İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Film!

Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Film!

Girişimcilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Film

Girişimcilik hakkında yapılan tanımlamalardan bugüne kadar duyduğum en güzeli şuydu ;

“Girişimcilik, duygusal bir roller-coaster’dır.”

Bir girişimin ucundan, köşesinden tutmuş herkes bu söze katılacaktır. Çünkü gerçekten işler kimi zaman planlandığı gibi gitmeyebiliyor, büyük başarılar sağlandığı gibi, başarısızlıklar ve hayal kırıklıkları da yaşanıyor girişimcilerin dünyasında. Sonuca ermemiş projelerde dahi, günlük bazda ruh halinde “iniş-çıkışlar” yaşanabiliyor. İşte tam bu anlarda, daha önce başarmış olanların hikayelerine bir göz atmak, onlarla sahip olduğumuz ortak noktaları görmek müthiş bir rahatlama ve “gazlama” etkisi yaratıyor. Bu amaçla bugüne kadar bana ilham vermiş, vizyon katmış ve motivasyonumu artırmış 6 filmi sizlerle paylaşıyorum.

1. Flash of Genius

Robert Kearnes, bir gün dünyanın her yerinde kullanılacak olan bir cihaz keşfeder – cam sileceği. Ancak Detroit otomotiv sektörü bu icatı beğense de icat eden adamı düşünmeden köşeye atar. Fikrine güvenen ve herşeyini bir kenara bırakıp onun peşinden giden bir adamın hikayesi. Kararlılık anlamında girişimcilere çok şey anlatan bir film.

2.The Social Network

Facebook’un kurulmasını anlatan bu film, girişimciliğin başlarında düşülmemesi gereken hataları içeriyor: ortaklarınızı kandırmamak, her şeyi tek başınıza yapmaya çalışmak, sabahlara kadar kod yazarak inovasyon yeteneğinizi öldürmek. The Social Network, aynı zamanda kurduğunuz bağlantıların, ilk yatırımınıza ulaşmada ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor.

3. Startup.com

GovWorks.com sitesinin başlatılmasını anlatan bir belgesel. İşe başlarken sizde olmayan ama ortağınızda olan finans ve pazarlama yeteneklerinin ne kadar önem taşıdığını gözler önüne seren bir yapım.

4. The Pursuit of Happyness

Gerçek bir hikaye üzerine kurulu bu film, kendi halinize üzüldüğünüz bir an gelirse, ne olursa olsun, asla vazgeçmemeniz gerektiği konusunda size yeterince motivasyon sağlayacaktır.

5. Pirates of Silicon Valley

Kötü oyunculuk ve televizyon için yapılmış olması her ne kadar izlenmesini zor kılsa da, bu filmden öğrenilecek çok önemli birkaç ders var. Filmde, bugün pazarlama dehası olarak anılan Steve Jobs ve Bill Gates’in  zamanında ne kadar nerd profiller çizdikleri ve yeni bir iş kurmanın ne kadar yoğun duygusal enerji istediği anlatılıyor.

6. Forrest Gump

Filmin, mazeret uyduranların, “yapamam ki ben” diyenlerin kabusu olsun diye yapıldığını düşünüyorum. Bir zihinsel engelli şahsın dahi, kendine hedefler koyduğu ve bunlar uğrunda çalıştığı takdirde, başarıdan başarıya farkında olmadan koşabileceğini anlatır.

BONUS : Start With Why – Simon Sinek

” ‘Neden?’ ile Başla” başlıklı bu TED Talks konuşmasında Simon Sinek, bir ürün ortaya koyan/koyacak herkesin bilmesi gereken bir noktayı işaret ediyor : Birşey üretmek için nedeniniz olsun, insanlar ürünü değil, bir nedeni, amacı takip eder.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap