İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Film Karakterlerinden Girişimcilerin Mutlaka Görmesi Gereken 5 Söz!

Film Karakterlerinden Girişimcilerin Mutlaka Görmesi Gereken 5 Söz!

Film Karakterlerinden Girişimcilerin Mutlaka Görmesi Gereken 5 Söz

Zamanı ve yeri geldiğinde hepimizi derinden etkileyen filmler olmuştur. Bu filmlerin etkileyici olmasının sebebi ise bizde eksik olan şeyleri tamamlamasıdır diyebiliriz. Belki bizzat kişilerden bazı şeyleri duymak daha güzel gelebilir bazı insanlara, ancak filmdeki bir karakteri benimsemek çok daha kolay olacaktır. İşte bu tarz benimsenebilecek sözlerden birkaçını da sizlerle paylaşmak istedim:

Beni motive eden, sizlere de katkısı olacağına inandığım beş alıntıyı şöyle sıralayabilirim:

  1. Yoda (Yıldız Savaşları V – İmparator) – “Do or do not. There is no try. Only do.”

Başar veya başarma. Denemek diye bir şey yok. Sadece yap.

Yoda aslında bir yol gösterici rolünü üstleniyor bu kısacık sözleriyle. Çok kısa cümlelerden oluşmasına rağmen, olayın özünü tam olarak yansıtıyor. Eğer bir şeyi yapmak istiyorsanız, gerçekten yapın. Elinizden gelenin en iyisini yapın. Hakkını vererek yapın. Söylemesi çok kolay ama yapması bir o kadar zor olan bir şey…

 

  1. Chris Gardner (Umudunu Kaybetme) – “Don’t ever let somebody tell you you can’t do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. People can’t do somethin’ themselves, they wanna tell you you can’t do it. If you want somethin’, go get it. Period.”

“Hiç kimsenin sana bir şeyi yapamazsın demesine asla izin verme. Benim bile. Bir hayalin var, onu koruman gerekiyor. İnsanlar bir şeyleri kendi başlarına yapamıyor, sana yapamayacağını söylemek istiyorlar. Bir şeyi istiyorsan, git istediğini yap. Nokta.”

Girişimcinin yolu hiç de düz ve basit değil, son derece dikenli ve taşlı bir yol. Dijital olarak kalp atışını gösteren bir cihaz gibi. Bir an en yukarıda ardından en aşağıda. Bir gün trend olup havalara uçarken ertesi gün çakılıp efkar basabiliyor. Ki bu da aslında girişiminizin hayatta olduğunun bir göstergesi. Bir şeyleri başarabilmek ve değer yaratabilmek adına birçok fedakarlık yapıyorsunuz. Bu durumda, kaçınılmaz bir şekilde yanlışlarınız da olacak.

İnsanlar sizden ve yaptığınız şeyden şikayetçi olacak. Yaptığınızın hayal denizinde yüzmek olduğunu, ütopik düşündüğünüzü ve hatta sonuç almaya başladığınızda bile bırakmanızı isteyen insanlar olacaktır. Ancak, yanı başınızda kimlerin olacağını seçmek sizin elinizde. Size inanan ve destekleyen insanlar var, belki farkına varmadınız ama var. Kimsenin sizi durdurmasına izin vermeyin.

 

  1. Jimmy Dugan (Kızlar Sahada) – “It’s supposed to be hard. If it wasn’t hard everyone would do it. The hard is what makes it great.”

Zor olması gerekiyor. Zor olmasaydı herkes yapardı. Onu güzel yapan da zor olması.

Girişimcinin yolunu diğerlerinden farklı kılan tam olarak da zorlu kısımlarıdır. Düşersiniz ama tekrar ayağa kalkarsınız. İşte onun size verdiği güç, daha büyük başarılara giden yolda kilit rol oynar. Yaşadığınız her bir sorun aslında sizin problem çözme becerinize yapılmış olan bir yatırımdır. Bunu da karşınıza her yeni sorun çıktığında cebinizden çıkarır ve sorunu ona göre değerlendirirsiniz. Ne kadar fazla sorun yaşadıysanız, yaşanacak sorunlara o kadar hazırlıklı olursunuz.

Herkesin girişimci olamamasının sebebi de bu zaten: peş peşe gelen sorunlar karşısında yılmamak ve devam etmek. Sıkı bir çalışma ve öz-disiplin ise sizin can dostlarınız. Bunlara cesaret ve beceri de eklediğinizde, siz de Mecnun olarak Leyla’nıza bir şekilde ulaşırsınız.

 

  1. Ferris Bueller (Ferris Bueller’le Bir Gün) – “Life moves pretty fast. If you don’t stop and look around once in a while, you could miss it.”

Hayat çok hızlı geçiyor. Arada bir durup etrafına bakınmazsan, kaçırabilirsin.

Tamam, girişimcilik süreci zorlu olabilir, ama unutmayın, siz de insansınız! Hayatın tadını çıkarın biraz da! Eğer yaptığınız şeye iyice gömülür, istediğinizi daha sonra yapacağım derseniz bu sefer zamanı kaçırmış olacaksınız, o zamanı geri alamayacaksınız. Daha sonra keşke demek zorunda kalmayın. Hayatta her şey işten ibaret değil. Hayatınızı oluşan diğer şeylere de zaman ayırın. Belki sıradan birisi hafta sonu iki gün kendisine ayırır, siz 5-6 saat. Ama istediklerinizi yapın, eksik kalmayın. Aşk, aile, seyahat, arkadaşlar veya başka bir şey. Hak ediyorsunuz!

 

  1. Mame Denis – (Sevgili Teyze)  “Live! Life is a banquet and most poor suckers are starving to death!”

Hayatı yaşayın! Hayat bir ziyafet ve çoğu zavallı enayi açlıktan ölüyor!

Belki de en ilham verici alıntılardan bir tanesi de bu olsa gerek. 1958 yapımı olan film gerçekten harekete geçmemiz için gerekeni veriyor. Girişimciliğin en güzel yanlarından birisi, hayatınızdaki maceralarınızdan oluşan masa sunuyor size. Ve o masayı hayata dair tecrübelerle doldurmak veya hayatta kalacak kadar bir şey bilmek sizin elinizde. Ziyafet çekmek varken neden aç kalasınız ki!?

Sizin de filmlerden, okuduğunuz kitaplardan bizleri motive edeceğine, zihnimizde bir ışık yakacağına inandığınız sözler varsa, aşağıdaki tatlı küçük yorum kutucuklarında bizimle paylaşırsanız nefis olur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap