İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Blog
 3. Genç Girişimci Nasıl Olunur 2021 – Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? Genç Girişimci Ne Demek?

Genç Girişimci Nasıl Olunur 2021 – Girişimci Kredisi Nasıl Alınır? Genç Girişimci Ne Demek?

Genç Girişimci Nasıl Olunur

Genç Girişimci Nedir? Genç Girişimci Nasıl Olunur? Girişimci olmak için nereden başlamak gerekir? Girişimci kredisi nasıl alınır? İşte konuyla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar..

Bu makaleyi okuduktan sonra, aklınızda şimşekler çakacak ve yeni bir girişimci olmak için sabırsızlanacaksınız emin olun.

Not: 2021 yılı verilerine göre bazı düzenlemeler yapıldı.

Genç Girişimci Nedir?

Girişimci ve genç girişimci arasında tek bir fark vardır. O da ikisi arasındaki yaş farkıdır.

Girişimci; sanayi ve ticaret gibi sektörlerde belirli bir sermaye ile bir işi yapmaya başlayan ya da bu aşamada bütün riskleri alan kişidir. Eğer bu kişi 18-30 yaşları arasındaysa, genç girişimci olarak tanımlanmaktadır.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur?

Yaşınız 18 ve 30 arasındaysa, konunun bundan sonrasını okumaya devam edebilirsiniz.

Girişim, adı üzerinde “Girişmek” sözcüğünden türetilmiştir. Başlamak, harekete geçmek anlamlarında kullanılır. Eğer siz de genç girişimci olmak istiyorsanız, belirli aşamalardan geçmeniz gerekiyor. Gelin bu aşamaları birlikte değerlendirelim.

İlk olarak bir kağıt bir de kalem alın. Çayınızı demleyin ve biraz sonra sizlerle paylaşacağımız konuları not edin. Bir yandan da kafanızda canlandırın.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Girişimciliğe Nasıl Başlanır?

Yaratıcı fikirler: Eğer bir işte başarılı olmak istiyorsanız, o iş konusu hakkında yeterli fizibilite çalışmasını yapmanız gerekiyor. Daha önce yapılmamış bir iş, sizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır. Eğer daha önce yapılan, fakat yeterli derecede başarı elde edilmemiş bir sektör bulabilirseniz, bu da sizi başarıya ulaştırabilecektir. Yeni ve ilginç bir fikir, sizi yılın girişimcisi yapabilir, unutmayın.

 

Araştırma: Aklınıza yatan fikirleri not aldınız. Toplamda kaç fikir oldu? 1, 2, 3? Kaç tane olduğu hiç fark etmiyor. Önemli olan fizibilitesi, yani yapılabilirlik durumu. Bulduğunuz fikirleri tek tek araştırın, pazar ve rakip araştırması yapın ve aşağıdaki sorulara cevap arayın.

 • Daha önce yapılmış mı?
 • Sektörde marka haline gelen biri ya da birileri olmuş mu?
 • Ne derece ilerlemişler?
 • Fikrinizi hayata geçirmek için neye ihtiyacınız var?
 • Fikrinizi hayata geçirmek için neye sahipsiniz?

 

Maliyet hesaplama: Bulduğunuz iş fikirlerinin ön araştırmasını yaptınız. Şimdi sıra geldi maliyet hesaplamaya. Aşağıdaki soruları kendinize sorun ve cevaplarınızı belirleyin.

 • Fikrinizi proje aşamasından gerçeğe dönüştürmek için ne kadar paraya ihtiyaç var?
 • Sizin elinizde ne kadar var?
 • Kredi ya da hibe alabiliyor musunuz?
 • Alabiliyorsanız, paranız ne kadarına yetecek?
 • Bu işin sonunda ne kadar kazanacaksınız?

Yaklaşık olarak bir gelir gider tablosu yapmalısınız. Çünkü projenizin manevi getirisi kadar, maddi getirisi de önemli.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Risk alma: ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretmen olan Prof. Dr. Muhan Soysal, Stratejik Yönetim dersinde öğrencilerini tek soruluk bir sınav yapmak ister. Tahtaya “Risk nedir” diye yazar ve öğrencilerinden bunu cevaplamasını ister. Zeki bir öğrenci sınav kağıdını boş bırakır ve en altına “Risk budur” yazar. Profesör bu yanıtı çok sever ve o sınavdan sadece bu arkadaşımız yüksek not alır. Bir sonraki sınavda profesör aynı soruyu sorar. Uyanık öğrenci aynı yanıtı verir. Fakat bu kez tüm sınıf yüksek not alırken, bu arkadaş zayıf alır. Öğretmene bunun sebebini sorar ve Prof. Dr. Muhan Uysal’dan cevap gelir; “Aynı şartlar altında aynı riski iki kere almak aptallıktır.”

Risk almak denildiğinde hepimiz bir tereddüt yaşıyoruz. Çünkü ya işler istediğimiz gibi gitmezse? Yatırdığımız parayı kazanamazsak? Evet, bu ihtimal her zaman var. Ancak girişimci demek zaten risk almak demektir. Risk almadan kazanç olmaz. Risk almak istemiyorsanız, yerinizde sayarsınız. Halk arasında söylenildiği gibi, “Ne akarsınız, ne kokarsınız”. Tek dikkat etmeniz gereken, Muhan hocamızın da dediği gibi, aynı konuda iki kez risk almayın. Yani pastacı açtınız ve başarısız oldunuz. Yine pastacı açmayın. Çünkü bu iş size göre değil. Ancak dönerci açabilirsiniz. Tabii iyi bir bütçe planlaması yaparak…

 

Harekete geçme: Hangi işi yapacağınıza karar verdiniz. Araştırmanızı yaptınız. Gelir ve gider tablosunu yaptınız. Risk almaya karar da verdiniz. Artık harekete geçme vakti. Eğer sermayeniz yoksa, nasıl sermaye bulabileceğiniz konusunda az sonra birkaç bilgi vereceğiz.

 

Kurumsal kimlik oluşturma: Kendi markanızı oluşturma konusunda kullanacağınız isim çok önemli. Markalaşma süresince telif davalarıyla uğraşmak istemiyorsanız, girdiğiniz sektörde kullanacağınız ismin boşta olması çok önemli. Kurumsal kimlik oluşturmanın aşamaları kısaca şöyledir;

 • Marka ismine karar verme
 • Marka isminin kayıt edilip edilmediğini buradan kontrol etme
 • Marka isminizin alan adını kayıt etme (com uzantılı olması oldukça önemlidir. Com.tr uzantısı zaten marka tescili ile birlikte alınacaktır. Marka isminizin patentini almadan kesinlikle duyurusunu yapmayın. Aksi halde biri sizden önce o ismi kayıt edebilir.)
 • Logo, kartvizit, internet sitesi, sosyal medya hesaplarını oluşturma.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Sermayeyi hazırlama: Girişim yapacağınız iş kolu için size gereken sermayenin temin edilmesi. Bunun için size birkaç tavsiye vereceğiz elbette. Makalemizi okumaya devam edin lütfen.

 

Reklam ve tanıtım yapma: Sermayeniz hazır, marka patentini aldınız, gerekli tedarikleri hallettiniz ve artık tanınmak istiyorsunuz. Bunun için reklam vermeniz gerekiyor. Reklam vereceğiniz ve dolayısıyla tanıtımınızı yapabileceğiniz platformlar;

 • Televizyon (Bütçesi fazla olanlar için)
 • Radyo
 • Gazete
 • Google
 • Facebook
 • Instagram
 • El İlanları
 • Bilboard

Bizim size tavsiyemiz, sosyal medyaya ve Google Adwords reklamı vermeniz yönündedir. Tabii açacağınız iş yeri ya da dükkanın bulunduğu bölgede el ilanı ya da broşür dağıtmak da akıllıca ve ucuz bir yöntemdir.

 

Müşterilerin isteklerini dinleme: En iyi reklam, mutlu müşterilerdir. Bunu asla unutmayın. Sizden alışveriş yapanlar ya da sizinle çalışanlar memnun kaldıysa, sizi çevrelerine tavsiye edeceklerdir. Bir nevi size referans olacaklardır. Bu yüzden müşterilerinizin geri bildirimlerine, şikayetlerine, isteklerine, tavsiyelerine mutlaka kulak verin.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Genç Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi devlet bankalarının yanında; İşbank, Akbank, Yapı kredi Bankası gibi özel bankalar da genç girişimci kredisi vermekteler. Her bankanın kredi prosedürü farklı olsa da, sizlere genç girişimci kredisi başvuru şartlarından kısaca bahsedelim. Kobi destek kredisi olarak sizler daha kapsamlı araştırma yapabilirsiniz.

 • Kurmayı düşündüğü iş kolu ile ilgili yüksek okul veya fakülte mezunu olup üniversite diploması bulunan,
 • Eğitimini aldığı iş konusunda tecrübesi bulunmayan yeni mezun,
 • 30 yaşını aşmamış olan girişimciler
 • Findeks puanı çok düşük olmayan
 • Hakkında icra takibi yapılmamış olan

Kişiler bu krediye başvurabilir. Tabii her bankanın kredi başvurusu şartlarının değişkenlik gösterdiğini unutmayın.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Kosgeb Genç Girişimci Desteği Kimlere Verilir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (Kosgeb), genç girişimcilere geri ödemesiz hibe veya faizsiz kredi seçenekleri ile yardımcı oluyor. Peki kimler Kosgeb Hibe Kredisinden faydalanabilir;

 • KOSGEB’in düzenlediği veya KOSGEB ile işbirliği yapan İŞKUR, belediyeler, üniversiteler gibi kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan,
 • KOSGEB’in ‘Genç Girişimci Geliştirme Programı’nı bitiren,
 • Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği (KÖİDD) Programı’nı tamamlayarak, eğitime veya programa katıldığını belgeleyen ve işletmesini kuran girişimciler veya İŞGEM’lerde yer alan işletmeler
 • 3 yıldır faaliyette olan işyeri sahipleri

Kosgeb Hibe kredisine başvuru hakkı kazanır. İlerleyen günlerde bu konuyla alakalı daha kapsamlı bir makale hazırlayacağız.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Genç Girişimci Bağkur Desteği Var Mı?

Evet, var. Şöyle ki; yeni iş kuran gençlere, üç yıl boyunca elde ettikleri kazancın bir kısmını vergi dışı bırakmak ve bir yıl süreyle sigorta primlerinin Hazinece karşılanması suretiyle, gençlerimizin girişimciliğe yönlendirilmesini desteklemek amacıyla vergi ve sigorta prim teşviki uygulaması başlamıştır. Size en yakın vergi dairesine başvurabilir ya da bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Neden Girişimci Olunur?

İnsan hayata bir kez geliyor değil mi? Bu kısacık yaşamda, kendimizi mutlu edecek bir işle meşgul olmak çok güzel bir duygu değil mi? Hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin ilk adımı, genç bir girişimci olmaktan geçiyor. Hayranlık duyduğunuz kişilerin hayat hikâyelerini okuyun. Kimi şanslarıyla, kimi de doğru seçimler yaparak bugünkü konumlarındalar. Fakat siz işinizi şansa bırakmayın. Doğru seçimler yapın ve hayalinizdeki mesleğe kavuşun.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Girişimci Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Girişimcilik Üniversitesi, Girişimcilik Bölümü ya da Girişimcilik Lisesi yoktur. Yani bu işin bir eğitimi yoktur. Aslında bunun için çeşitli kurslar açılıyor. Fakat bu kurslar bir diploma değil, bir sertifika veriyor. Sertifika çok önemli mi diye sorarsanız, bize göre değil. Çünkü biz kendi işimizi kuracağız. Ancak atacağımız adımları daha sağlam atmak adına, bu işi tecrübe etmiş ya da çok araştırmış olan kişilerden faydalanmak da fena sayılmaz.

 

Genç Girişimci Nasıl Olunur
Genç Girişimci Nasıl Olunur

 

Genç Girişimciler Ne İş Yapabilir?

“Genç girişimciler ne iş yapabilir ya da girişimciler için fikir önerileri nelerdir” diye aklınızdan geçiriyorsanız, size bu konuda birkaç tavsiye verebiliriz. Aslında sizin bilginize, isteğinize, yeteneğinize göre araştırarak bulmanız daha iyi ama yine de ufkunuzu açacak birkaç paylaşım yapalım.

 • Yapacağınız iş online (çevrimiçi) olarak internet üzerinden mi olacak, yoksa müşterilerinizle yüz yüze mi iş yapacaksınız? İlk olarak bunun kararını vermelisiniz. Biz iki durum için de öneri sunalım.
 • Çevrimiçi bir iş yapacaksanız, açıkçası işiniz hem daha kolay hem de daha zor. Zor yanı, rekabet inanılmaz derecede fazla. Gerek reklam, gerek tanıtım, gerekse markalaşma, sizi maddi ve manevi çok yoracaktır.
 • E-ticaret sektörüne girecekseniz, tüm ürünlerin satıldığı bir yer olmasın. Hepsi Burada, N11, Gitti Gidiyor, Sahibinden gibi sitelerle baş edemezsiniz. Ancak daha niş yani dar bir alanda ürün satışı, sizi daha çok memnun edebilir. Örneğin günlük doğal süt, doğal yumurta satabilirsiniz. Taze çerez, tarhana gibi organik ürünleri tekli satabilirsiniz. Tarhana çorbasının satışı gayet mantıklı mesela. Tek bir üründe markalaşma çok daha kolaydır.
 • E-ticaret değil de ticaret sektörüne girecekseniz, satış yapacağınız bölgeyi iyi analiz etmelisiniz. Varoş bir mahallede Suşi dükkanı iş yapmaz. Fakat tavuk dönerci güzel iş yapar. Ancak orada kesinlikle birkaç tane tavuk dönerci vardır. Yani o mahalleyi, köyü, ilçeyi iyi analiz etmeniz lazım. Mesela o bölgede hiç spor salonu yoksa, siz bir tane açabilirsiniz. Hiç internet kafe yoksa, siz bir tane açabilirsiniz. Hiç güzellik salonu yoksa, siz bir tane açabilirsiniz.

Kısacası; daha önce yapılmamış ya da yapılmış ama yeterli olmamış olanı tespit ederek, fizibilite çalışmasını ona göre yapmalısınız. Çok sayıda kişinin az sevdiği bir ürünü satmaktansa, az sayıda kişinin çok sevdiği bir ürünü satmak her zaman daha avantajlıdır.

 

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap