İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır 2021?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır 2021?

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

Fakirlik belgesi nedir? Fakirlik belgesi nasıl alınır? Başvuru şartları neler? Kimler başvurabilir? Ne işe yarar? Muhtaçlık belgesi ile ilgili tüm detaylar, Ekonomihaberler.com’da..

 

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır 2021

Fakirlik yani muhtaçlık başvurusunun nasıl yapılacağını, nereye yapılacağını, nasıl alınacağını sizler için araştırdık. Lütfen sormak istediklerinizi, konu altına yorum olarak belirtin.

 

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

 

Fakirlik Belgesini Kim Verir?

Fakirlik belgesi muhtarlıklar tarafından verilir. Bölgede muhtarlık yoksa, yerel yönetimlerin de belge verme hakkı vardır. Bu belgeyi verecek olan muhtarın belge vereceği kişinin maddi durumunu bilmesi gerekir. Fakirlik belgesi talep eden kişi yanında mutlaka kimlik belgesini bulundurması gerekir. Fakirlik belgesi başvuru formu doldurulur. Kişi fakirlik belgesini alma sebebini beyan etmelidir. Herhangi bir neden belirtmeyen kişiye muhtaçlık belgesi verilmez. Fakirlik belgesi taleplerinde muhtara tam yetki verilmiştir. Bu yüzden muhtar dilerse ev ziyareti yapma, araştırma yapma gibi hakkı vardır. Fakir olmadığına kanaat getirdiği kişiye muhtaçlık belgesini vermeme hakkına sahiptir.

 

Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi almak için başvuran kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Kişinin sigortalı olarak bir işte çalışıyor olması fakirlik belgesi almasına engel teşkil eder. Fakirlik belgesi alacak kişinin gayrimenkul ve aracı olmamalıdır. Başvuru sahibi formu eksiksiz ve doğru biçimde doldurmalıdır. Başvuru yapacak kişinin, başvuru yaptığı muhtarlık sınırı içinde ikamet etmesi gerekir.

 

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

 

Fakirlik Belgesi E-devlet Üzerinden Nasıl Alınır

Fakirlik belgesi muhtarlıklardan ve e-devlet sistemi üzerinden alınır. E-devlete giriş yapmak için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. E-devlet şifreniz ve tck numaranız ile sisteme giriş yapın. E-devlet şifreniz yoksa şifreyi PTT şubelerinden 2 lira karşılığında alabilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra hizmetler menüsüne tıklayın. Hizmetler menüsünde yer alan sosyal güvenlik kurumu bölümüne tıklayın. Başvuru ve form kısmından fakirlik belgesi talep formunu tıklayın. Formun çıktısını alıp muhtarlığa başvuru yapılmalıdır.

 

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nerelerde Kullanılabilir?

Fakirlik belgesinin kullanım alanları şu şekilde sıralanır: Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne ait yardımlardan yararlanmak için bu belge istenmektedir. Soysal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilen yardımlar için de kişilerden fakirlik belgesi talep edilir. Belediyelerin sağladığı kira ve yakacak yardımları için fakirlik belgesi istenir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek desteklerde fakirlik belgesi istenir.

 

Fakirlik Belgesi Almak Kişiye Ne Yarar Sağlar?

Fakirlik belgesi alan kişi, devletin sağlamış olduğu sosyal yardımlardan faydalanabilir. Sosyal yardım başvurusu yaparken gelir testi yapmasına gerek kalmaz. Yardım başvurularında kabul edilme ihtimali daha yüksektir. Yapılan yardım başvurularında onay bekleme süresi kısadır. Bu belge sayesinde birçok yardımı kişi aynı anda alabilir. Kira yardımı alan kişiye erzak yardımı da bu belgesi var diye verilir. Fakirlik belgesi ile devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanır. % 40 ve üzerinde engel oranına sahip çocukları için fazladan yardım almasını sağlar. Öğrenciler aldığı muhtaçlık belgesi ile farklı kurum, dernek ve vakıflardan öğrenci bursu alabilir.

 

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır
Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır

 

Öğrencilere Verilen Fakirlik Belgesi Nerelerde Kullanılır?

Maddi imkânsızlık yüzünden okuluna devam edemeyen, okulunu dondurmak isteyen kişilerden okul yönetimi fakirlik belgesi ister. Kaymakamlık tarafından yılda 1 defa verilen öğrenci bursu için fakirlik belgesi talep edilir. Üniversiteler tarafından verilen yemeklerden ücretsiz faydalanmak isteyen maddi durumu iyi olmayan öğrencilerden fakirlik belgesi istenir. Belediye burs başvurularında öğrencilerden fakirlik belgesi talep edilir.

 

Öğrencilerin Fakirlik Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi alacak olan öğrencinin üzerine kayıtlı bir mal varlığı olmaması gerekir. Öğrencinin maddi durumu asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekir. Öğrencinin herhangi bir sigortalı işte çalışıyor olmaması gerekir.

 

Fakirlik Belgesi Geçerliliğini Ne Zaman Kaybeder?

Fakirlik belgesi alan kişinin sigortalı bir işe başlaması, belgeyi kötü niyetle kullanması durumunda, yalan beyanda bulunduğunda, fakirlik belgesi veren muhtarın imzasında şaibenin olması durumunda fakirlik belgesi geçerliliğini kaybeder.

 

Fakirlik maaşı kaç para 2020

2020 yılında fakirlik maaşı yani muhtaçlık maaşı 915 TL’dir.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce, vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla muhtaç aylığı bağlanmaktadır. Başvurmak ve detaylı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Ekonomik zorluklar yaşayan ve yardıma muhtaç olanlar, ilgili bağlantıdan başvuruda bulunabilirler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap