İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ne Kadar
  3. Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşları o yılın enflasyon oranları baz alınarak zam yapılmaktadır. Her yıl değişin dul maaşlarını eşlerinden ayrılan kadınlar merak etmektedir. Eşlerinden ayrılan ve bunu mahkeme karşısında resmileştiren kadınlar babalarının maaşını almak için Devlet tarafından tanınan haklarını almak istemektedirler.

Dul maaşı almak için öncelikle ayrılığınızı resmileştirmeniz gereklidir. Aksi takdirde sonucu açıklanmamış mahkeme için dul maaşları verilememektedir. Dul maaşınızı almak için ilk adımı geçtiğinizi varsayarsak sonrasında yüksek gelirli işlerde çalışmanız durumunda dul maaşı yine alamamaktasınız. Bu düzenlemeler haksız kazancı önlemek adına Devlet tarafından belirlenen kriterlerdendir.

Dul Maaşı Ne Kadar?
Dul Maaşı Ne Kadar?

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar?

Eşinden boşanan kadınlar dul maaşı almak için mahkeme yolunu tutmaktadır. Dul maaşları aylık olarak eşinden resmi olarak boşanan kadının hesabına düzenli bir biçimde yatmaktadır. Bağkur veya farklı bir kurumdan emekli olan babanızın yaşlılık aylığı kendinize almak için mahkemeye başvurmanız gereklidir. Gerekli incelemelerin sonucunda dul maaşı hakkınız sizin hesabınıza tanımlanır.

Dul maaşları hisse oranında yıllık olarak belirlenen zam oranları bazında artmaktadır. Her yıl artan dul aylığı eşinden boşanan kadınların hesabına düzenli olarak yatmaktadır. Sosyal yardım olarak hukuk devletlerinde bu maaş kadının evlenmediği sürece ömür boyunca tanımlanmaktadır. Dul maaşı verileri göre en düşük maaş 25 hisse oranına göre verilmektedir.

Dul maaşları ocak ayındaki zamla beraber şu şekildedir;

  • 1500 TL aylık alanlar 2021 yılında 1625 TL ocak ayından itibaren.
  • 1600 TL alanlar 1733 TL.
  • 1700 TL alanlar 1850 TL.
  • 2000 TL alanlar 2167 TL

almaya başladılar.

Dul Maaşı Ne Kadar?
Dul Maaşı Ne Kadar?

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar?

Emekli aylığı her emekli için 65 yaşından itibaren tanımlanan bir haktır. Yaşlılık maaşında normalde vefat eden birinin maaşı da kaybolur. Fakat eğer emekli olan bir babanın dul kızı varsa o kızı maaşı almak adına gerekli yerlere başvurma hakkı bulunur.

18 yaşından büyük her dul kıza bu hak tanınmaktadır. Bu maaşı almak için resmiyette de boşanmış olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde maaşı alma hakkınız bulunmaz. Dul ve yetim aylıklarının ödemesi her ay düzenli olarak banka hesaplarına yatmaktadır. Ölüm aylığı ek ödeme de aynı banka hesaplarına yatmaktadır.

Dul Maaşı Ne Kadar?
Dul Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da Dul Maaşı Ne Kadar?

Almanya’da dul maaşı ve yetim aylığının ödemesini almak için en az 1 yıl boyunca evli kalmanız gerekmektedir.  Almanya’da yetim maaşı ve dul maaşı yüzde 60 oranında hak sahiplerine bağlanır. 65 yaş aylığındaki zamlar da dul maaşının miktarını etkiler.

Almanya’da dul maaşları kişi emekli fonuna ne kadar ödediği ile de bağlantılıdır. Zira primi düşük olan eşlerden kalan dul maaşı da düşük olmaktadır. Almanya verilere göre en düşük ölüm oranlarına sahip olan ülkelerdendir. Bu sebeple minimum dul maaşlarını %60 oranında dul kadınlara vermektedir.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Resmi Gazete

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap