1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Fintech bu hafta 3 Aralık 2021’de sona erecek

Fintech bu hafta 3 Aralık 2021’de sona erecek

Fintech bu hafta 3 Aralık 2021'de sona erecek

Evet 2021’in son ayındayız. Yeni yıl kararların nedir?

Bu hafta uzmanlarımız yatırımcılar, girişimciler ve yöneticiler olarak deneyimlerine dayalı olarak aşağıdaki bilgileri size sunuyor.

Pazartesi günü, Ilias Hatzis Yunanistan’daki kripto para girişimcimiz (Kryptonio’nun kurucusu ve CEO’su, kullanıcıların özel bir anahtar veya kripto para birimi olmadan Bitcoin ve kripto para birimlerini yönetmelerini sağlayan “anahtarsız” velayetsiz bir bitcoin ve kripto para cüzdanı. Daily Fintech köşe yazarı @iliashatzis, kripto para biriminin ülkeyi istikrarsızlaştırıp ABD dolarının rolünü zayıflatıp zayıflatmayacağını yazdı.

Yakın zamanda çıkan haberlerde, 2016 genel seçimlerinde eski Demokrat başkan adayı olan Hillary Clinton, kripto para birimlerinin ülkeleri istikrarsızlaştırabileceği ve ABD dolarının rezerv para birimi olarak rolünü zayıflatabileceği konusunda uyardı. Clinton, Rusya ve Çin’in kripto para birimlerini manipüle ettiğini ve Biden yönetiminin kripto para piyasasını düzenlemesi gerektiğini belirtti. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri artık ana akım haline geldiğinden, Washington’un mali düzenleyicileri Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında artan endişelerini dile getirmeye başladılar. JPMorgan Chase ve BlackRock gibi kurumsal yatırım yöneticileri başlangıçta Bitcoin’e karşı çıktı ve şimdi müşterilerinin kripto para birimlerine yatırım yapmasına yardımcı oluyor. El Salvador, Eylül ayı başlarında kripto para birimini yasal ödeme aracı olarak ilan ederek ödeme için kullanılmasına izin verdi. Geçen ay, New York Menkul Kıymetler Borsası ilk Bitcoin ETF’sini piyasaya sürdü ve ABD’li yatırımcıların Bitcoin’e gerçekten sahip olmadan fiyatı üzerinde spekülasyon yapmalarına izin verdi. Ancak şu ana kadar ABD düzenleyicileri daha çok sermaye kontrolleri, menkul kıymet dolandırıcılığı ve vergi kaçakçılığı bağlamında kripto para birimlerini düzenlemeye odaklandı. Birleşik Devletler, para biriminin küresel bir rezerv işlevi görmesinden ne kadar onur duyduğunu biliyor. Daha güçlü kurumlar ve diğer ülkeler kripto para birimlerini benimserken, ABD hükümeti yeni varlık sınıfları üzerinde bir duruş sergilemek için artan bir baskıyla karşı karşıya kalacak. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri var olmaya devam ederse, gelecek nasıl olacak? Cevap karmaşık.

Editörün notu: Amerika Birleşik Devletleri küresel rezerv para biriminin sonuyla karşı karşıya olduğundan, Bitcoin’in jeopolitiği çok ilginç.

—————————————————

Daily Fintech CEO’su ve blockchain ekonomisinin yazarı Bernard Lunn Salı günü şunları yazdı: Neobanks, yatırımcıları borç vermeden yeterli kar elde edebileceklerine ikna edebilir mi?

Neobankalar (yalnızca düzenlenmiş sayılar) şu anda popüler, FinTech 50 Endeksinde zaten 5 tane var ve daha fazla insan halka arz için sıraya giriyor ve en iyi yatırımcılar (Nubank’ın Warren Buffett’i dahil) tamamen özel sermayeye yatırım yapıyor. Ancak, kamu borsası yine kâr talep ettiğinden ve birçok Neobank kredi vermeden gelir elde ettiğinden, bugün çözmemiz gereken soru, Neobank’ın yatırımcıları kredi vermeden yeterli kâr elde edebileceklerine ikna edip edemeyeceğidir.

Editörün notu: Eğer fintech bir balonun içindeyse, ironik bir şekilde, merkez bankası para bastığı için, Neobanks için fon toplama heveslisi suçlu olabilir.

Çarşamba günü, 24 Exchange @Alan_SmartMoney’de EMEA genel müdürü Alan Scott, haftalık stabilcoin haberlerini yazdı.

—————————————————

Perşembe

Hintli insurtech uzmanı Rintu Patnaik şunları yazdı: İklim değişikliği bulmacası Bölüm 2: Insurtech çözümleri

Bölüm 1, iklim değişikliğinin uzun vadeli perspektifine dayalı olarak taşıyıcıların kendilerini nasıl yeniden konumlandırdıklarını tartışıyor. Son bölümde, önde gelen insurtech şirketlerinin benimsediği farklılaştırıcı yaklaşımlar hakkında bilgi edinin.

Lloyd’s Markets CEO’su John Neal, “iklimin ‘nihai sistemik risk’ olduğuna ve ‘sigorta endüstrisi tarihindeki en büyük tek fırsatı’ temsil ettiğine” inanıyor. Aylık toplam tazminat 194 milyon lira. Aynı yıl, aşırı sıcak hava dalgası Birleşik Krallık’ta 10.000 haneyi etkileyerek 64 milyon pounddan fazla zarara yol açtı.

Editörün notu: Rintu, gezegendeki milyarlarca insanı etkileyen sorunları çözmede “iklim istihbaratı” şirketlerinin rolüne açıklık getirdi.

Christian Dreyer @x3er, XBRL’nin dünyamızı nasıl değiştirdiğine odaklanan İsviçre CFA’sıdır.Haftalık bir XBRL haber özeti yazar.

—————————————————

Cuma günü, Londra’da ünlü bir bankacı, teknoloji uzmanı ve girişimci olan Howard Tolman, Alt Lending haberlerinin haftalık özetini yazdı.

—————————————————

“Haftanın FinTech’i” (makalelerimizin haftalık incelemesi) almaya devam etmek için, size göndermemizi kabul etmek için bu formu doldurmanız gerekir. Daily Fintech’in kurumsal e-posta adresinizi (şirket, eğitim veya devlet gibi) ve LinkedIn URL’nizi gerektirdiğini lütfen unutmayın. “Haftanın FinTech”ini ücretsiz almak isteyen abonelerin bu bilgilere ihtiyacı var. Bu bilgileri vermek istemiyorsanız yine de ücretli üye olarak tüm içeriklerimizi alabilirsiniz.

Bilgi kaynağı: DAILYFINTECH’ten 0x bilgisi ile derlenmiştir.Telif hakkı yazar Bernard Lunn’a aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap