1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. EVM olmayanlar, 2022’de uyumlu zincirleri geçecek mi?

EVM olmayanlar, 2022’de uyumlu zincirleri geçecek mi?

guncel coin haberleri

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum ağının kalbi ve akıllı sözleşme dağıtımı ve yürütmesinin çekirdeğidir. Bir bilgisayar için CPU ne ise, Ethereum için de EVM odur.

Şu anda, ilk 10 zincirin %80’i EVM uyumlu ve hatta Terra ve Solana gibi EVM olmayan zincirler bile EVM uyumlu çözümler yapıyor veya zaten Ethereum’un hesap sistemini (NEAR’s Aurora, Solana’s Neon, Polkadot’s Moonbeam, vb.) kullanabilir. )

EVM uyumluluğu neden bu kadar önemli?

Geliştiriciler için, EVM uyumlu bir zincir, EVM benzeri bir kod yürütme ortamı oluşturur. Bu, Ethereum geliştiricilerinin sıfırdan kod yazmak zorunda kalmadan protokolü zincir üzerinde kolayca ve hızlı bir şekilde dağıtabilecekleri anlamına gelir.

Kullanıcılar için, EVM uyumlu bir zincirin avantajları arasında daha düşük gaz ücretleri, daha hızlı yerleşim ve daha kullanıcı dostu bir ortam sağlayan Ethereum ile aynı adres formatı bulunur.

Buna ek olarak, Ethereum kullanıcıları hızla yeni zincirlere geçebildiğinden, EVM uyumluluğu trafik edinimini ve ekosistem genişlemesini sağlayabilir.

Footprint Analytics’ten elde edilen veriler, Ethereum’un halka açık zinciri yönetmeye devam etmesine rağmen, pazar payının son 6 ayda %72,87’den %61,19’a düştüğünü, yani %10’dan fazla bir mutlak değer olduğunu gösteriyor. Gelişmekte olan zincirler hızla büyüyor ve Ethereum’un yerini alıyor.

Ethereum, DeFi projeleri ve kullanıcıları için en aktif zincirdir ve aynı zamanda NFT ekolojisi gibi son teknoloji projelerin toplanma yeridir. Yeni zincirlerin büyümesinin en hızlı yolu, Ethereum trafiğini çekmektir ve EVM uyumluluğu en uygun çözümdür. Bu şekilde geliştiriciler, Ethereum’dan diğer zincirlere sözleşmeleri hızlı bir şekilde “kopyala-yapıştır” yapabilir.

Ayak İzi Analizi: 30 Haziran 2021’de Blockchain Pazar Payı2-3.png.webpAyak İzi Analizi: Blockchain Pazar Payı 27 Aralık 2021 EVM ve EVM olmayan zincirler arasındaki fark nedir?

En iyi 10 halka açık zincir ve kategorileri:

Zincirdeki TVL verilerinden, EVM ile uyumlu olmayan genel zincirlerin sayısı az olsa da Solana ve Terra, 2021’de toplam TVL’nin %11’inden fazlasını oluşturacak.

4-2.png.webp

Ayak İzi Analizi: Zincir TVL

İki popüler EVM uyumlu zincir olan Avalanche ve Arbitrum ile EVM uyumlu olmayan iki zincir olan Terra ve Solana’yı karşılaştıralım.

Uyumlu ekoloji daha müreffeh

Footprint Analytics’in zincir üstü proje verilerinden, EVM uyumlu genel zincirlerde devreye alınan çok daha fazla proje var.

Avalanche ve Arbitrum’da en az 40 proje varken, Solana ve Terra’da nispeten az proje uygulanıyor.

Yukarıda bahsedildiği gibi, geliştiriciler EVM uyumluluğunun hızlı bir şekilde kopyalanabileceğini ve yeni zincirlere dağıtılabileceğini umuyor ve EVM uyumlu olmayan zincirlerin dezavantajları proje sayısında açıkça görülüyor.

5-2.png.webp

Ayak İzi Analizi: Zincir Üzerinde Projeler

EVM uyumlu zincirler arasında AAVE, Avalanche’da en yüksek TVL’ye sahip projedir ve Curve, Arbitrum zincirinde her ikisi de Ethereum’dan göç eden en yüksek TVL’ye sahip projedir.

6-2.png.webp

Ayak İzi Analizi: Çığ Non-EVM Zincirindeki Protokol TVL, Projelerin Yenilik Yapması İçin Daha Fazla Alan Sağlıyor

Ethereum’un sınırlamalarından bağımsız olarak, heterojen zincirler yenilik için daha fazla alana sahiptir.

Örneğin Solana zincirindeki Raydium ve Serum gibi projeler Solana’ya özgüdür. Terra ise zincir içi ve zincir dışı ödemeleri birbirine bağlamaya odaklanan özel bir halka açık zincirdir.

7-1.png.webp

Ayak İzi Analizi: Solana’da Protokol TVL

Genel olarak, EVM ve EVM olmayanların avantajları ve dezavantajları açıktır.

EVM ile uyumlu

  • Artıları: Ölçeklenebilir ve Ethereum ekosisteminden geçişi kolay; projelere kullanıcılar daha kolay erişebilir.
  • Eksileri: Ethereum ve EVM kuralları nedeniyle daha az yenilikçi.

EVM uyumlu değil

  • Avantajlar: daha farklı ve yenilikçi uygulamalar oluşturulabilir; yüksek kullanıcı geçiş maliyetleri ve ekosistem bariyerleri oluşturmak için daha fazla fırsat.
  • Dezavantajları: Giriş engelleri olan geliştiriciler için yüksek maliyet, projeleri ve diğer zincirlerden kullanıcıları taşıması zor.

EVM mi yoksa EVM olmayan mı?

EVM uyumluluğu, bir genel zincir platformunu değerlendirmek için birincil koşuldur.

EVM uyumlu halka açık zincirler, Ethereum’un avantajlarıyla hızlı bir şekilde müşteri kazanabilir ve erken aşamalarda büyüyebilir. Ancak Ethereum ekosistemindeki diğer birçok zincirle rekabet etmeleri gerekiyor. Hal böyle olunca da kullanıcı deneyimi, geliştirici dostu olma ve ekosistem teşvikleri açısından avantajlara sahip olacaklar.

EVM uyumlu olmayan zincirlerin, yeni fikirlerin ortaya çıktığı trend olan kategorilerde ve nişlerde büyüme olasılığı daha yüksektir. NFT, GameFi ve ödeme, heterojen kamu zincirlerinin gelişebileceği alanlardır. Uygulama senaryoları ile yenilikler DeFi pazarında da başarılı olabilir.

Bir bütün olarak EVM veya EVM olmayan zincirin daha iyi olduğu sonucuna varmak imkansızdır. Bunun yerine, her durum farklıdır ve geliştiriciler, proje geliştirme yollarına uyan bir genel zincir seçmelidir.

DeFi kullanıcıları için projelerin potansiyelini modele göre farklı açılardan değerlendirmek daha önemli.

Ayak İzi Analizi Nedir?

Footprint Analytics, blok zinciri verilerini görselleştirmek ve içgörüleri keşfetmek için hepsi bir arada bir analitik platformudur. Zincir üzerindeki verileri temizler ve entegre eder, böylece herhangi bir deneyim seviyesindeki kullanıcılar hızla belirteçleri, projeleri ve protokolleri araştırmaya başlayabilir. Binden fazla pano şablonu ve sürükle ve bırak arayüzü ile herkes dakikalar içinde kendi özel grafiklerini oluşturabilir. Blockchain verilerini keşfetmek ve daha akıllı yatırımlar yapmak için Footprint’i kullanın.

Yayınlanan: Analiz, Teknoloji

CryptoSlate Bülteni

Kripto para birimleri, DeFi, NFT’ler ve daha fazlası alanlarındaki en önemli günlük hikayeleri özetler.

kaynak bağlantısı

Harici

Bilgi kaynağı: NEWCONOMY’den 0x bilgisinden derlenmiştir, telif hakkı yazar newconomy’ye aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap