1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nasıl Yapılır 2020

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır? Hangi yöntemler uygulanır? Eft ücretleri ne kadar? Eft ile ilgili merak ettiğiniz her şey burada.

 

EFT Nedir?

EFT, bankalar arasında yapılan para transferini ifade etmek amacı ile kullanılan bir kısaltmadır. Açılımı elektronik para transferidir. Havale, bir bankanın hesapları arasındaki transferdir. Örneğin sizin hesabınız A bankasındayken, yine A bankasına ait bir hesaba para gönderecekseniz, havale işlemi yaparsınız. Ancak eğer sizim hesabınız A bankasındayken B bankasına ait bir hesaba para gönderecekseniz EFT işlemi yaparsınız.

 

EFT Nasıl Yapılır 2020
EFT Nasıl Yapılır 2021

 

EFT Nasıl Yapılır?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, bankacılıkta en sık kullanılan işlemlerden biridir. Elden para transferine göre birçok avantaj sağlaması nedeniyle tercih edilir.

 • EFT, banka şubelerinden, bankamatiklerden, internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan yapılabilir.
 • Öncelikle EFT yapabilmek için para göndereceğiniz hesabın IBAN numarasını ve hesap sahibinin ad soyad bilgilerini bilmeniz gereklidir. Bu bilgilerin doğruluğundan emin olmanız halinde EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

EFT Nasıl Yapılır 2020
EFT Nasıl Yapılır 2021

 

EFT Yapmanın Yolları Nelerdir?

EFT yapmak için farklı seçenekleriniz bulunmaktadır.

 • Iban numarası ile Eft yapmak
 • Müşteri numarası ile Eft yapmak
 • Hesap numarası ile Eft yapmak

Bunun yanında;

 • İnternet bankacılığı ile
 • Mobil bankacılık ile
 • Telefon bankacılığı ile
 • Atmlerden
 • Gişelerden

Eft yapabilirsiniz.

 

EFT Nasıl Yapılır 2020
EFT Nasıl Yapılır 2021

 

Vadeli Hesaptan EFT Yapılır Mı?

Vadeli hesaptan EFT yapabilmek için ya vadesini bozdurmanız gerekir ya da göndermek istediğiniz kadar para tutarını vadesiz hesabınıza aktarmanız gerekir. Bu durumda her bankada farklı miktarlarda kesinti olmaktadır. Vadeli hesabınızdan doğrudan EFT yapma şansınız bulunmamaktadır.

 

Altın EFT Nasıl Yapılır?

Eğer sizin bir altın hesabınız varsa ve karşınızdaki kişinin de bir altın hesabı varsa, hesaplar arasında altın EFT yapma şansınız bulunmaktadır. Bankanız bu sisteme üye ise, altın EFT işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankaların altın EFT işlemi için masraf kesme olasılığı vardır. Altın EFT işlemini gerçekleştirmeniz gereken asgari tutar 1 gramdır. Üst sınır ise bulunmamaktadır.

 

Dolar EFT Nasıl Yapılır?

Bankada bulunan dolar hesabınızdan EFT işlemini gerçekleştirmeniz için, Swift koduna ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu kod, uluslararası bir koddur ve döviz transferi işlemlerinde kullanılır. Her bankasının Swift kodu ayrıdır. Eğer böyle bir işlem yapacaksanız bankanızdan Swift kodunu öğrenebilirsiniz.

Swift kodu 11 haneden oluşur ve tamamı büyük harflerle yazılır. İnternet bankacılığını kullanarak ya da doğrudan bankanıza giderek dolar EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için bir dolar hesabınız, bir de banka işlem ücretinin kesileceği TL hesabınız bulunmalıdır. Eğer hafta içi saat beşe kadar dolar EFT işlemini gerçekleştirirseniz, iki iş günü içinde para karşı hesaba ulaşır. Ancak akşam beşten sonra EFT işlemini yapmanız durumunda, paranın karşı hesaba ulaşması üç iş gününü bulacaktır.

 

EFT Nasıl Yapılır 2020
EFT Nasıl Yapılır 2021

 

EFT İle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Eğer kredi kartınız yoksa ya da o an için kullanmak istemiyorsanız, bazı online alışveriş sitelerinde bulunan havale/EFT seçeneğini değerlendirebilirisiniz. Hesabınızda bulunan para üzerinden alışverişinizin tutarını ödeyebilir ve alışverişinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken EFT işlemini gerçekleştirdikten sonra alışveriş yapacağınız siteyi bilgilendirmektir. Geç haberleri olmaları durumunda, siparişinizi de geç göndereceklerinden EFT işlemini yaptığınızı bildirerek süreci hızlandırabilirsiniz.

 

Paycell EFT Nasıl Yapılır?

Paycell uygulamasını cep telefonunuza indirdiğinizde, bu uygulama ile EFT yapmanız mümkündür. Bu işlemde Paycell kartınızı, banka hesap kartınızı ya da kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Uygulama üzerindeki adımları takip ettiğinizde, son derece kolay bir şekilde EFT ile başka hesaba para aktarımı yapabilirsiniz. Eğer kimlik teyidi yapmazsanız, aylık olarak 750 TL yükleme hakkınız bulunur. Ancak Turkcell mağazalarına gidip kimlik teyidi yaparsanız, daha fazla tutarlarda işlem yapma hakkı elde edersiniz.

 

Papara EFT Nasıl Yapılır?

Papara ile istediğiniz kişiye EFT ile para gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz kişinin Papara hesaba olmasa da, parayı o kişinin mail adresine ya da cep telefonuna gönderebilirsiniz. O kişi Papara hesabı açtığı anda gönderdiğiniz parayı alacaktır.

 

İninal EFT Nasıl Yapılır?

Eğer karşınızdaki kişinin sanal ya da fiziksel bir ininal kartı varsa, kendi kartınızdan EFT gönderimi yapabilirsiniz. Bu işlemde kartın barkod numarası kullanılır.

 

Uluslararası EFT Nasıl Yapılır?

Uluslararası EFT yapmak istediğinizde, Swift kodu devreye girer. Parayı göndermek istediğiniz bankanın Swift kodunu kullanarak, uluslararası EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

EFT Ücretleri Ne Kadar?

EFT ücretleri 2021 yılı için düzenlenmiştir. Her bankanın farklı eft ücretleri bulunuyor. Finansbank Enpara gibi eft ücreti almayan bankalar olduğu gibi, göndereceğiniz tutara göre artabilen eft ücretleri de vardır. Hangi banka ile çalışıyorsanız, o bankanın internet sitesine girerek bunu öğrenmeniz mümkündür.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap