1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. ETH Boğa Tuzağı 1.750 Dolara Düşmeyi Tetikleyebilir

ETH Boğa Tuzağı 1.750 Dolara Düşmeyi Tetikleyebilir

guncel coin haberleri

  • Ethereum fiyatları, 31 Ocak’tan bu yana %9 yükseldikten sonra kısa vadeli bir yükseliş görünümü gösteriyor.
  • Teknik ve zincir üstü göstergeler, bu yükseliş trendinin ETH için geçici olabileceğini gösteriyor.
  • 3.413 doların üzerinde bir günlük mum çubuğu, daha yüksek seviyeler üreterek düşüş tezini geçersiz kılacaktır.

Ethereum fiyatı, önemli bir destek seviyesinin yakınında keskin bir düzeltmeyle dengelendi. Yukarıda bahsedilen engeller tarafından oluşturulan sıçrama, ETH’yi reddedilebilecek yüksek bir engele doğru itti ve başka bir düşüşe yol açtı.

Ethereum fiyatı yargılanmayı bekliyor

Ethereum fiyatı, düşüş devre kesici olarak bilinen düşüş eğilimi gösteriyor. Bu teknik formasyon 3 Eylül 2021 ve 10 Kasım 2021’de 4.025 dolar ve 4.868 dolar olmak üzere iki yüksek seviye içeriyor. İkinci ralli ETH’yi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.688$’a çekmeden önce 2.789$’dan 3.167$’a bir talep bölgesi kuruldu.

Bu kurulum bir yükseliş trendi yanılsaması veriyor, ancak ETH yukarıda belirtilen talep bölgesini kırdığında ve bunun altında günlük bir mum çubuğu ürettiğinde işler çarpıcı biçimde değişebilir. Bu gelişme, yukarıda belirtilen alanı bir düşüş devre kesicisi olarak aşar.

Yükseliş amaçlı herhangi bir hareket, düşüş devre kesicisinin yeniden testinde neredeyse her zaman reddedilir. Bu nedenle, ETH fiyatlarını son zamanlardaki 2.160 dolardan %25 artıran son yükseliş trendi geçicidir. 2.789 ila 3.167 dolarlık düşüşün yeniden test edilmesi, ETH açığa satış satıcılarının başka bir düşüşü tetiklediğini görecektir.

Bu durumda, ETH fiyatı haftalık desteği 2.324 dolardan tekrar ziyaret edecek ve korkunç bir senaryoda, ETH aşağı kayacak ve 1.730 dolarlık desteği yeniden test edecek ve bunun altında satış tarafı likiditesi toplayacak.

ETH/USD 1 günlük grafik

ETH için düşüş görünümünü destekleyen piyasa değeri, gerçekleşen değere karşı (MVRV) Z puanıdır. Bu zincir üstü ölçüm, bir varlığın aşırı değerli mi yoksa düşük değerli mi olduğunu değerlendirmek için kullanılır ve bir varlığı, piyasa değeri ile gerçekleşen piyasa değeri arasındaki farkı piyasa değerinin standart sapmasına bölerek değerlendirir.

Gerçeğe uygun değer, aşırı satım veya aşırı alım tarihi alanlarını belirlerken MVRV göstergesini bir sonraki seviyeye taşır. Kırmızı bant aşırı alımı gösterir ve genellikle boğa piyasasının tepe noktalarının ve geri dönüşlerin meydana geldiği yerdir. Bununla birlikte, yeşil değerler aşırı satımı gösterir ve uzun vadeli sahiplerin birikme eğiliminde olduğu yerlerdir.

Son çöküş, ETH’nin MVRV Z puanını yeşil bandın hemen üzerine 0,61’e iterek ETH için daha fazla olumsuzluk olduğunu gösteriyor.

ETH MVRV Z-skoru

IntoTheBlock’un Global In/Out of the Money (GIOM) modeli, yükseliş hareketinin zorluğunu daha da açıklıyor. Bu zincir içi endeks, 2.699 ile 3.250 dolar arasında 15.64 milyon ETH satın alan 4.44 milyon adresin “para sıkıntısı” olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle, herhangi bir kısa vadeli yükseliş trendi, dengeyi kırmaya çalışan alandaki yatırımcılardan önemli bir satış baskısı ile karşı karşıya kalacaktır. Bu temel endeks aynı zamanda ETH’nin “Para Dışı” yatırımcıların aralığına uyan devre kesiciyi yeniden test ederken neden keskin ret ve düşüşlerle karşılaşacağını da açıklıyor.

ETH GIOM

ETH GIOM

Kısa vadeli görünüm çıplak gözle yükseliş eğilimi gösterse de, ağ büyüme göstergelerinin gösterdiği gibi yükseliş trendi şans eseri gibi görünüyor. Bu ölçüm, son 24 saat içinde ETH blok zincirine katılan yeni adreslerin sayısını izler.

19 Ocak kazasından bu yana, bu adresler 101.160’dan 91.000’e düştü. Bu %10’luk düşüş, yatırımcıların mevcut fiyat seviyelerinde ETH ile ilgilenmediğini ve son artışın şans eseri olduğunu gösteriyor.

Zincirleme bir perspektiften bakıldığında, tüm bu göstergeler, uzun vadeli ve kısa vadeli bir perspektiften bakıldığında pek olası görünmeyen bir yükseliş eğilimi gösteriyor. İlginç bir şekilde, bu sonuçlar teknik keşif yoluyla görülenlerle mükemmel bir uyum içindedir ve ayrıca 2.789 ile 3.167 dolar arasında bir ret olasılığının yüksek olduğunu düşündürür.

ETH ağ büyümesi

ETH ağ büyümesi

Ethereum fiyatı düşüş eğiliminde görünse de, ETH 3.413 doların üzerinde bir günlük mum çubuğu oluşturursa bu düşüş tezi geçersiz olabilir. Bu gelişme, boğaların oranlarında bir kayma olduğunu gösteren daha yüksek zirveler üretecek. Ek olarak, bu hareket aynı zamanda su altı yatırımcılarından gelen satış baskısının üstesinden gelerek onları yükselişe geçirecek ve yükseliş kampına katkıda bulunacak.

Bu durumda, Ethereum fiyatı yükselmeye devam edebilir ve haftalık direnci 3.951 $ veya psikolojik 4.000 $ seviyesinde yeniden test edebilir.

Bilgi kaynağı: FXSTREET’ten 0x bilgisiyle derlenmiştir.Telif hakkı yazarına aittir ve izinsiz çoğaltılamaz

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap