1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Facebook Meta’yı bozma davası devam edebilir, ABD mahkemesi kuralları

Facebook Meta’yı bozma davası devam edebilir, ABD mahkemesi kuralları

guncel coin haberleri

FTC, Instagram ve WhatsApp satışını zorluyor

Federal bir yargıç, ABD rekabet düzenleyicilerinin Facebook sahiplerine karşı bir ayrılık davası açabileceğine karar verdi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Mark Zuckerberg’in Meta şirketi, mahkemeden Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından açılan bir antitröst davasının reddini istedi. Ancak Yargıç James Bosberg Salı günü FTC’nin değiştirilen davasının devam etmesine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

ABD Columbia Bölgesi Bölge Mahkemesi’nden Bosberg şunları yazdı:

“Sonuçta, FTC’nin davasını kanıtlayıp, özet yargıda ve yargılamada üstün gelip gelemeyeceği herkesin tahminidir. Mahkeme bu tür spekülasyonları reddetti ve basitçe, bu önergenin reddi aşamasında Federal Ticaret Komisyonu’nun Komisyonun iddialarının doğru kabul edildiği ve ajansın karar verdiği sonucuna vardı. tahliye için makul bir talepte bulundu.”

Bir teknoloji şirketinin on yıllardır karşılaştığı en büyük hükümet zorluklarından biri, Meta’nın yeni başkan Lina Khan’ın altında FTC tarafından fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram ve mesajlaşma hizmeti WhatsApp’ı satmak zorunda kalacak olmasıdır. Meta, davasıyla “rekabet karşıtı davranış süreci” yürütmekle suçlanıyor.

FTC, başlangıçta geçen Haziran ayında bir mahkeme tarafından görevden alınan Trump yönetimi sırasında Facebook’a dava açtı. Sosyal medya şirketinin bir rakibi ezdiği veya satın aldığı yönündeki iddialara daha fazla ayrıntı eklemek için ajans, Ağustos ayında değiştirilmiş bir şikayette bulundu. Her gün dünya çapında 2,8 milyar insan Meta’nın platformunu kullanıyor.

Boasberg, bu sefer FTC’nin davasını sunarken “daha güçlü ve ayrıntılı” olduğunu söyledi. O yazdı:

“Ajans ayrıca, Facebook’un yalnızca tekel gücüne sahip olmadığını, aynı zamanda bu gücü, özellikle Instagram ve WhatsApp’ı satın alarak, rekabete aykırı davranışlar yoluyla bilerek koruduğunu da açıkladı.”

Ancak, bu politikaların 2018’de terk edildiğini söyleyen yargıç, kararında FTC’nin rakip uygulamaların hakimiyetlerini sürdürmek için platformuna erişmesini engelleme şekli hakkında suçlamada bulunulamayacağını söyledi.

Meta kendinden emin bir şekilde mahkemede galip geleceğini söylüyor.

Bir sözcü şunları söyledi:

“Bugünkü karar, platformumuzun politikaları hakkındaki iddiaları reddederek FTC davasının kapsamını daraltıyor. Ayrıca, ajansın yıllar önce temizlediği iki satın almada durumu kanıtlama konusunda “göz korkutucu bir görevle” karşı karşıya olduğunu kabul ediyor.”

Meta’daki hisseler Salı günü %1.9 değer kazanarak 334.37$’dan şirketin değerini 930 milyar$’a (683 milyar £) çıkardı.

Bilgi kaynağı: 0x bilgisi ile CRYPTOVIBES’ten derlenmiştir.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap