İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Engellilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Devletimiz engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve ihtiyaçlara karşı desteklemeler yapıyor. Kamu ve özel kurumlarda engelli vatandaşlar için kadrolu iş imkânları oluşturuluyor. Konu başlığında asıl anlatılmak istenen ve devletin de verdiği desteklerin olduğu gibi engellilere kredi veren bankaların da olduğu doğrudur. Engellilere kredi veren bankalar ve KOSGEB tarafından iş kurmak isteyen engelli vatandaşlara bir girişimde bulunmak ve işlerini kurmak için geri ödemesiz hibe ve sıfır faizli olarak verilen krediler var.

Engelli Kredisi Nasıl Alınır? Engelli Kredisi İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Engelli vatandaşlara kredi veren bankalar bazı şartlar arar. Bu şartlar genelde normal vatandaşlar tarafından kredi alınırken aranan şartlar ile aynı olabilir ancak engelli olduğu için tanınan bazı özel şartlarda bulunuyor.Eğer geliriniz yok ise gelir belgesiz kredi veren bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Banka kredi notu, gelir durumu, gelir-gider dengesi, banka borçları bu kriterler göz önüne alınarak belirli bir limit dâhilinde kredi verilir. Engelli vatandaşlarda üzerine kayıtlı mal ya da gayrimenkul var ise kredi alırken olumlu sonuçlanır aynı zamanda kredi limiti de yüksek tutulabilir.

Başka bir avantaj faiz oranıdır. Normal kredi alan vatandaşlara yüksek faiz uygulanırken, engelli vatandaşlar kredi alırken biraz daha düşük faiz kullanarak kredi alabilir.

Engelli vatandaşlar kredi alırken aranan şartlar arasında fiziksel engeli olup olmadığını gösteren belge istenir. Daha önce banka ile işlem yapmış ve ödemelerini zamanında gerçekleştirilen engelli vatandaşların kredi notu yüksek olacağı için kredi alma ihtimali yüksek olur. Eğer kredi notu düşükse, üzerinize kayıtlı mal ya da gayrimenkul bulunuyorsa bankaya bunu belgesiyle birlikte bildirirseniz kredi almanız daha çabuk olacaktır.

Engellilere Kolay Kredi Veren Bankalar

Devlet bankaları engelli vatandaşlara daha çabuk kredi verir. Bu bankalar arasında Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası yer alıyor. Engelli kredisi ve KOSGEB kredisi devlet bankalarının dışında özel bankalarda kredi verdiğini unutmayalım.Bankadan kredi çekerken dosya masraflarını ödemek istemiyorsanız dosya masrafsız kredi veren bankaları yazımızdan öğrenerek dosya masrafı vermeden kredi çekebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Engelsiz Bankacılık Programı

Engelsiz bankacılık sistemini kullanan Yapı Kredi Bankası uygun faiz oranı ile engelli vatandaşlara kredi imkânı sunuyor. Kredi dışında engelli vatandaşlar için özel banka ATM’si bulunuyor.

Ziraat Bankası Engelsiz Destek Kredisi

Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası engelli vatandaşlara ticari ve ihtiyaç anlamında destek oluyor. Dinans desteği sağlıyor. Masrafsız ve uygun faiz oranlarıyla birlikte kolay ödeme imkanlarıyla birlikte kredi veriyor.

PTT Engelli Kredisi

%40 engelli raporunuz varsa kredi başvurusunda bulunup kredi alabilirsiniz. Engelli aylığı alan vatandaşlar maaş belgesini gösteren belgeyi alarak PTT şubesinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Engelli Vatandaşlara Devlet Destekli KOSGEB ve HİBE Kredileri

Engelli bir vatandaşsınız ancak hayattan kopmadıysanız kendi işinizi kurarak bir girişimde bulunmak istiyorsunuz ama paranız yoksa üzülmeyin. Devlet tarafından KOSGEB ve İŞ-KUR gibi kurumlar girişimcilik eğitimleri veriyor. Bu eğitimlere katılmanız gerekiyor. Kursu bitirdikten sonra bir iş planı hazırlamalısınız. KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. 50.000 TL geri ödemesiz, 100.000 TL’ye kadar da sıfır faizli kredi imkânlarından yararlanabilirsiniz. Geri ödeme yaparken devlet tarafından kolaylıklar sağlanıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap