1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Fed, 2022’de üç kat artacağını ima ediyor

Fed, 2022’de üç kat artacağını ima ediyor

guncel coin haberleri

ABD merkez bankası, devlet tahvili harcamalarını azaltma oranını ikiye katlayacak ve önümüzdeki yıl borçlanma maliyetlerini artırması bekleniyor.

Federal Rezerv, önümüzdeki yıl yükselişte bir dizi büyük değişiklikle pandemi sırasında merkez bankasının ABD ekonomisine verdiği desteğin sona ermesini hızlandıracağını duyurdu.

Bu önlemler, ABD merkez bankası yetkililerinin artan enflasyonu, bastırılmış tüketici talebini karşılayan tedarik zinciri sorunlarından kaynaklanan “geçici” bir sıkıntıdan ziyade, kurumsal yönetimin ABD ekonomisine kalıcı zarar vermesini gerektiren bir sorun olarak gördüğünü gösteriyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, 15 Aralık’ta Washington’da yaptığı iki günlük toplantının sonunda yaptığı açıklamada, devlet tahvili harcamalarını ayda 120 milyar ABD Doları (90 milyar sterlin) azaltacağını ve altı hafta önce iki katına çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

Son iki yıldır sıfıra yakın olan kısa vadeli faiz oranları – bu, Fed’in 2022’de bir artış öngördüğü ve yetkililerin de beklediği üç ay önce merkez bankası başkanı tarafından sağlanan işaretlerden bir başka sapma. artış.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinin çoğunda, merkez bankası yetkilileri bir ip üzerinde yürümeye çalışıyor: faiz oranlarını yükseltmek enflasyonu frenlemek için yeterli, ancak halihazırda artan ücretler ve malzeme maliyetleri ve yüksek borçlanma maliyetleri ile başa çıkmakta zorlanan şirketleri bunaltmayacak. rehin Krediler, kredi kartları ve kredi sağlama hizmetleri.

Tüketicilerin tasarrufları hayat pahalılığını ödemek için kullanmaya başladığına ve enflasyonu düşürmeye yönelik çabaların gerçekleştiğine dair işaretler var.Enflasyon Kasım’da %6,8 ile 39 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Kasım ayına kadar olan dönemde, üretici fiyatları, on yılın en büyük artışı olan beklenenden fazla arttı. Aynı zamanda, geçen ayki perakende satış büyümesi Ekim’deki %1,8’den %0,3’e düştü.

Capital Macros’tan Andrew Hunter şunları belirtti:

“Geçen ay fiyatlardaki keskin artışla birlikte perakende satışlar bir önceki aya göre %0,3 arttı ve bu da tüketimin aslında pek değişmediğini gösteriyor. Bu, Fed’in bugün daha sonra niceliksel genişleme hızını hızlandırmasını engellemeyecek, ancak hedefimizi destekliyor. Ekonomik büyümenin gelecek yıl yavaşlayabileceğini düşünüyoruz.”

Kıtlıklardan kaçınmak için, birçok tüketici Delta varyantının ablukasından kurtuldu ve ekonomistler, Noel’den önce aktif olarak harcama yaptıkları konusunda spekülasyon yaptılar.

Federal Rezerv, Washington DC

Ancak, tüketici talebi geçen yılın çok üzerinde.Harcama büyümesindeki yavaşlamaya rağmen, ABD’de ekonomik aktivitenin en büyük itici gücü olan perakende satışlar Kasım’da yine de yıllık bazda %18,2 arttı.

StockCharts.com’da kıdemli bir teknik analist olan Julius de Kempenaer gazetecilere şunları söyledi:

“İnsanlar, Federal Rezerv’den gelen kötü haberlerden korktukları için avantaj elde etmeye veya şerit değiştirmeye eğilimlidir. Ancak diğer yandan, piyasa gerçekten kötü haberlerden korkuyorsa, vadeli işlemler keskin bir şekilde dalgalanmalıdır. Bu nedenle, bu bir piyasa değil. bu gerçekten vokal. henüz değil.”

Reuters’in anketine katılan ekonomistler, pandemi destek denetimlerinin sona ermesi, artan kredi maliyetleri ve artan faiz oranlarıyla birlikte faiz oranlarının 2022’nin üçüncü çeyreğinde %0,25-0,50 oranında artacağını ve ardından dördüncü çeyrekte yeniden yükseleceğini tahmin ediyor. , Tüketiciler kemerlerini sıkmadan tüketebilirler.

Eylül ayına kadar ücretler bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,2 ile rekor bir artış gösterdi, ancak resmi enflasyon verilerine ayak uyduramadı. Artan yakıt, barınma, ulaşım ve gıda maliyetleri, resmi verilerin gösterdiğinden daha hızlı bir şekilde yaşam maliyetini artırdı.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap