İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır

E-haciz en basit tanımıyla; devlete olan borcunuza karşılık devletin, bankalardaki hesaplarınıza müdahale ederek borç tutarını haczetmesidir.

E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır?

E haciz ile devletten para veya bir varlık kaçırmanız mümkün olmamakla birlikte, bu sistem ile borcunuzu ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yapılandırabilirim sandığınız bazı borçlarınız ise maalesef yapılandırma dışında kalabiliyor.

Eğer daha net ve ayrıntılı olarak e-haciz nedir, E-haciz nasıl sorgulanır, e-haciz borcumu yapılandırabilir miyim, e-haciz nasıl kaldırılır merak ediyorsanız yazımızda tüm merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

E-Haciz Hangi Borçlar İçin Uygulanır?

Şimdilik e-haciz yalnızca devlete olan borçlar için uygulanmakta olup, bu sistemin diğer borçlar içinde uygulanmayacağı konusunda her hangi bir garanti bulunmamakta.

Bu uygulamanın ileride ödenmemiş faturalar, özel kişilere borçlar gibi durumları kesinlikle kapsamayacağını kimse söyleyemez.

E-Haciz Nasıl Uygulanır?

E-haciz genelde devlete olan vergi borçları için devletin en kestirme ve en zorba yöntemle vatandaşından borcunu alabilme yöntemidir.

E- haciz şu şekilde gerçekleşmektedir. Uzun süre ödenmeyen borçlara karşılık devlet öncelikle borçlu kişiye 7 gün önceden bilgilendirme yapar. Her ne kadar ben bu bilgilendirilmede bulunulmuş kimseyi görmemiş olsam da sistem bu şekildeymiş. Size tavsiyem borcunuz var ise bu bilgilendirmeyi beklemeden borcunuzu ödemenizdir.

Bilgilendirme yapıldıktan 7 gün sonra vergi dairesi tüm bankalara yazı göndererek borçlu kişinin bankalarında hesabı, parası olup olmadığını sorgular. Sorgulamanın ardından e-haciz işlemine başlayarak tüm bankalardaki en ufak tutara bile bloke koyar. Bu bloke her şeyi kapsar. Altın, dolar, hisse vb. hesabınız var ise, kredi kartınızda fazladan yatırdığınız beş kuruş var ise hepsine bloke koyar.

Hesaplarınız blokelendikten sonra hesabınızda paranız görünür ama işlem yapamazsınız. Transfer veya harcama yapmanız mümkün değildir.

İşte bu aşamada, adınıza e-haciz dosyası açıldığı andan itibaren borcunuzu ödeme sürecine girmiş bulunuyorsunuz demektir. Ayrıca özellikle seçin dönemlerinde sağlanan faizi silerek borcunuzu yapılandırma şansını da tamamen kaybetmiş oluyorsunuz.

Tüm banka hesaplarınıza bloke koyulduktan yaklaşık 10-15 gün sonra hala borcunuzu ödememiş veya yapılandırmamışsanız, hesaplarınızda borcunuzu ödeyecek tutar olması durumunda tüm miktarı çekilerek borcunuz kapatılır.

Ancak e-haciz işlemi yapılan hesaplarınızda borcunuzu ödeyecek yeterli tutar yok ise önce borcunuzun %10’luk kısmı çekilir, ardından bloke kaldırılır ve hesabınıza her para girişinde borcunuzun minimum %25’lik kısmı çekilerek borcunuz bitinceye kadar e-haciz uygulanır.

E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır
E Haciz Kaldırma Nasıl Yapılır

E-Haciz Sorgulama

Eğer devlete bir borcunuz var ise bu borcu üzerine faiz yükü binmeden ödemeniz konusunu şiddetle öneriyoruz.

Özellikle forumları incelediğimiz zaman e-haciz mağdurlarının çoğunluğunun üniversite öğrenimi sırasında öğrenim kredisi alan kişiler olduğunu görüyoruz, KYK Kredisi borcu belirtilen sürede ödenmediği taktide vergi borcu olarak devlete aktarıldığını ve artık muhatabınızın devlet olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Hesaplarınıza uygulanan e-haciz var mı öğrenmek için internetten Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesine girerek sorgulama yapabilirsiniz.

 E-Devlet E-Haciz Sorgulama

Peki e haciz nasıl öğrenilir? E-devlet ile artık birçok konu hakkında internetten işlem yapmamız mümkün. E- haciz sorgulama da bunlardan bir tanesi.

E-Haciz Kaldırma

Gelelim asıl sorumuza e haciz nasıl kaldırılır? Hesaplarınıza uygulanan bir e-haciz işlemi var ise bunu en kısa sürede kaldırmanız mecburidir. Kendiniz ödemediğiniz taktirde borcunuz hesabınızdaki mevcut paradan çekilecektir.

Eğer hakkınızda işleme konmuş e-haciz işlemini kaldırmak istiyorsanız öncelikle vergi dairesiyle görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-haciz işlemini kaldırmanızın tek yolu borcunuzu ödemeniz veya yapılandırarak taksitler halinde ödemenizdir.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Hesaplarınıza uygulanan e-hacizi kaldırmak için e-devletten yukarıda da belirttiğimiz linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden borcunuzun tamamını ödeyerek en geç 1 gün içinde hesabınızdaki e-hacizin kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız vergi dairesine giderek bu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Borcunuzu yapılandırdığınız günün en geç bir gün sonrasında hesabınızdan tüm bloke ve e-haciz işlemleri kaldırılacaktır.

Şunu unutmayın ki eğer hesaplarınızdaki toplam tutar borcunuzun tutarını geçiyor ise yapılandırma işlemi yapamazsınız. E-hacizden kurtulmak için tüm borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

E Haciz hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap