İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer

EFT Nedir? Hesaba Ne Zaman Geçer? Hangi saatlerde yapılmalıdır? İşlem ücretleri ne kadar? Eft ile ilgili merak ettikleriniz için, makalenin devamını okuyabilirsiniz.

 

EFT Nedir?

EFT, elektronik fon transferi demektir. Yani aslında bir kısaltmadır. EFT nedir diye bakacak olursak, farklı bir bankaya ait hesaba para gönderme işlemidir diyebiliriz.

 

Eft nasıl yapılır isimli konumuzu okuyarak eft yapmayı, havale nasıl yapılır konusunu okuyarak havale yapmayı, eft ve havale arasındaki farklar konusunu okuyarak da, aradaki farkları öğrenebilirsiniz.

 

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer
EFT Hesaba Ne Zaman Geçer 2021

 

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT işlemi ile kolayca başka banka hesaplarına para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların işlem yoğunluğuna göre değişmekle birlikte genellikle dakikalar içinde karşı hesaba para gönderebilirsiniz. işlemi ile göndereceğiniz parayı, eğer hafta içi gündüz saatlerinde, yani saat 5 olmadan gönderirseniz, birkaç dakika içinde karşı hesaba geçecektir. Bankaların mesai saatleri içinde göndermeniz paranın hızlı bir şekilde karşı hesaba geçmesini sağlar. Ancak eğer hafta sonu ya da hafta içi akşam beşten sonra EFT ile para gönderirseniz, bir sonraki iş gününe kadar para geçişi olmaz.

Eğer dolar hesabınızdan bir yurt dışı hesabına EFT ile para göndereceksiniz, ortalama iki gün sürebilir. Bu durum sadece döviz hesaplarından yapılan EFT işlemi için geçerlidir.

EFT ile gönderilen paranın karşı hesaba geçmesi yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar sürer. Ancak parayı gönderdiğiniz banka ya da sizin kendi bankanızın yoğunluğu, bu sürenin 30 dakikaya kadar uzamasına sebep olabilir.

 

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer
EFT Hesaba Ne Zaman Geçer 2021

 

EFT Saatleri Nedir?

EFT saatleri genel olarak; hafta içi sabah 09:00 ile 12:00 saatleri ve öğleden sonra 13:30 ile 17:00 saatleri arasındadır. Bu saatlerde göndermek, paranın karşı hesaba daha çabuk geçmesini sağlayacağı için tercih edilmelidir. Bu saatler dışında da internet bankacılığı aracılığı ile EFT yaparsınız. Ancak bir sonraki iş gününde para karşı hesaba geçer. Burada iş günü detayına dikkat etmelisiniz. Resmi tatiller ve hafta sonları iş günlerine dahil değildir.

EFT saatleri içerisinde para göndermeyi, banka şubelerinden de gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığını ya da mobil bankacılığı kullanmayan kişiler doğrudan banka şubesine giderek gişe sırası alabilir ve oradan EFT ile para gönderme işlemini gerçekleştirebilir. Bu şekilde yapılan işlemde kesilen ücret daha fazla olabilir. Bunun dışında herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

 

EFT Ulaşmazsa Ne Yapılır?

EFT işlemini eğer hafta içi mesai saatleri içerisinde gerçekleştirdiyseniz en fazla 30 dakikaya kadar karşı hesaba geçmiş olması gerekir. Eğer geç bir saatte, yani saat beşe doğru EFT yaptıysanız, paranın karşı hesaba geçmesi bir sonraki iş gününe kalabilir, bu detaya dikkat etmek gerekir.

EFT yaptıktan sonra mutlaka dekontunu yazdırmalı ya da mail olarak kendinize göndermelisiniz. Böylece EFT yaptığınız paranın karşı hesaba geçmemesi durumunda dekonttaki EFT numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

Bu sorgulamayı mobil bankacılıktan yapabileceğiniz gibi doğrudan bankanızı arayabilir ya da şubeye gidebilirsiniz. Dekont bilgilerini verdiğinizde banka yetkilileri size gereken açıklamayı yapacaktır.

Eğer EFT işlemi sırasında girdiğiniz IBAN ile hesap ismi birbirini tutmuyorsa, gönderdiğiniz para geri dönecektir.
EFT işlemi sırasında girdiğiniz bilgileri mutlaka kontrol etmeli ve doğruluğundan emin olmalısınız. Yanlış girilen bilgiler vakit kaybetmenize ve tekrardan bu işlemle uğraşmanıza neden olur.

 

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer
EFT Hesaba Ne Zaman Geçer 2021

 

EFT Ücreti Ne Kadar?

EFT ücreti çalıştığınız bankaya göre değişir. Bazı bankalar EFT işlemi için herhangi bir ücret talep etmezler. Yeni yapılan düzenleme ile 2021 yılı EFT ücretleri daha şeffaf hale getirildi ve sınırlandırılmış oldu. Artık belli miktarlar için alınacak EFT ücretleri belirlenmiş olduğundan bankalar bu üst sınırı aşamamaktadırlar.

  • 1000 TL’ye kadar olan EFT ile para gönderme işlemlerinizde internet bankacılığı ve mobil bankacılıkta 1 TL ücret kesilmektedir. Eğer bankamatikten EFT işlemini gerçekleştirirseniz kesilecek ücret 2 TL olup, banka şubesinden bu işlemi gerçekleştirmeyi seçerseniz kesilecek olan ücret 5 TL olacaktır.
  • EFT ile göndereceğiniz para miktarı 1000 TL ile 50000 TL arasında ise, internet bankacılığı ve mobil bankacılıkta kesilecek olan ücret 2 TL’dir. Bankamatikten yapılan işlemde kesilecek ücret 5 TL, banka şubesinden yapılan işlemde ise 10 TL’dir.
  • 50000 TL ve üzerinde yaptığınız EFT işlemlerinizde internet bankacılığı ve mobil bankacılıkta kesilen ücret 25 TL’dir. Eğer bu EFT işlemini bankamatikten yaparsanız kesilecek olan ücret 50 TL olup, banka şubesinden yaparsanız kesilecek ücret ise 100 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu ücretler üst sınır olup bankaya göre değişebilir. Hatta bazı bankalar EFT işleminden hiçbir ücret talep etmeyebilir.

 

EFT Nasıl İptal Edilir?

  • EFT işlemini iptal edebilmeniz için karşı hesaba geçmeden önce hareket etmeniz gerekir. İnternet bankacılığından bekleyen işlemler menüsüne gelerek henüz ilgili bankanın genel müdürlüğü tarafından onaylanmamış olan EFT işleminizi iptal edebilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı yerine telefon bankacılığı ile ya da doğrudan şubeye giderek henüz onaylanmamış olan EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Burada önemli olan EFT işleminin henüz onaylanmamış olmasıdır.
  • Onaylanıp karşı hesaba geçen EFT işlemlerin iptali ise daha zordur. Burada işlemi yanlış yaptığınızı bankanıza bildirmelisiniz. Daha sonra bankalar arası yazışmaların yapılması gerekir ve bu işlemler zaman alabilir.
  • Eğer hesap bilgilerini yanlış girdiyseniz yaptığınız EFT işlemi zaten iptal olacaktır. EFT işleminin iptal olduğu bilgisi size verilir ve paranız yeniden hesabınıza aktarılır.

Eft işlemi nasıl iptal edilir isimli konuyu okuyarak, daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap