İlginizi Çekebilir
Bim Çay Fiyatları
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
  3. E Devlet Şifresi Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

E Devlet Şifresi Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?

E Devlet Şifresi

E Devlet Şifresi nedir? Nasıl alınır? Nasıl değiştirilir? Unutulursa nereden yenilenir? Merak ettiğiniz tüm konular, Ekonomihaberler.com farkıyla sitemizde…

E Devlet Şifresi Nedir?

E Devlet şifresi alarak kamu kurum ve kuruluşlarındaki işlemlerimizi online olarak yapabiliriz. Bu aşamada Türkiye Cumhuriyetinin sunduğu çevrimiçi platforma girerken kendi şahsınıza özel bir şifreye ihtiyaç duyarsınız.

Bu şifre sayesinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından sunulan online platformdaki tüm işlemleri yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaparken TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor. Herkesin özel olarak üretilen rastlantısal bir şifresi bulunuyor. Böylece güvenilirlik açısından bir sorun yaşanmadan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının sisteme ulaşması sağlanabiliyor.

E Devlet Şifresi
E-Devlet Şifresi

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E devlet şifresi nasıl alırım diye merak ediyorsanız, bunun için ilk şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundasınız. Şifrenizi ilk kez alacaksanız online olarak bu işlemi yapabilmeniz mümkün değil. Fakat şifre olmadan sisteme giriş yapma şansınız var. Bunu elektronik imza veya mobil imza ile, internet bankacılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak E-Devlet şifresi almak için başvuru yapacağınız yer PTT olacaktır. PTT şubelerine giderek üzerinde TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimlik belgenizi ibraz ettikten sonra E Devlet şifresi başvurusu yapabilirsiniz. Böylece kapalı bir zarf içerisinde size sunulan şifrenizi kişisel olarak alabilirsiniz. Aldığınız bu şifrenin rastlantısal sayılardan oluştuğunu ve sisteme ilk giriş anınızda kendi istediğiniz şifre ile değiştirilebileceğini belirtmeliyiz.

E Devlet Şifresi
E-Devlet Şifresi

E Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E-devlet şifresi alabilmek için iki farklı noktadan söz etmek istiyoruz. Öncelikle daha önceden hiç şifresini almamış olan kişilerin mecburen PTT şubelerine gitmeleri gerek. Şifreyi ilk defa buradan aldıktan sonra ilgili doğrulamaları yaparak, şifre yenileme işlemlerini online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

PTT şubelerine yapacağınız başvuruda kimliğinizi ibraz etmek zorundasınız. Akabinde de size özel olan şifre paylaşılır ve sisteme bu şifre ile giriş sağlarsınız. Giriş anında veya sonrasında şifrenizi değiştirebilmek adına sistem üzerinde istenilen bilgileri girmeniz ve doğrulamanız önerilmektedir.

E Devlet Şifresi
E-Devlet Şifresi

E Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E Devlet şifresini unutanlar veya değiştirmek isteyenler için öncelikle sistemin işleyişinden bahsedelim. Online platforma giriş yaptığınızda özellikle cep telefonu numaranızı ve e-mail adresinizi doğrulamanız istenmektedir. Bu bilgileri doğruladığınızda bir noktada kimliğimizi doğrulamış oluyorsunuz.

Ardından PTT üzerinden aldığınız E Devlet şifrenizi unutmuş olsanız bile şifremi unuttum diyerek yenileme şansınız oluyor. Burada cep telefonunu ve mail adresini doğrulamamış olan kullanıcıların tekrardan PTT’ye başvurarak yeni bir şifre talebinde bulunması gerektiğini vurgulayalım.

Eğer profilini güncellemiş kullanıcılar E devlet şifrelerini unuturlarsa, şifremi unuttum seçeneğinden kolaylıkla online olarak şifrelerini değiştirebilirler.

E devlet şifresi alma ücreti 2020

E-Devlet Kapısı şifresi ilk alınırken, 2 TL ücret ödenmektedir. Eğer şifrenizi unutursanız ya da bir şekilde tekrar almak isterseniz, 4 TL ücret ödemelisiniz. Bundan sonra her şifre talebinizde ödemeniz gereken ücret 4 TL’dir. Bunun dışında herhangi bir abonelik ücreti bulunmamaktadır. E devlet kapısı şifresi ücretini, kredi kartı ile de yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap