İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir? Eft Nedir? Havale Nedir?

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir? Eft Nedir? Havale Nedir?

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir

EFT Nedir? Havale Nedir? EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir? İşte merak edilen konular..

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ile havale arasındaki farklar istenilen bilgiler, onay süresinin olup olmaması işlem ücreti gibi oldukça teknik farklar da olsa her ikisinin amacı da başka bir hesaba para aktarımı sağlamaktır. EFT genellikle başka bir bankaya ait hesaba para göndermeyi sağlarken havale sadece aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleşebilmektedir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir
EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi anlamına gelen EFT hem kurumlar arasında hem de müşteriler arasında para aktarımını sağlar. ATM’lerden de gerçekleştirilebilir olsa da müşteriler genelde hem daha kolay hem de daha hızlı olmasından dolayı internet ortamından EFT işlemlerini gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

EFT yapmak için gereken bilgiler gönderen kişi ve banka bilgileri gibi havale ile neredeyse aynı olsa da EFT ile havale arasındaki farklar tam olarak bu noktada başlıyor. EFT işleminin gerçekleştirilebilmesi için gönderen ve alıcı farklı bankaların müşterileri olması gerekmektedir.

EFT talebi yapıldıktan sonra belirlenen para onay aşamasına alınır ve eğer banka hesap yeterliliği ve gönderilen miktarı uygun bulursa, gönderenin hesabından işlem ücreti kesilerek para alıcıya teslim edilmektedir. EFT işlemi, resmî tatiller dışında hafta içi saat 08:00 ila 17:00 bazı bankalar için 17:30’a kadar yapılabilmektedir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir
EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir

Havale Nedir?

Havale işlemi EFT’nin aksine aynı bankanın müşterileri arasında gerçekleşen bir işlemdir. Havale işlemleri gönderenin isteğine göre banka şubeleri, ATM’ler, internet şubeleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Havale işlemlerinde herhangi bir onay süreci olmadan anında ve istenilen zamanda para transferi yapılabilmesi de EFT ile havale arasındaki farklar arasındadır. Havale tutarları, EFT’den daha az olmakla birlikte bazı bankalarda ücretsizdir.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir
EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir

EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT’de farklı bankalara ait hesaplardan, havalede aynı bankalara ait hesaplar arasında para aktarımı yapılıyor olması en temel EFT ile havale arasındaki farklar arasındadır. Havalede onay süresi daha kısa ve istenilen bilgiler daha azken EFT’de hem süre daha uzundur hem de istenilen bilgiler daha fazladır. EFT işlemleri ücretliyken çoğu havale işlemi ücretsizdir, ücretli olanların ücreti EFT’de olduğundan daha ucuzdur. Ayrıca hem istenen bilginin az olması hem de EFT’nin aksine her an yapılabilmesi ile havale, EFT’ye göre daha kolay bir işlemdir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap