup unutmamasına göre iki farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Kişi eğer hesabın var olup olmadığından emin değil ve hesap işletim ücreti nedeniyle bu sorguyu yapacaksa e-devlet üzerinden, telefon bankacılığından ve kredi risk raporundan kullanmadığı hesapların bilgilerine ulaşabilmektedir. Eğer kişi hesabını hatırlıyor, zaman aşımı kontrolü ya da hesabın kapatılma talebinin iletilmesi gibi nedenlerle sorgu yapıyorsa bankaların telefon şubeleri, internet şubeleri, mobil uygulamaları ve söz konusu bankanın şubesini kullanabilmektedir.

 

Hangi Bankada Hesabım Var
Hangi Bankada Hesabım Var

 

Hesapta Kalan Parayı Geri Almak

Kişiler zaman aşımı yapılan bankaların TKBB üzerinden listesinin bulunduğu sayfada gerekli bilgileri ile giriş yaparak kendilerine ait bir banka hesabının zaman aşımına uğrayıp uğramadığını görebilmektedirler. Burada kendilerine ait bir hesap varsa ve bu hesapta para bulunuyorsa paranın sahibi olan kişi parayı unuttuğuna dair bir belge, geri çekme talebi ve unutma tarihi ile birlikte bankaya başvurarak kısa bir sürede hesapta kalan parayı geri alma işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

 

Hesaptaki Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Tüm bankalara ait hesap aşım süresi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre yalnızca hiçbir işlemin yapılmadığı hesaplar için geçerlidir. 10 yıl işlem yapılmamasının ardından zaman aşımı gerçekleşir ve hesap kapanmadan önce kişiye duyurulur. Hesabının kapanacağını öğrenen kişinin kimliği ile birlikte banka şubesine gitmesi gerekmektedir. Kapanacak hesap ile bağlantılı diğer hesaplar ise tasarruf mevduat sigorta fonuna devredilir. Zaman aşımına uğrayan hesaplar kredi kayıt bürosundaki risk raporunda görülmektedir ancak hesapta ne kadar bakiye olduğu görülmemektedir.

 

Telefon Bankacılığı ile Banka Hesabı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Herhangi bir bankaya ait hesabın olup olmadığını öğrenmenin en garanti ve kolay yolu bankaların telefon bankacılığı hizmetini kullanmaktır. Bu yöntem ile hem hesap ve hesapta ne kadar bakiye olduğu hakkında detaylı bilgi alabilir hem de hesap kapatma gibi işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer bankayla ilgili bir geçmişinizin olmadığını düşünüyor ancak aramalarda ve gelen SMS’lerde size adınız ile hitap ediliyor ise hesabınızın var olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir. Ayrıca her ne kadar zahmetli olsa da kişilerin direkt banka şubesine gitmesi de alternatif bir yoldur.

 

Hangi Bankada Hesabım Var
Hangi Bankada Hesabım Var

 

Telefon bankacılığı ile banka hesabı sorgulama işlemini:

 • ING Bank için 444 0 600
 • İş Bankası için 0850 724 0724
 • Yapı Kredi Bankası için 444 0 444
 • Halk Bankası için 444 0 400
 • Ziraat Bankası için 444 0 798
 • Vakıf Bank için 0850 222 0724
 • Deniz Bank için 444 0 800
 • Garanti Bankası için 44 0 336

numaralarını arayarak gerçekleştirebilir, hesabın durumu ve zaman aşımı hakkında anında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap