1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Fransız mahkemesi UBS vergi kaçakçılığı cezasını 1,8 avroya indirdi

Fransız mahkemesi UBS vergi kaçakçılığı cezasını 1,8 avroya indirdi

UBS'nin üç aylık karı, şarj patlamasının etkisiyle 6 yılın en yüksek seviyesine çıktı

genelleştirmek

  • UBS hisseleri, mahkemenin cezaları azaltmasının ardından %2 yükseldi
  • Mahkeme kara para aklama iddialarını doğruladı
  • UBS, Yüksek Mahkeme kararına itiraz edip etmeyeceğine karar verdi

Pazartesi günü, Paris’teki bir temyiz mahkemesi, UBS’nin (UBSG.S) zengin Fransız müşterilerinin vergi kaçırmasına yardım ettiği iddiasıyla ödediği para cezasını 1,8 milyar avroya (2 milyar dolar) indirdi. Bununla birlikte, aynı mahkeme İsviçre bankasının yasadışı bankacılık hizmetleri geliştirmek ve kara para aklamaktan suçlu olduğunu ileri sürmüştür.

2019’daki ilk aşamadan sonra bankaya uygulanan 4,5 milyar avroluk toplam para cezasıyla karşılaştırıldığında, yeni ve revize edilen cezalar yarıdan az ve UBS’nin hisse fiyatı 13 Aralık kararından sonra %2’den fazla arttı.

Ancak olası itibar zedelenmesi nedeniyle bankanın başta kara para aklama iddiaları olmak üzere Temyiz Mahkemesi tarafından ileri sürülen iddiaları görmesi bekleniyor. Karara Fransız Yüksek Mahkemesi’ne itiraz edip etmeyeceğine hızlı bir şekilde karar vereceğini söyledi.

Kararın ardından UBS’yi temsil eden avukat Herve Temime şunları söyledi:

“Banka bu kararı not alıyor. İlk derece kararına kıyasla 2,7 milyar avroluk bir ekonomik kazanç var ama bu bir ceza mahkûmiyeti, bu yüzden yakında bir karar vereceğiz.”

UBS'nin üç aylık karı, şarj patlamasının etkisiyle 6 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Tarihsel olarak, vergilendirme ve diğer ihlaller için Avrupa para cezaları ABD’dekinden daha düşüktür.UBS davası bir istisnadır ve diğer bankalar tarafından yakından izlenmektedir.

Temyiz Mahkemesi, UBS’nin Fransa’daki spor etkinliklerinde ve partilerde müşterilere yasadışı bir şekilde lobi faaliyeti yürüttüğünü ve vergi kaçakçılığı gelirlerini akladığına karar vererek 2019 davasının kararını doğruladı. Bu davayla ilgili olarak, UBS 450 milyon Euro’luk bir rezerv ayırmıştır.

Bankanın karara itiraz etmeyeceğini varsayan Citi analistleri, bu yılın dördüncü çeyreğinde 1,5 milyar dolar daha harcama talep edebileceğini söyledi. Buna ek olarak, bu durumun bankayı yaklaşık 4,2 milyar ABD doları fazla sermaye ile bırakacağını ve “1 Şubat’taki tüm yıl performansı ve strateji güncellemesiyle daha büyük bir (hisse) geri alımını duyurmak için iyi bir konumda” olacağını belirtti. “

İhbarcı öne çıksa bile, bankayı temsil eden avukat temyiz davasında müfettişlerin UBS satış danışmanlarının kokteyl partileri ve avcılık gibi müşteri faaliyetleri de dahil olmak üzere Fransız müşterilerini sistematik olarak korumaya çalıştıklarına dair hiçbir zaman net kanıt bulamadığını savundu.

Banka, ilk kararın orantısız olduğunu savundu.

(1 ABD Doları = 0,8865 Euro)

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Hatırlatma: Yatırım risklidir, piyasaya girerken dikkatli olmanız gerekir.Bu bilgiler yatırım ve finansal yönetim tavsiyesi değildir. Lütfen rasyonel ve ciddiyetle yatırım yapın, risk önleme bilincini artırın; yasa dışı veya suç teşkil eden faaliyetlere dair herhangi bir ipucu bulursanız, ilgili departmanlara aktif olarak rapor verebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap