1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ethereum (Eth2) geliştiricileri, birleşmeyi test etmek için topluluk yardımı istiyor

Ethereum (Eth2) geliştiricileri, birleşmeyi test etmek için topluluk yardımı istiyor

guncel coin haberleri

Ethereum (ETH) geliştiricileri, merakla beklenen Ethereum ana ağı ile Hisse Kanıtı (PoS) tabanlı işaret zinciri arasındaki birleşmeyi test etmeye yardımcı olmak için kripto para birimi topluluğunu çağırıyor.

Birleşme, Ethereum 2.0’a geçişte önemli bir kilometre taşıdır. Uzun zamandır beklenen yükseltme, Ethereum ağının mevcut İş Kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından yeni bir Hisse Kanıtı’na (PoS) hızla geçiş yapmasını sağlayacaktır. Başarıdan sonra, Ether protokolü enerji tüketim oranını %99 oranında azaltacaktır.

29 Kasım’daki duyuruda, Ethereum geliştiricilerinden Marius van der Wijden, tüm kripto para birimi gönüllülerini Ethereum birleşme yükseltme testine katılmaya yönlendiren ve teşvik eden yeni bir kendi kendini yöneten programın oluşumunu doğruladı.

Yeni plan, teknik olmayan kullanıcılar, sınırlı blockchain deneyimine sahip geliştiriciler ve yüksek teknik içeriğe ve zengin deneyime sahip blockchain geliştiricilerine bölünmüştür. Kendinden kılavuzlu programlar, teknik bilgisi olmayan kullanıcılara bir konsensüs katmanı istemcisi kurma, ağ hatalarını bildirme ve işlem gönderme gibi görevler sağlar.

Plan ayrıca teknik kullanıcıların doğrulayıcılarını çalıştırmasını, akıllı sözleşmeleri dağıtmasını ve test etmesini ve test ağlarını kurmasını gerektiriyor. Son olarak, çok yetenekli ve deneyimli kullanıcıların görevi, çeşitli özellikleri gözden geçirmek, geçersiz bloklar önermek ve geçersiz bloklara oy vererek ağı bölmektir.

Program, tüm katılımcıları, çalışmalarını mümkün olan en kısa sürede göndermeye ve Twitter’da “TestingTheMerge” hashtag’i altında çevrimiçi paylaşmaya davet ediyor.

Aynı bağlamda Wijden, tüm katılımcıları test planı boyunca doğru iletişimi sürdürmek için Ethereum Ar-Ge Uyuşmazlığı kanalını kullanmaya çağırıyor.

Wijden, kripto para topluluğunun teste katılımı konusunda biraz alay konusu olsa da şunları söyledi:

“Bu planın telafisi yok, ancak ciddi bir hata (konsensüs sorunu/panik) bulursanız, bir sonraki DevCon’da size en sevdiğiniz içeceği ısmarlayacağım”

Ethereum.org’dan elde edilen veriler, Beacon zinciri ile Ethereum ana ağı arasındaki birleşmenin 2022’nin ilk veya ikinci çeyreğinde resmi olarak tamamlanabileceğini gösteriyor. Birleşme, Ethereum’un evriminin son bölümü olarak kabul edilse de, ETH 2.0’a geçiş tamamlanmadan ve parçalama tamamlanmadan önce yapılması gereken bazı işler var.

Ethereum birleşme yükseltmesi yaklaşırken, bulmacanın son parçası şimdi 2022’nin sonu için planlanan parça zinciri yükseltmesine (“sharding” olarak da bilinir) dönüyor.

Yükseltme, ağın yeteneklerini merkezi olmayan bir şekilde genişletmesine yardımcı olmak için ağın yükünü 64 yeni zincire dağıtacak. Bu nedenle, Ethereum ağı saniye başına işlem hacmini artıracak ve gas ücretlerini azaltacaktır.

Bilgi kaynağı: CRYPTOVIBES’ten derlenen 0x bilgisi.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap