İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT Nasıl İptal Edilir

EFT Nasıl İptal Edilir? Eft nedir? İptal Etme Yöntemleri Nelerdir? Yanlışlıkla gönderdiğiniz paranın iptal edilerek hesabınıza geri dönmesini istiyorsanız, makalemizin devamını okumalısınız..

Son güncelleme: 24.09.2021

EFT Nedir?

EFT aslında bir kısaltmadır. Elektronik para transferi kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Adından da anlaşılabileceği gibi elektronik ortamda parayı transfer etmek anlamına gelir. Bu transfer sırasında online işlemler kullanılır. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık en çok kullanılan EFT yöntemlerinden biridir. Sağladığı kolaylıklar ve zaman tasarrufu nedeniyle, birçok kişi ve şirket tarafından para transferinde kullanılır.
Eğer farklı bankalar arasında para transferi gerçekleşecekse bu işlemin adı EFT olur. Havale ile sıkça karıştırılır. Havale, bir bankanın hesapları arasındaki para transferi anlamına gelir. EFT’den havaleyi ayıran fark budur. İki işlemin amacı da para göndermektir.

 

 


EFT Nasıl Yapılır isimli konuya da göz atabilirsiniz.


 

EFT Nasıl İptal Edilir
EFT Nasıl İptal Edilir 2021

 

EFT Nasıl İptal Edilir?

Eft nasıl iptal edilir ya da yanlış eft nasıl iptal edilir sorusuna cevap verelim. EFT işlemini aktif olarak kullanan kişiler, zaman zaman bilgileri girerken yanılabilirler. EFT işleminin nasıl iptal edileceği bilinirse, yanlış hesaba para gönderme durumu hızlı bir şekilde sonlandırılabilir.

EFT işlemini cep telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da bankamatikten kendiniz yapabilirsiniz. Bu durumda IBAN girişi sırasında yanılabilir, bazı rakamları ya da para transferi yapacağınız hesabın hesap ismini karıştırabilirsiniz. Eğer banka gişesinden para gönderme işlemini yapıyorsanız, gişedeki banka görevlisi işlemleri yürütecektir. Eğer yanlış hesaba EFT yaptığınızı o an fark ederseniz, iptal edilmesi daha kolay olur. Ancak geciktiğinizde para karşı hesaba geçer ve işlemin iptal edilmesi biraz daha zorlaşır.

EFT’nin iptal edilme süreci, işlemin onaylanıp onaylanmadığına göre değişir. Henüz onaylanmayan ve karşı hesaba aktarılmayan EFT işleminin iptali son derece kolaydır. İnternet bankacılığı ya da telefon bankacılığından kolaylıkla iptal edebilirsiniz. EFT banka tarafından onaylandıysa ve karşı hesaba geçtiyse, daha farklı işlemlerin uygulanması gerekecektir.

 

EFT Nasıl İptal Edilir
EFT Nasıl İptal Edilir 2021

 

EFT İptal Etme Yöntemleri Nelerdir?

EFT iptali için online işlemleri kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile hesabınıza giriş yaptıktan sonra, bekleyen işlemler ya da bekleyen para gönderme işlemleri menüsüne girmelisiniz. Daha sonra burada onaylanmamış EFT’nizi görebilirsiniz. Eğer yaptığınız işlem henüz bankanın genel müdürlüğü tarafından onaylanmadıysa, bu yöntemle anında iptal etme şansınız bulunmaktadır.

Yanlış yaptığınızı düşündüğünüz EFT’yi iptal etmenin bir diğer yolu ise telefon bankacılığıdır. Bankanızın müşteri hattını arayarak, görüştüğünüz müşteri temsilcisine yanlış bir EFT işlemi gerçekleştirdiğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer EFT işleminiz henüz onaylanmadıysa, doğrudan iptal edilir.

 

EFT Nasıl İptal Edilir
EFT Nasıl İptal Edilir 2021

 

İptal Edilen EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Henüz genel müdürlük tarafından onaylanmamış ve karşı hesaba geçmemiş olan EFT’yi iptal ettiğinizde, para hızlı bir şekilde hesabınıza dönecektir. Eğer işlem mesai saatleri içerisinde, yani hafta içi saat 17’ye kadar yapıldıysa, paranın hesabınıza geri dönüşü hızla tamamlanır. Ancak işlemi mesai saatleri dışında yapmanız halinde bir sonraki iş gününe kadar beklemeniz gerekebilir.

Eğer para gönderme işlemi ilgili bankanın genel müdürlüğü tarafından onaylandıysa ve karşı hesaba geçtiyse, bu durumda EFT’nin iptal olma süreci ve paranın hesabınıza geri dönmesi uzun sürebilir. Bankalar arasında süre açısından farklılıklar olabilir.

 

EFT Nasıl İptal Edilir
EFT Nasıl İptal Edilir 2021

 

Hesaba Geçen EFT İptal Edilir mi?

Hesaba geçen EFT’nin iptal edilmesi daha zordur. Bu durumda hiç beklemeden kendi bankanıza başvurmalısınız. Bankanız ile karşı hesabın bankası arasında olan yazışmalar sonunda, EFT işleminiz iptal edilir. Buradaki süreç yavaş ilerleyebilir. Önemli olan vakit kaybetmeden EFT işleminin yanlışlığını kendi bankanıza iletmenizdir.

Karşı hesabın bankası öncelikle, yanlış gönderdiğiniz hesapta EFT tutarı kadar paraya bloke koyar ve o kişinin hesabındaki parayı çekmemesini sağlar. Bu arada gereken prosedürler tamamlanır ve her iki banka tarafından da EFT’nin yanlış olduğu teyit edilir. Daha sonra yanlışlıkla göndermiş olduğunuz paranın yeniden hesabınıza dönmesi sağlanır.

EFT Çeşitleri Nelerdir?

Elektronik olarak para transfer etmenin birkaç yolu vardır. İşte işletmeniz için kullanabileceğiniz bazı yaygın EFT ödemeleri.

  • Doğrudan para yatırma, çalışanlara elektronik olarak ödeme yapmanızı sağlar. Bordroyu çalıştırdıktan sonra, her çalışanın banka hesabına yatırılacak tutarı doğrudan mevduat hizmet sağlayıcınıza bildirin. Ardından, doğrudan mevduat sağlayıcısı bu parayı, maaş gününde çalışan hesaplarına aktarır. Tüm işverenler, doğrudan para yatırmayı zorunlu hale getiremez.
  • Banka havalesi, para göndermenin hızlı bir yoludur. Genellikle büyük ve seyrek ödemeler için kullanılırlar. Çünkü Eft ücretleri bulunmaktadır.
  • ATM’ler, bir bankanın içine girmeden veya bir veznedarla konuşmadan bankacılık yapmanızı sağlar. Hesaplarınızdan nakit çekebilir, para yatırabilir veya para aktarabilirsiniz.
  • Banka kartları, EFT işlemleri yapmanızı sağlar. Banka kartınızı; para çekme, havale yapma, eft yapma veya telefonla alışveriş yapma veya faturaları ödemek için kullanabilirsiniz.
  • Elektronik çekler kağıt çeklere benzer, ancak elektronik olarak kullanılırlar. Ödeme yapmak için banka hesap numaranızı ve yönlendirme numaranızı giriyorsunuz.
  • Mobil cüzdanlar , faturaları ödemenize, hesaplar arasında para aktarmanıza veya telefon üzerinden ödeme almanıza olanak tanır .
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap