1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Fotoğrafın Patlaması NFT Kripto Brifingi

Fotoğrafın Patlaması NFT Kripto Brifingi

guncel coin haberleri

NFT çılgınlığı artık sadece gişe rekorları kıran bir patlama değil, dijital yaratıcılar için yeni bir gerçeklik. Fotoğraf dünyasında yeni kolektifler oluşturuluyor ve fotoğrafçılar dijital görüntülerle yepyeni bir şekilde etkileşime giriyor.

Geçen yıl, kripto para birimi alanındaki baskın kelime “NFT patlaması” idi. Bu, elbette, karşılıksız tokenlerde ilgi, aktivite ve para basma patlamasını ifade eder. NFT’ler yeni olmasa da, artan kullanım durumları.

Spor dünyasında Taraftar Tokenları ve NFT’ler, endüstri yeniliğinin kazanan bir birleşimidir. Siyasi alanda bile, NFT’lerin kampanya bağış toplama için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, meta veri deposu genişlemeye devam ettikçe tüm bu kullanım durumları daha kullanışlı hale gelecektir.

Değiştirilemez tokenler, Web3 dünyasında dijital sahipliğin anahtarı olacaktır. Sayıların kolektif işleyişindeki rollerinden bahsetmiyorum bile.

Onlarca yıldır dijital görüntülerle çalışan profesyoneller ve hobiler dünyasında, NFT’ler çığır açıcı olmamalıdır. Yine, yenilikçi çevrimiçi topluluklar oluşturma ve içerik oluşturuculara para kazanma için yeni yollar sağlama yetenekleri kazanandır. Fotoğrafçılar, NFT yardımcı programları ile temellerini buluyorlar.

NFT’ler ve Fotoğrafçılık

Bu yılın başlarında, fotoğrafçılık ve NFT alanı patlamaya başladı. Nisan ayında, ünlü moda fotoğrafçısı ve Chanel ve Fendi’nin eski yaratıcı direktörü Karl Lagerfeld, yüz binlerce görüntüden oluşan bir kataloğu blok zincirine taşıdı.

Son zamanlarda, Stephen Hawking’in ünlü fotoğrafının arkasındaki fotoğrafçı, görüntünün NFTizasyonunu duyurdu. O ve diğer birçok fotoğrafçı, kripto para birimi inovasyonu yoluyla çalışmalarını ve görüntülerini canlandırmanın değerini görebiliyor.

Fotoğrafçı Aimos Vasquez en çok ikonik rapçi XXXTentacion’un “Love Is War” adlı siyah-beyaz görüntüsüyle tanınır. Son zamanlarda, fotoğrafçı bu fotoğrafı BlockParty pazarında aynı konserin diğer fotoğraflarından oluşan bir koleksiyonda bir NFT olarak listeledi. Seri bir bütün olarak açıklanmayan bir miktarda ETH’ye satıldı, ancak “Love Is War” için NFT 125.000 dolara satıldı.

Fotoğrafçılar, açık veya sınırlı olabilen “baskılarda” iş satmaya çok aşinadır. Bu, çalışmalarının nadirliğine ve değerine katkıda bulunur. Fotoğrafik NFT’ler, açık veya sınırlı sürümlerde görüntü üretme yeteneğini devralır, ancak izlenebilirlik ve değişmezlik katma değeri ile. NFT’lerin bu doğal özelliği, moda endüstrisinde son derece değerli olduğu kanıtlanan fotoğraf sahteciliğini önler.

2022 yılı yaklaşırken, Associated Press’in büyük haberleri var. Geleneksel raporlama ortamı, fotoğraf arşivlerine ayrılmış kendi NFT pazar yerinin lansmanını duyurdu.

dijital kolektif

NFT’lerin yükselişiyle birlikte Web3’ün bir başka yan ürünü de popülerlik kazanıyor. Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO). Hem Obscura DAO hem de RAW DAO, kaynakları ve hedefleri fotoğraf yapımcılarına fayda sağlamak olan fotoğraf merkezli DAO’lardır. Obscura’nın tweet’e göre hedefi “Topluluk. Hibeler. Fotoğrafçı komisyonları. Liderlik. Eğitim. İlk Web3 Native NFT fotoğraf arşivini oluşturmak” idi.

Web3’teki kolektifler DAO olarak somutlaştırılmamış olsa bile, bu gelişmelerin ardındaki heyecan ve yenilik, aynı tutkuyla insan kolektifleri oluşturma eğilimindedir.

Böyle bir grup, Burs Vakfı’dır. Bu, NFT’lerin ve fotoğraf dünyasının çarpışmasını aktif olarak teşvik eden bir alandır. Yerleşik fotoğrafçıların ve “yükselen yıldızların” NFT fotoğraf portföylerini üretmeyi amaçlıyor.

Ek olarak, vakıf, fotoğrafçılık ve NFT’ler hakkında düzenli tartışmaları kolaylaştırır.

Bu, seslerini arayan tek çevrimiçi uzay fotoğrafçısı değil. Photoverse ve NFTPhotographers gibi diğer Twitter kolektifleri, iki dünyayı bir araya getirmek için platformu kullanıyor.

Geri itmek

Twitter, kripto para birimi alanının çoğunun tartışmaları, haberleri ve ağları yaydığı yerdir. Fotoğraf dünyası bir istisna değildir. Ayrıca, zıplayan bir alan. Fotoğraf dünyası ve NFT dünyası birbirine karışırken, bazı insanlar hala NFT’lerin imkansız olduğunu düşünüyor.

Popüler fotoğraf tartışması ve topluluk organizatörü Andy Adams (diğer adıyla FlakPhoto) geçtiğimiz günlerde NFT haberlerini isteyip istemediklerini görmek için 110.000’den fazla takipçisine anket yaptı. O sırada ankete katılanların %68,5’i “#NFTphoto haberleri” ile ilgilenmediklerini söyledi. Yanıt olarak atılan tweetler, sektördeki kaçınılmaz çatışmaya ve fotoğrafçılar için umut verici kullanım durumuna rağmen, NFT’lere gerek olmadığını söyleyenler olduğunu gösteriyor.

Ancak anketten birkaç gün önce Adams, daha az ilgilenenlere tweet attı.

“NFT’leri toplamasanız bile, o sahnede gözlemlemek için hala ilginç şeyler var. Bilgili küratörler çalışmayı bağlamsallaştırıyor ve NFT düşüşleri etrafında akıllı programlama geliştiriyor. Bu, bu fotoğrafları anlamak ve onlarla etkileşim kurmak için bir fırsat.”

Sonuç olarak

“NFT çılgınlığı” yeni yıla girerken, dünya (ve metaverse) yeni kullanım durumları görmeye devam edecek. Fotoğraf sahneleri NFT’lerle çarpışmaya devam edecek. Fotoğrafçılar, diğer sanatçılar gibi, en iyi yaptıkları şeyi yapmaya, görüntü oluşturmaya devam edecekler. Ama şimdi katma değere sahip olabilirler.

sorumluluk reddi

Web sitemizde yer alan tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnızca genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Sitemizdeki bilgilerle ilgili olarak okuyucular tarafından yapılacak herhangi bir eylemin riski tamamen kendilerine aittir.

Bilgi kaynağı: BEINCRYPTO’dan 0x bilgi ile derlenmiştir, telif hakkı yazara aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap