İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Emeklilik için Sadece Emlak Yatırımları Yeterli mi?

Emeklilik için Sadece Emlak Yatırımları Yeterli mi?

featured

Her ne kadar düzenli olarak sgk’ya emeklilik için ödemeler yapıyor olsanız da emeklilik günlerinizi rahat geçirebilmek için bireysel emeklilik gibi farklı hizmetleri kullanmayı düşünüyor olabilirsiniz. Peki, bireysel emeklilik yerine paranızla emlak ürünleri almayı denemeyi düşündünüz mü?

Emlak yatırımı daha iyi bir seçenek mi?

Emeklilik İçin Emlak Yatırımları
Yaşadığınız bölgenin geleceği parlak olarak görülüyor ya da sınırlı sayıda konaklama seçeneği bulunuyorsa emlak yatırımlarını deneyebilirsiniz.

İstanbul’da özellikle Beylikdüzü bölgesinde 100bin-150bin gibi fiyatlara daire bulmak mümkün. Her ne kadar bu dairelerde oturmayı düşünmeseniz de 1500tl’ye varan kira geliri elde edebilirsiniz.

Yaklaşık olarak 360bin tl karşılığı 3 adet daire aldığınızı ve 800 tl’den dairelerinizi kiraya verdiğinizi düşünelim. Bu daireler aylık 2400 tl gelir getirecek ve aynı zamanda bölgenin gelişmesiyle birlikte 120bin tl değerindeyken aldığınız evleriniz 150bin-200bin tl’ye kadar değer kazanabilir ve aslında evleriniz durduğu yerden kira geliri elde ederken aynı zamanda da kazanç sağlayacaktır.

Evleriniz, emekli olana kadar yaklaşık olarak 20 yılda değerinin üstüne çıkabilir ve kira gelirleri, banka kredisiyle alabileceğiniz evlerinizin banka ödemelerini tamamlayabilir. Daireleri aldıktan sonra da masraflar olacağını unutmayın. Vergiler, sigortalar, bakım ve tadilat masraflarını karşılamanız gereklidir.

Bireysel emeklilik sistemi ile 360 bin tl yatırımınız emekli olana kadar size kira geliri ve emekli olduktan sonra değer artışı kazandırmayacaktır.

Her ne kadar vergiler ve bakım masrafları gibi giderler olsa da emekli olana kadar 3 daire yeteri kadar kazanç elde etmeniz için doğru bir seçenek olacaktır.

Sadece Emlak Yatırımlarınıza Güvenmeniz Doğru Bir Strateji mi?
Tüm yumurtaların aynı sepete koyulmaması gibi hepimizin bildiği bir tabir vardır. Bu durum ortada, emlak yatırımları için sizi engellemesi gereken bir şey olduğu anlamına gelmemektedir. Yatırımlarınızı yaparken, verdiğimiz örnekte sadece tek bir daire üzerine yatırım yapmadığınızı düşündüğümüzde, bu sizin için çok büyük bir risk anlamına gelmez. Deprem, sel ya da kötü kiracılar gibi size zarar verecek durumlar olsa bile riskinizi azaltmak için farklı bölgelere yatırım yapmayı deneyebilirsiniz.

Daire yerine şehrin işlek caddelerinde dükkân almanız sizin için daha kârlı olabilir. Fakat yapılan bu yatırımın riski arttırdığını unutmayın. Dükkânınızın bulunduğu caddenin eski popülerliğini kaybetmesi dükkânınızın değerinin düşmesine neden olabilir.

Emlak yatırımları yaparken, daire almak yerine arsa almayı da deneyebilirsiniz. Arsa yatırımlarınız için biraz emlak haberlerini biraz da öngörülerinizi kullanarak, yakın zamanda gelişecek bölgeleri düşünebilir ve arsa yatırımlarınızı o bölgelere yapabilirsiniz.

Yatırımlarınız daire de olsa, arsa da olsa kendinizi zor duruma sokacak yatırımlar yapmamaya ve riskler almamaya çalışmalısınız.

Emeklilik günleriniz için sizin planlarınız neler? Emlak yatırımları konusunda ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap