İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Finans Haberleri
 3. Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Evde Bakım Aylığı Başvuru Şartları Neler?

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Evde Bakım Aylığı Başvuru Şartları Neler?

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl yapılır? Nereye yapılır? Evde Bakım Maaşı alma şartları nelerdir? Ne zaman sonuçlanır? Evde bakım aylığı kaç paradır? Bakmakla sorumlu olduğunuz birileri varsa ve maddi anlamda zorluk çekiyorsanız, merak ettiğiniz her şey, Ekonomihaberler.com’da..

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evinde başkasının yardımı olmadan hayatını sürdüremeyen ve ihtiyacını gideremeyen kişilere bakanlara devlet evde bakım maaşı vermektedir. Eğer bakıma muhtaç bir kişiyle aynı evde yaşıyor ve o kişiyle ilgileniyorsanız, bu yardımdan siz de faydalanabilirsiniz. Bu yardımın verilmesinin amacı, maddi durumu olmayan vatandaşların verilen maaş sayesinde hastanın kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tüm il ve ilçelerdeki temsilciliklerine gerekli evraklar ve belgelerle beraber yapılabilir. Bu yerlere başvuru yapmak için hastanın yerine aile bireylerinden birisi veya vasisi de gidebilir. (Bu bağlantıya) tıklayarak Google Haritalar yardımıyla bölgenize en yakın müdürlüklere başvuru için müracaat edebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır
Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, bu yardımdan yararlanmak için ailenin gelir kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Bu kritere uygun olmak için kişi başına düşen miktar 1402 TL’nin altında olmalıdır. Ailedeki kişi başı alınan maaşa asgari geçim indirimi 220 TL olarak belirlenmiştir. Örneğin, 2324 TL asgari ücretten 220 TL çıkartarak hesaplamanız gerekiyor. Kişi başı geliriniz 2104 TL’nin üçte ikisinin altında ise evde bakım maaşı alabilirsiniz. Kişi başına düşen miktar, Ailenin aylık toplam maaşı/ailedeki kişi sayısı işlemiyle bulunabilir.

Bir diğer kriterimiz ise hastanın bakıma muhtaç olmasıdır. Ayrıca, kişisel ihtiyaçlarını tek başına yerine getiremeyen bir çocuğunuz varsa da bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Yani devletten yardım alabilmek için baktığınız kişinin yaşlı olması gibi bir koşul bulunmamaktadır. Fakat, bakılan hastanın engel durumu en az yüzde 50 olarak belirlenmiş olması gerekmektedir.

 • Başvuru yapacağınız yeri bulduktan sonra dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ise istenilen belgelerdir. Gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.
 • Özürlü ve bakıcı olarak bilinen kişilerin kimlik fotokopileri
 • Devlet hastanelerinden alınan ağır özürlü olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu veya fotokopisi
 • Özürlüye ilişkin iki adet olmak üzere vesikalık fotoğraf
 • Özürlüye ilişkin varsa öğrenim durumunu gösteren belge veya sureti
 • Eğer başvuruyu yapacak kişi, özürlünün vasisi ise vesayete veya vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı
 • Anne ve babanın boşanmış olması durumunda boşandıklarına dair mahkeme kararı

Bu belgelerle başvurulduktan sonra fizyoterapist, doktor, çocuk gelişimci veya sağlık memuru gibi unvanlara sahip en az üç kişiden oluşan bakım hizmetleri değerlendirme heyeti, gerekli incelemeleri yaparak bakım raporu hazırlar. Bu raporun SHÇEK İl Müdürlüğü’ne ulaşması ile beraber ikamet ettiğiniz yer dikkate alınarak işlem sıralaması yapılır. Yani, başvurunuzun sonuçlanmasının normal süreçte 3-6 aylık bir süre aldığı bilinmektedir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır
Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Evde Bakım Maaşı Yatan İller Hangileridir?

Evde bakım maaş ödemelerini E-Devlet üzerinden verilen hizmet aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. TC. Kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle beraber giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazıp tıklamalısınız. Açılacak olan sayfada ödemelerle ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sorgulama hizmeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında da bulunabilir.

Evde bakım maaşı yatan iller değişkenlik gösterebilir. Örneğin, 1 Ocak 2020’de İstanbul ve Antalya’ya yatırılırken 10 Ocak 2020 tarihinde İzmir ve Ankara’ya yatırılabilir. Güncel bir tarih verecek olursak, 10 Nisan 2020 tarihinde evde bakım paraları Hatay, Tokat, Aksaray ve Antalya’da hesaplara yatırılmıştır.

Evde Bakım Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Bildiğiniz gibi bakım maaşı almak için belirli kriterler bulunuyor. Bu kriterlerden bazıları değişiklik gösterdiğinde bakım maaşı kesilme durumları yaşanabiliyor. Bu durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Hane içerisindeki ekonomik durumun olumlu anlamda değişiklik göstermesi.
 • Dönem dönem Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri eve kontrol gelerek hastanın güncel durumunu incelemektedirler. Raporun güncellenmesi ya da heyetin eve gözleme gelip, hastanın engel seviyesinin yüzde 50’den aşağı düştüğüne karar verirlerse bakım maaşı kesilebilir.
 • Ayrıca, ikamet ve adres değişikliğinin yanı sıra bakıcı değişikliği yaşandıysa ve bu durum tespit edilirse bakım maaşı kesilebilir. Bu tür durumlarda gerçekleşen değişiklik ilgili kurumlara hızlıca bildirilmelidir.

Dolayısıyla bu tür durumlara dikkat ederek maaş kesilme durumlarını önleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap