1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır

Ev ipoteği nedir? Ev ipoteği nasıl kaldırılır? İpotek feki nedir? Nasıl yapılır? Ev ipoteği kaldırma ücreti ne kadar? Kredi çekerken evinizi ipotek olarak gösterdiyseniz ve daha sonra bundan vazgeçtiyseniz, her şey bitmiş değiş. İşte merak ettiğiniz tüm detaylar, Ekonomihaberler.com ‘da..

Ev İpoteği Nedir?

Örnekler üzerinden anlatacak olursak, bir ev almak istediğinizi fakat paranızın yetmediğini düşünelim. İpotek yaptırarak, satın alma işlemini gerçekleştirmek istediğinizi düşünelim. Bu tür durumlarda bir bankayla anlaşarak örneğin 100 TL değerinde satılık bir evin 25 TL’sini siz ödüyorsunuz. Geri kalan miktar ise banka tarafından karşılanıyor ve ev, banka tarafından bir nevi rehin alınıyor. Bankanın karşıladığı miktarı ise belli bir vade süresi içerisinde bankaya geri ödemeniz isteniyor. Bankaya olan borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda da bankanın evinizi satılığa çıkartma hakkı bulunuyor. Yani borcunuzu ödemediğiniz veya ödeyemediğiniz takdirde, evinizi bir gün satılmış olarak bulabiliyorsunuz. Tüm bu işlemlerin tamamına ise ipotek deniliyor.

Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır
Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır

Ev İpoteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Borcun ödenmediği takdirde ağır yaptırımlara maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan vatandaşlar ise, haliyle ev ipoteğini sorgulamak ve sürekli takip etmek istiyorlar. Ev ipoteğini iki yolla sorgulayabiliyoruz. İlki, Tapu Müdürlükleri’nden randevu alıp, gerekli evraklarla evinizin üzerindeki ipoteği sorgulayabilirsiniz. Ancak, Tapu Müdürlüğü’ne giderek sadece kendi tapunuzdaki ipoteği sorgulayabilirsiniz. Çünkü, tapu ve ipotek bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Bu yol, sürekli ipoteğini sorgulamak isteyenler için zahmetli bir yol olduğu için, E-Devlet üzerinden sorgulama tercih ediliyor. Aşağıdaki adımları takip ettiğiniz takdirde, internet üzerinden sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

    • Öncelikle, E-Devlet üzerinden sorgumuzu gerçekleştireceğimiz için E-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şifreniz yoksa, T.C. kimlik numaranızla birlikte PTT’ye giderek şifrenizi alabilirsiniz.
  • Bu bağlantıdan E-Devlet’e aldığınız şifre ile giriş yapıyorsunuz.
  • Sizi karşılayacak olan anasayfadan arama kısmını buluyorsunuz ve İpotek Sorgulama yazarak aramayı gerçekleştiriyorsunuz.
  • Karşınıza çıkan arama sonuçlarından Tapu Sorgulama Hizmetini bularak bilgilerinizi giriyor ve ipoteğinizi online olarak sorgulamış oluyorsunuz.
    Bu işlemleri yapacak kişinin tapu sahibi olması gerektiğini hatırlatalım.
Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır
Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır

Evin İpoteği Nasıl Kalkar?

Bu başlık altında, sürekli ipotek konularıyla uğraşmak istemeyen vatandaşlar için ipoteği kaldırma yollarını topladık. İlki, ipotekli evinizi başka birine satmak. Genelde bu tür bir şeyin olmayacağını söyleseler de bu mümkündür. Ancak, satmak istediğiniz kişi ipoteği de devralacağı için banka satacağınız kişinin kredibilitesi gibi bilgileri araştırır. Yani, siz satıcı bulmuş olsanız bile banka sizin evi satmanızı engelleyebilir.

İpoteğin tüm borcunu ödemiş olan vatandaşlar, küçük bir miktar para ödeyerek ipoteklerini kaldırabilirler. Evin tüm borcu ödendikten sonra ipoteği tamamen kaldırmak için ilk yapılması gereken bankadan fek yazısı hazırlanılmasını talep etmektir. Fek yazısı hazırlanmadan önce tapu sahibinden ipotek kaldırma ücreti talep edilir. 2020 yılı için güncel ücret 37,50 TL’dir. Bazı bankaların ekstra para istediğine şahit olursanız, fek ücretini yatırdığınıza dair dekontunuzla Tüketici Hakem Heyetine başvuru oluşturarak ekstra ücret ödemekten kurtulabilirsiniz. İpotek fek yazısı, banka tarafından online oluşturularak Tapu Müdürlüğü’ne iletilir ve yapılan incelemeler sonrasında bir sorun görünmemesi halinde konutun üzerindeki ipotek kaldırılır. Tüm bu süreci yine E-Devlet üzerindeki Tapularım ekranından takip edebilirsiniz.

İpoteğin kaldırılma süresi bankanın ve Tapu Müdürlüğü’nün işlem hızına bağlıdır. Ancak bir süre verecek olursak, genelde birkaç hafta içerisinde gayrimenkul üzerindeki ipotek kaldırılmış olur.

Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır
Ev İpoteği Nasıl Kaldırılır

Evin İpoteği Kaldırma Ücreti Ne Kadar?

Tapuda ipotek fek yani ipotek kaldırma ücreti, bankadan bankaya değişmekle birlikte, 150 TL ile 500 TL arasındadır. Bir nevi kredi dosya masrafı gibi düşünülebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap