1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Fakirlik Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Fakirlik Belgesi Nedir Nereden Alınır

Bir çok sosyal hizmetten faydalanmak için gerekli olan fakirlik belgesi, diğer adıyla muhtaçlık belgesi nereden alınır, nasıl alınır? Konu hakkında tüm merak ettiklerinizi bir yazıda toparladık.

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi geliri yetersiz ve maddi imkansızlık yaşayan kişilere bu durumu ispatlaması halinde verilen, ücretsiz sağlık hizmetlerinden ve fakirlik maaşı gibi imkanlardan yararlanmak için kurumlara sunması gereken bir belgedir.

Peki Fakirlik diğer adıyla muhtaçlık veya yoksulluk belgesi nerden alınır? Fakirlik belgesi almak için hangi şartlarda olmak gerekmektedir? Fakirlik Belgesi ne işe yarar? İşte Fakirlik Belgesi ile ilgili tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Almanın Şartları Nelerdir?

Türkiye İstatistik Kurumunun son araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin hayatlarını sağlıklı devam ettirebilmesi için haneye giren para minimum 1479 TL olmalıdır. Bu miktarın altında kazanan aileler Fakirlik Belgesi almak için başvuru yapabilir. Ancak bunun dışında olması taşınması gereken başka şartlar da mevcut.

Fakirlik Belgesi almanız için taşımanız gereken şartlar şunlardır;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Herhangi bir sosyal güvencenizin olmaması. SSK, Bağ-kur gibi,
  • Üzerinizde tapusu olan herhangi bir gayrimenkulünüzün olmaması. Ev, Arsa gibi.
  • Yukarıda belirttiğimiz üzere hane içine giren gelirin yeterli olmaması.
  • Ayrıca bunlardan farklı olarak anne babası vefat etmiş muhtaç çocuklar veya %40’ın üzerinde engeli bulup da sosyal güvencesi olmayan, devlet tarafından bakıma alınmaış, sabit geliri bulunmayan kişiler de fakirlik belgesi alabilir.

2017 itibari ile asgari ücret bilindiği üzere 1404 TL gibi bir tutar. TÜİK’in verilerine göre 1479 TL 4 kişilik bir ailenin minimum gideri. E bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ülkemizde asgari ücretle geçinmeye çalışan binlerce insan var. Demek ki devletin belirlediği maaşa göre geçinmeye çalışan bir aile fakirlik belgesi almak için önemli bir şartı taşıyor.

Önerilen Yazı
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır 2021?

Bunun yanında SSK, Bağ-kur gibi sosyal güvenceniz varsa da Fakirlik belgesi alamıyorsunuz. Kısacası siz bir yerde çalışıyorsanız, işvereninizin size sigorta yapmaması gerekiyor. Eğer SSK’nız varsa maazallah kesin çok zenginsinizdir. Ve asla size fakirlik belgesi alamazsınız.

Bu yazıyı eğer 18 yaşından küçük bir arkadaşım okuyorsa ona da sözüm var. Maalesef sen de fakirlik belgesi alamazsın. Çünkü sen bir çocuksun. Çalışmaman lazım okuman lazım. Veya bir ebeveyninin sana bakıyor olması lazım. Çocuk işçiler asla ve de asla bizim ülkemizin bir gerçeği değildir. Ne bu böyle çocuk yaşta keyfi kariyer hevesleri. Haydin okula.

Bu yazıyı yazarken istemsiz sorgulamalar geliyor insanın aklına. Bir ailenin yardıma muhtaç olması için ne olması gerekiyor. Ölüp de ağlayanı olmaması mı? Bir de haksız yere o belgeyi alıp ihtiyaç sahibi olmamasına rağmen imkanlarından faydalanan yok mu? Ya da senin vatandaşın yardıma muhtaçsa o vatandaşının senin peşinden koşturması değil de devletin zaten onlardan haberi olması gerekmez mi?

Fakirlik Belgesi Nedir Nereden Alınır
Fakirlik Belgesi Nedir Nereden Alınır

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi almak için mahallenizin muhtarına başvurmanız gerekmektedir. Muhtarınız yukarıdaki şartları taşıdığınızı onaylayarak size Fakirlik belgesi verebilir. Normal şartlarda muhtarınızın bu belgeyi verirken asla ücret almaması gerekir.

Eğer muhtarınız sizi tanıyorsa bu belgeyi verirken sizden bir evrak talep etmez ancak tanımıyorsa, gelirinizi, sigortanızın olmadığını ispatlayan belgeler talep edebilir. Ayrıca Fakirlik belgesi almak için muhtarınıza giderken nüfus kağıdınızın da yanınızda olması gerekir.

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi alarak çeşitli yardımlardan faydalanabilirsiniz. Bunların başında Muhtaç aylığı gelmektedir. Fakirlik belgesi ve istenen diğer evraklar ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuru yaparak aylık 556 TL olan ödemeyi alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Muhtaçlık Belgesi ile ücretsiz sağlık hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca belediyelerin yaptığı kampanyalardan, yardımlardan da yararlanmak hakkınız olabilir.

Öğrenciler İçin Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi

Üniversite öğrencileri eğer okudukları okulu maddi imkansızlıklar sebebiyle dondurmak istiyorsa yine mahalle muhtarlarına müracaat ederek bu belgeyi alabilirler. Muhtarlar öğrencinin durumunu araştırarak bu belgeyi verirler.

Üniversite öğrencilerinin okudukları okula ara vermek yani dondurmak için haklı sebepleri olması gerekmektedir. Sağlık ve maddi imkansızlıklar bunların başında gelmektedir. Eğer maddi imkansızlık sebebiyle okulunuzu dondurmak istiyorsanız sizin de muhtarınızdan alacağınız fakirlik belgesine ihtiyacınız vardır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap