1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Freelance Çalışmanın 3 Zorluğu

Freelance Çalışmanın 3 Zorluğu

featured

İşsizlik oranlarında artışlarla birlikte freelance çalışanların sayısında bir patlama yaşandı. Ekonomik krizler sebebiyle işsiz kalan bir çok kişi kendi bilgi ve becerilerini kullanarak freelance işler yapmaya başladı bile. Serbest çalışma düzeni çocuklar yüzünden evde kalan aile üyelerinin de kendi gelirlerini kazanma yolu haline geldi.

Serbest çalışabileceğiniz bir işinin olması tabiki harika bir şey. Çalışmak istediğin saatleri kendin seçersin ve bir nevi kendin patronu olursun. Neredeyse 1 yıldır serbest çalışıyorum ve kendi işimde ilerlemenin ne gibi zorlukları olduğunu görebiliyorum

1 yıllık serbest çalışma hayatımda öğrendiğim 3 şey:

Müşteri Bulmak Zaman Alır
Bu tabiki herkesin bildiği bir gerçek. Ve diyebilirim ki evet haklısın. Denemeden bilemezsin denecek durumlardan biri bu maalesef. Çoğu kişi bunun ne kadar zorlu bir ortam olduğunun farkında değil ve genelde bu durumdu küçümseme yoluna gidiyor.

Birkaç iyi müşteri ile çalıştıktan ve güzel işler yaptıktan sonra, email kutunuzun “gel bizimle çalış”, “seninle çalışmak istiyoruz” gibi maillerle dolacağınız düşünebilirsin. Maalesef çoğu zaman durum böyle olmaz.

Benim gibi serbest çalışan kişilerle görüştükten sonra müşterin serbest çalışanları bulmasının aslında o kadar da çok görülen bir şey olmadını bir kez daha gördüm. Kendiniz o rahat olduğun yerden çıkmaya zorlamalı ve hizmetlerini ya da ürünlerini pazarlamaya başlamalısın.

Ne Ekersen Onu Biçersin
Serbest çalışmayı denemeyi ilk düşündüğümde zaten tam zamanlı olarak bir işte çalışıyordum. Akşam eve geldikten sonra birkaç saat uykumdan feragat edip geç saatlere kadar çalışmaya başladım.

İşler zamanla ilerledi ve daha fazla zaman almaya başladı. Daha fazla uykusuz kalarak daha fazla iş yapmaya başladım. Artık işler çığırından çıkınca işimi bıraktım ve tam zamanlı serbest bir çalışma sürdürmeye başladım. Sonra biraz işleri sallamaya başladım.

Tam zamanlı olarak çalışırken, her saniye tam zamanlı ama serbest çalışmayı düşünürken ve sürekli hizmetlerimi pazarlarken birden işler değişti ve bitmiş, tükenmiş bir halde buldum kendimi. Birkaç aydır biraz daha düzenli çalışıyorum ve bu sayede işleri toparladım.

Serbest çalışma rekatbetçi bir hal alabilir. Çalışırken kendini verip düzenli ve programlı çalışırsan tabiki başarıyı görebilirsin. Arkana yaslanır ve müşterilerin sana gelmesini beklersen, zamanla işin azaldığını ya da aynı seviyede kaldığını göreceksin.

İşler Parça Parça Gelir
Serbest çalışırken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri kazançta bir denge olmamasıdır. Tabiki düzeni ne kadar iyi kurarsan o kadar istikrarlı bir büyüme ve kazanç elde edersin ama bazen haftalarca iş gelmez ya da elde olan işlerden gelen paranın yetmeyeceğini düşünürsün.

Bazı haftalar işler üst üste gelir, başını kaşıyacak zaman bulamazsın.

Ama eninde sonun faturaları ödeyecek ve güzel zaman geçirmene yetecek geliri elde edebilirsin.

Peki Neyi Bekliyorsun?
Geçen 1 yılda serbest çalışabileceğim işimi kurmak için çok caba gösterdim ama bundan zevk aldım. Yaşanan bazı zorluklara rağmen, her ay işimi yapmaya ve daha iyisi için uğraşmaya devam ettim.

Serbest çalışmayı düşünüyorsan, daha fazla düşünmeden başlamalısın. İşinde çalışmaya devam et ama aynı zamanda serbest çalışmayı da dene. İşin ilerledikçe, gözlerin açılacak ve yeni dünyaların olduğunu anlayacaksın.

Serbest çalışmak ister misin? Yakın zamanda serbest çalışma planın var mı?

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap