İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tanıtım
  3. Enerji Sondajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Enerji Sondajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Enerji Sondajı

Dünya, enerji ihtiyacını karşılamak adına kullanabileceği maddeleri bugüne kadar bulmayı başarmıştır. Ancak son dönemde tüm dünya alternatif enerji kaynaklarını aramaya ve bunları kullanılabilir bir hale getirmeye çalışır. Jeotermal enerji de yenilenebilen ve dünya üzerinde çok rahat bir şekilde kullanılabilen enerji türlerinden bir tanesidir.

Yerkürenin en alt katmanlarından bir tanesi olan magmada radyoaktivite etkisi ile ortaya ısı çıkar. Bu ısı kullanılarak enerji elde edilebilir ve bu jeotermal enerji olarak isimlendirilmektedir. Ortaya çıkan jeotermal enerji yer altı sularını ısıtır. Eğer bu yer altı suları yeryüzüne düzenli bir şekilde çıkartılmaya başlanırsa farklı şekillerde kullanılabilir.

Elektrik üretimi ya da konutların ısıtılması için kullanılabilecek olan jeotermal enerjinin elde edilebilmesi için enerji sondajı yapılmalıdır. Yeryüzünün çok derinliklerinden gelen bir etki olduğundan bu etki sondaj işlemleri yapılmadan kullanılamaz.

Enerji Sondajı Nasıl Yapılır?

Enerji sondajının diğer sondaj türlerine göre çok daha zor olduğu söylenebilir. İlk olarak planlamalar yapılır ve bu planlamalar çok uzun süreler alır. Uygulama aşamasında da çok daha zorlu süreçler geçecektir.

Enerji sondaj makineleri çok daha pahalı ve kullanımı zor ürünlerdir. Enerji sondajı için kurulan düzenin işletme maliyetleri de çok yüksek olur. Buna rağmen elde edilen enerji yeterli miktarda olursa tüm masrafların geri kazanımı mümkündür. Ülkemiz 2015 verilerine göre jeotermal enerji üretiminde dünyanın ilk 10 sırasında yer almayı başarmıştır. Bunda enerji sondajının rolü de oldukça büyük.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap