1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Güney Kore Maliye Bakanlığı kripto para vergisini 2023’e kadar erteledi

Güney Kore Maliye Bakanlığı kripto para vergisini 2023’e kadar erteledi

guncel coin haberleri

Güney Kore Maliye Bakanlığı’na göre, Güney Kore Ulusal Meclisi, planlanan kripto para birimi sermaye kazancı vergisini 2023’e kadar ertelemek için bir yasa tasarısı geçirdi.

Kongre Vergilendirme Alt Komitesi’ndeki hükümet ve muhalefet temsilcileri 29 Kasım’da anlaşmaya vardı. Bir sonraki adımın 2 Aralık’ta yapılması planlanan genel kurul toplantısında gerçekleşmesi bekleniyor. Değişiklik toplantıda kabul edilirse, beklenen vergi planı, orijinal plandan bir yıl sonra 1 Ocak 2023’te uygulanacaktır. O zaman, 2.5 milyon wonu aşan herhangi bir yıllık gelir, %20 sermaye kazancı vergisine tabi olacaktır.

Politik Görüşler

Kripto para birimi gelirleri sonunda vergilendirilecek olsa da, görünümü bir yıl ertelemek iki taraflı bir karardır. Örneğin, Demokrat milletvekilleri, Ulusal Vergi Dairesi’nin (NTS) beklenen bilgi toplama prosedürlerindeki kusurları öne sürerek bu gecikme için bastırıyorlar. Ancak muhalefet partisi Halkın Güçleri Partisi geçen ay yasa tasarısını sundu. Halkın Güçleri Partisi temsilcisi Zhao Mingxi, “Sanal para biriminin yasal tanımı net olmadığında önce vergi toplamak yanlış” dedi.

Vergilendirme Alt Komitesi başkanı Temsilci Kim Young-jin de bu görüşe katılıyor ve hükümetin kripto para veya sanal varlıkların tanımı için henüz resmi bir tanım benimsemediğine dikkat çekiyor. Dedi ki: “Sistemimizde, kripto para biriminin yasal dayanağının net bir tanımı olmadan, vergi sistemi tutarsızdır… Ancak yalnızca Güney Kore’de vergilendirme düzenlemeden önce gelir.”

Her iki taraf da seçmenlerinin adaleti konusunda endişeli. Tasarının bir maddesi ayrıca, 5 ila 300 milyon won (42.000 ila 251.000 ABD doları) karlar üzerindeki %20’lik vergi oranı gibi, planlanandan daha cömert bir vergi indirimi sağlıyor. Bir temsilci şunları söyledi: “Amaç, vergi tabanını finansal yatırım gelir vergisi düzeyine kadar gevşetmek, böylece sanal para yatırımcıları zarar görmesin.” Öte yandan Maliye Bakanı Hong Nanji, vergi sisteminin adil olacağını umuyor, bu nedenle Cryptocurrency işlemlerinden kar elde edenler, insanlar adil paylarına katkıda bulunur.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Bize yazın

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle yayınlanır ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla kullanılır. Okuyucular tarafından web sitemizdeki bilgiler üzerinde gerçekleştirilen herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan 0x bilgileriyle derlenmiştir, telif hakkı yazara aittir, izinsiz yeniden basılamaz

Hatırlatma: Yatırım risklidir ve piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın; yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlerle ilgili ipuçları bulursanız, aktif olarak ilgili departmanlara bildirebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap