İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Ek İş Ne Yapabilirim?

Ek İş Ne Yapabilirim?

Ek İş Ne Yapabilirim

İnsanlar asıl gelirlerinin yanında ek gelir elde etmek istiyor çünkü; Günümüzde sadece karın doyuracak kadar çalışmak yeterli gelmiyor. Keşke öyle olsa ama değil işte. İnsan ihtiyaçları günden güne çeşitlilik gösteriyor ve bir zamanlar lüks olan birşey zaman içinde zaruret haline gelebiliyor.

Ek İş Ne Yapabilirim?

Eskiden ek iş yapmak aç gözlülük alametiydi. Bir işi olupta başka bir işte çalışan insanlar kınanırdı. Fakat şimdi öyle değil. Ek iş yapmak, ek gelir sağlamak için başka işlerde çalışmak gayet doğal bir durum.

Öncelikle insanlar neden ek iş yapmak ister, neden ek gelire ihtiyaç duyar bunu açıklayacağız. Sonrasında ise ek iş bulmak veya ek gelir elde etmek için nelere dikkat edilmesi gereken konular üzerine yoğunlaşacağız. Yazının sonunda ise sizlere kaliteli ve herkesin rahatlıkla yapabileceği üç ek iş tavsiyem olacak. Arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin.

İnsanlar Niçin Ek İş Yapmak İster.? 

  • Ek iş yapmak zorunda kalmamızın nedeni elbetteki ekonomik ihtiyaçlarımızdır. Sadece karın doyurmanın yetmediği bir dünyada yaşıyoruz. Çocukların eğitimi, kaliteli barınma isteği, rahat bir yaşam sürme isteği veya mevcut işten elde edilen gelirin yetersiz olması insanları ek iş aramaya sevkeder.
  • Bu durumda en önemli neden tabiki ekonomik nedenler olarak karşımıza çıkıyor. Fakat genelde ek iş yapmak isteyenler tek maaş ile geçinemeyen insanlar oluyor. Bence milletimiz bu konuda aç gözlü değil. Yani ek iş yapmasındaki sebep tek maaşın yetmemesi.  Yani ek iş yapmak isteyenler ikiye ayrılıyor.
  • Bizim ülkemizde zaruri bir durum olarak ortaya çıkıyor ek gelir elde etme ihtiyacı. Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan üç kişilik bir aileyi düşünün. Muhtemelen maaşın üçte biri ev kirasına gidecektir. Yakıt, fatura, eğitim, giyim derken elde avuçta birşey kalmaz. Memurların ayın onbeşinde hesaplarına yatan maaşın aynı gün bittiği ve birçoğunun ek hesabını kullanmaya başladığı hepinizin malumu. Neticede bunun gibi zaruri nedenlerden dolayı insanlar ek iş aramaya başlıyor. Türk filmlerinden bunun birçok örneğini görmüş olmalısınız.
  • Ek iş yapmanın diğer bir nedeni ise keyfi ihtiyaçlardır. Mesela ev almak için paranın tamamını bankadan kredi çekmek yerine ek bir iş yapmaya başlamak gibi. Ek iş sayesinde biraz para biriktirilip diğer kısmı borç, harç, kredi ile ödenebilir. İnşallah zorunlu ihtiyaçlar için değil ev araba gibi keyfi ihtiyaçlar için ek iş yapmak zorunda kalırsınız.

Ek İş Yaparken ve Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir ek iş yapacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus asıl işinizi yapmanıza engel olmamasıdır. Yani “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın”. Kimi insanlar bu hataya düşmektedir. Ek iş yapacağım derken asıl işini kaybeder.  Yapacağınız ek iş kesinlikle asıl çalışma saatlerinizin dışında olmalıdır.

Eskiden postahanelerde görevli bayan memurlar işyerine örgülerini getirir kazak, çorap, lif filan örerlerdi. Bunu ek gelir amacı ilemi yaparlardı bilmem ama siz bunlardan olmayın. Asıl işinizden arta kalan vakitlerde ek iş yapmanız önem taşımaktadır.

Bir diğer husus ise yapacağınız ek işin süre olarak kısa olmasıdır. Sizin sağlığınızı etkileyecek bir iş tamamen çalışamaz duruma gelmenize sebep olabilir. Ek olarak çalışacağınız zaman dilimi maksimum 4-5 saati geçmemelidir.

İki ayrı tam iş yapmaya kalkmayın. Bünyeniz buna dayanmaz. Benim sevdiğim bir yakınım gündüz belediye şöförlüğü yapıp mesai bitiminde ise 3-4 saat berberde çalışırdı. Böyle bir zanaatınız varsa bu şekilde çalışmak en uygunu.

Ek İş Ne Yapabilirim
Ek İş Ne Yapabilirim

Ek Gelir Sağlamak İsteyenlere Üç Tavsiye

1- Evinizde yapabileceğiniz her türlü iş:  Bu yazının amacı sadece size fikir vermek. Bu yüzden bu işlerin detaylarına girmiyorum. Çünkü bu işlerle ilgili yazılmış ayrıntılı yazılarım var. O yazıları okumak suretiyle evden yapılacak işler hakkında çok detaylı ve kapsamlı bilgiler alabilirsiniz.

Gününümüzde evden çalışarak yapabileceğiniz yüzlerce iş var. Hele hele interneti ve sosyal medyayı kullanıyorsanız önemli bir avantajınız var demektir.

İnstagramı hepiniz duymuşsunuzdur. Yüzbinlerce ev hanımı instagramdan el işlerini, örgülerini, ürünlerini satarak para kazanıyor, hemde evinden hiç çıkmadan. İnternet bu konuda önemli imkanlar sunuyor. Tabii sadece İnstagram değil. Facebookta evden çalışarak ek gelir elde etmek isteyenler için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Lütfen alttaki linke tıklayarak bu konuda yazılmış makaleyi mutlaka okuyun.

Evden para kazanmak isteyen birçok ev hanımının tercih ettiği evde mandal, nikah şekeri, kurdele yapımı vb. işler yerine daha farklı bir para kazanma sisteminden bahsetmek istiyorum. Ancak bunun için bir bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyacınız var. Tabii sosyal medya konusunda da biraz ilerleme kaydetmiş olmanız gerekiyor.

Yukarda belirttiğim evden para kazanmak için yapılan fiziki işler hem az kazandırıyor hem de çok zahmetli oluyor. Öyle göründüğü gibi kolay işler değil. Bu nedenle online ve çevrimiçi para kazanma yöntemlerine odaklanalım. Zaten günümüzde sosyal medyayı kullanmayan kalmadı. Hemen hemen herkesin bir facebook veya instagram sayfası var. Olmayanlar hemen açsın. Çünkü sosyal medyadan para kazanma yöntemlerine bakacağız.

Facebook sayfası hazırlayarak internetten para kazanma yolları

Facebook internet tarihinin en önemli buluşlarından birisi hiç şüphesiz. Kaliteli bir facebook sayfası hazırlayarak çok yüksek miktarlarda para kazanmanız mümkün. Bu noktada şunu açıklamak istiyorum. İnternetten para kazanmak sanıldığı kadar basit bir iş değil. Facebook sayfası açmak para kazanmak için yeterli değil. Farklı birçok aşamadan geçerek bu işi geliştirmek gerekiyor. Facebook kullanımı ve geliştirilmesi konusunda internetten yüzlerce makale ve yayın bulabilirsiniz. Ben burada size sadece yol gösteriyorum. Facebook sayfanızı kurdunuz ve büyüttünüz. Beğenileriniz ve arkadaşlarınız çoğaldı. Bundan sonra firmalara ait ürünlerle ilgili paylaşımlar yaparak ileti başına 10-150 tl arasında para kazanabilirsiniz. Dediğim gibi bu konuda detaylı araştırmalar yapmalısınız. Bunun için webmaster forumlarını kullanabilirsiniz.

Bu konuyu biraz daha açayım. Facebookta beğeni ve etkileşim sayınız ne kadar fazla olursa kazancınızda o oranda yükselecektir. Mesela gelinlik modelleri tanıtan bir facebook sayfanız var diyelim. Her gün düzenli gelinlik modelleri paylaşıyorsunuz. Paylaşımını yaptığınız bu gelinlik modelleri tercih edilip satın alındığında sizde bu işten para kazanıyorsunuz. Özellikle yaz ayları düğün sezonu olduğundan; birbirine uyumlu gelinlik ve damatlık modellerini tanıtarak ileti başına parada kazanabilirsiniz.

Ek İş Ne Yapabilirim
Ek İş Ne Yapabilirim

Instagramda paylaşım yaparak veya ürün satarak evden para kazanmak ek gelir sağlamak

Instagramı kullanarak evden para kazanmak mümkün. Bunun için fenomen olmuş veya oldukça fazla takipçisi olan bir instagram sayfasına ihtiyacınız olacak. Böyle bir sayfanız varsa 20-2000 tl arasında reklamlar alabilirsiniz. Yayınlarınız ne kadar özgün olursa o kadar çok takipçi kazanır ve reklam alırsınız. İnstagramın bir diğer özelliğide kendinize ait ürünleri paylaşarak satabilmeniz. Kokulu sabun ürünleri, renkli mumlar, resim tabloları, historik eşyalar, el örgüleri vb. birçok ürününüzü instagramdan, evinizde bilgisayarın çayınızı yudumlayarak satabilirsiniz.

İnstagramda bir butik açarakta para kazanabilirsiniz. İnstagram görsellik özelliği sayesinde diğer sosyal medya kanallarından daha fazla tercih ediliyor. Bunun için heryerde bulunmayan ürünler gerekiyor. Bunları hesabınızdan paylaşın ve Whatsapp aracılığı ile iletişim kurun. Kapıda ödeme sistemi ile satışlarınızı gerçekleştirin. Şu anda birçok ev hanımı bu işi yapıyor. Genelde el örgü ürünleri çok satılıyor. Seçeneğiniz çok fazla. Hediyelik ürünler, tesbih, takı, eski eşya, saat satışı yapabileceğiniz hesaplarda açabilirsiniz.

Web sitelerine makale yazarak evden para kazanmak

Özgün içerik web sitelerinin en önemli ihtiyaçlarından birisi. Özgün içeriğin ne olduğunu sanırım biliyorsunuz. Bilmiyorsanız “makale yazarak internetten para kazanmak” konulu yazımı okuyun. Web siteleri özgün makale bulma konusunda çok sıkıntı çekiyor. Bu yüzden evden makale yazan yazarlara ihtiyaçları var. Webmaster forumlarında makale yazdırmak isteyen birçok insanada ulaşabilirsiniz. Sadece makale satın alan web siteleride mevcut. Eğer ingilizce, almanca, fransızca, rusça vb. bir veya bir kaç dile sahipseniz çok daha güzel paralar kazanabilirsiniz. Bir makaleden en az 5 tl kazanabilirsiniz. İçeriğin uzaması ile 30 tl ye kadar para kazanma şansınız var. Ancak internet siteleri için makale yazmanın bir takım kuralları var. Bunları bilmeden makale yazamazsınız.

Video çekerek ve yayınlayarak evden para kazanmak

Youtube fenomenlerini duymuşsunuzdur. Sadece video yükleyerek milyonlarca lira para kazanan insanlar var. Sizde özgün videolar çekerek ve bunları yayınlayarak reklam geliri elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir youtube kanalı açmak. Anneler bebeklerinin doğal hallerini paylaşarak bile yüzbinlerce tıklama alabiliyor. İlginç şeyler bulmalı ve abone sayınızı arttırmalısınız. Tabii bunun için Youtubedan nasıl para kazanılıryoutube video yükleme vb. konularda araştırma yapmalı ve bilgi sahibi olmalısınız. Bilmeden hiçbirşey yapamazsınız. Video yükleyerak para kazanma konusunda başka yöntemlerde var ancak youtube bu konuda bir numara. Onu geçebilecek bir sistem şu an için görünmüyor.

Ek İş Ne Yapabilirim
Ek İş Ne Yapabilirim

2- Özel Ders Vermek: 

Herhangi bir konuda uzman iseniz veya öğretmenseniz bu yeteneğinizi ve bilginizi özel ders vermek suretiyle paraya çevirebilirsiniz. Dershanelerin kapanması, özel etüt kurumlarının kapanması özel ders vermek isteyenler için geniş bir alanın açılmasına sebep oldu.

Ayrıca özel ders alan öğrencilerde başarı oranıda göreceli olarak artıyor ve bu artık toplum tarafından biliniyor. Birçok öğretmen kardeşimiz özel ders verme konusunda kendini aşmış durumda zaten. Hele hele matematik ve ingilizce gibi başımızın belası konularda özel ders vererek gayet güzel ek gelir elde edebilirsiniz.

Bir enstrüman çalıyorsanız bu konuda da kendinizi geliştirerek özel ders verebilirsiniz. Saz eğitmenliği, keman hocalığı, ney, flüt her türlü enstrüman olabilir. Yaşadığınız çevrede mutlaka bir talip bulabilirsiniz. Bu konuda internetteki ilan sitelerini araştırabilirsinizi. Bu iş hem keyifli olur hem de güzel para kazanabilirsiniz.

2- Makale Yazarlığı: İşte size evden para kazanma konusunda çığır açan bir  ek gelir imkanı. Günümüzde web sitelerinin özgün içerik ihtiyacı her geçen gün artarak çoğalıyor. Kaliteli ve google kurallarına uygun olarak yazılan bir makale için 5 ila 20 tl arasında para kazanabilirsiniz. Bu işin en önemli özelliği ise interneti ve bilgisayarı olan herkesin bu işi yapabilecek olması.

Makale yazmak için herhangi bir konuda uzman olmanız gerekmiyor. Hemen hemen her konuda ve alanda makale yazabilirsiniz.

Dergileri okuyarak, internetteki konuyla alakalı makaleleri inceleyerek, gazete haberlerinden faydalanarak, kitaplardan alıntılar yaparak makale yazarlığı yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan size başlangıçta yol gösterecek bir kaynak kitap veya bir dijital rehber.

İnternetten makale yazmanın bir takım kuralları var. Bunları bilmeniz gerekiyor. Yinede gözünüz korkmasın bu iş çok zor değil ve dediğim gibi herkes yapabilir. Aşağıdaki linke tıklayarak makale yazarlığı konusundaki yazıma ve size yol gösterecek kaynaklara ulaşabilirsiniz.

Bilindiği üzere İnternetin en önemli bileşeni Google arama motoru. Bugün facebook sayfanıza girmek için bile google arama çubuğuna facebook yazıyoruz ve çıkan arama sonuçlarına tıklayarak giriş yapıyoruz. Yani adres çubuğu devre dışı kalmış durumda. Peki bunun anlamı nedir? Nasıl bir sonuca varmalıyız.

Aslında sorunun cevabını herkes biliyor. Daha doğrusu bilmese bile farkında olmadan uyguluyor. Mesele bir web sitesinin Google sıralamasında birinci sayfada hatta mümkünse ilk sıralarda çıkmasıdır. Bunu yapabilen bir web sitesi tek kuruş para harcamadan, reklam bedeli ödemeden milyonlarca insana ulaşmayı başarmış olacaktır.

Örneğin bir kullanıcı google arama çubuğuna ‘’en iyi çamaşır makinası’’ yazdığında, açılan sayfada ilk sırada bulunan linke tıklayacaktır. Bunu kendinizde de deneyebilirsiniz. Bu makaleyi okumanızın nedeni google arama çubuğuna  ‘’makale yazarak para kazanma’’ şeklinde bir kelime öbeği girmiş olmanız olabilir. Kaç kişi google’ ın ikinci, üçüncü sayfalarına gider. İşte zurnanın zırt dediği yerde burası. Bu nasıl oluyor. Aynı arama sonuçlarında neden bir site birinci sayfada çıkarken bir başkası ikinci üçüncü veya daha sonraki sıralamalarda kendine yer bulabiliyor. Yada ilk sırada çıkan site ne yapmış ki bunu başarmış.

Bunun birçok nedenleri var. En önemlilerinden birisi özgün makale konusudur. Google ortaya çıkışından bugüne kadar kendini çok geliştirmiştir. İlk zamanlarda internetten bulduğunuz bir makaleyi veya yazıyı copy-paste yaparak kendi sitenize alabiliyor, asıl makale sahibinden bile çok okunmasını sağlayabiliyordunuz. Ancak google bu işe dur dedi. İyide oldu aslında. Emek hırsızları yok oldu. Artık web sitelerine girilen makalelerin, yazıların yüzde yüz özgün makale olması gerekiyor. Yani ilk defa yayınlanmış olması ve benzerinin bulunmaması gerek. Bunu yapan web siteleri ilk sıralara tırmanma konusunda avantajlı duruma geçiyorlar.

Ek İş Ne Yapabilirim
Ek İş Ne Yapabilirim

Özgün Makale Kim İçin Gerekli?

Özgün makale girmenin zorunlu olması yeni bir iş kolu olan makale yazarak para kazanma sektörünü de canlandırdı.

Evden para kazanmanın yollarını arayan, internetten para kazanmak istiyorum diyen birçok kişi makale yazarlığına soyundu. Bu sayede makale yazarak para kazanma isteği olanları buluşturan web siteleri ortaya çıktı. Yazitörlük konusunda eğitim setleri ve makaleler yazıldı ve sektör hızla gelişmeye başladı. Öğrenciler, ev hanımları, emekliler, boş vakitlerinde internette gezinen kullanıcılar, yazı ve makale yazarak para kazanmaya başladılar.

Makale yazarak para kazanmak evde çalışarak yapılabilecek işler arasında ideal bir iştir. Sahip olmanız gereken tek sermaye bir bilgisayar, internet bağlantısı ve bolca zamandır. Tabii birde araştırma yapma yeteneğinizin olması gerekir. Makale yazarak para kazanmak için herhangi bir konuda uzman olmanızada gerek yok. Olsanız iyi olur tabii. İnsanın kendi hakim olduğu bir alanda yazılar yazması çok daha etkileyici ve geçerli olacaktır. Ama bu noktada internet ve tabiiki google imdadımıza yetişiyor. Hemen her konuda binlerce yazı bulabilirsiniz. Bunları okuyarak kendi düşüncelerinizle ve kelimelerinizle hemen hemen her konuda makale yazabilirsiniz. Mesela tıbbi konulardaki makale ve yazıları okuyarak bile bunlardan bir yazı hazırlayabilirsiniz. Kısacası makale yazarak internetten para kazanmak isteyen herkes bu işi rahatlıkla yapabilir.

Ancak şu konuyu da hemen belirtmek istiyorum. İnternette makale yazmanın bir takım kuralları vardır. Yazdığınız makaleyi hem okuyan kişiye hemde Google arama motoruna beğendirmek zorundasınız. Aslında google arama motoruna beğendirmek daha öncelikli diyebilirim. Zira google makaleyi kurallara uygun bulmazsa asla ne birinci sayfaya nede ilk sıralara gelemezsiniz. Dolayısıyla kullanıcının sizin yazdığınız makaleden haberi bile olmaz. Ama google’ a beğendirdiğiniz bir makaleyi kullanıcı ister istemez ilk sırada olduğu için okuyacaktır. Zaten google’ a hitap eden bir makale kullanıcıya da hitap ediyor demektir. Google’ ın amacı kullanıcılarına en iyi sonucu verebilmektir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap