1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020 – Dul Maaşı Nedir? Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir? Kaç Para Ödenir?

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020 – Dul Maaşı Nedir? Dul Aylığı Alma Şartları Nelerdir? Kaç Para Ödenir?

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020? Dul Maaşı Nasıl Hesaplanır? Başvuru nasıl yapılır? Dul maaşı kaç tl? Dul aylığı ile ilgili merak ettiklerinizi kısaca açıklamaya çalıştık.

 

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

Eşiniz hayatını kaybettiyse, dul maaşı alma imkanınız bulunuyor. Aşağıdaki şartları taşıyorsanız, siz de bu maaşı alabilirsiniz.

 

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020
Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

 

Dul Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Dul kalan kadınlara devlet tarafından yaşamlarını sürdürebilmeleri için verilen maaşa, dul maaşı denir. Bu maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilir. Herhangi bir işte çalışmayan kadınlara vefat eden eşinin maaşının % 75i kadar maaş bağlanır. Vefat eden kişinin eşi ve çocukları varsa vefat eden eşin maaşının % 50 si kadar dul maaşı alır. Dul maaşı alacak kişinin iki çocuğu varsa vefat eden eşin maaşının % 25i kadar maaş ödemesi yapılır. Dul maaşı alacak olan kadının 3 çocuğu varsa vefat eden eşin maaşının %20si kadar ödeme yapılır.

 

Dul Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir kadının dul maaşı alabilmesi için vefat eden eşinin vefat etmeden önce minimum 5 yıl boyunca sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. 5 yıl boyunca çalışmanın yanı sıra 9000 günlük prim ödemelerini tamamlamış olması gerekir. Vefat eden eşin çalıştığı döneme ait bir borcunun olmaması gerekir.

 

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020
Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

 

Dul Maaşı Başvurusu İçin Evraklar Nelerdir?

Dul maaşı başvurusu sırasında; nüfus kayıt örneği, kimlik bilgisini içeren form, nüfus cüzdan fotokopisi, 3 adet vesikalık resim, muhtaçlık belgesi, vefat eden eşin nüfus cüzdanı, ölüm belgesi, vefat eden eşe ait 2 fotoğrafı yanınızda bulundurun.

 

Dul Maaşı İçin Evraklar Nereden Temin Edilir?

Dul maaşı başvuru sırasında istenen muhtaçlık belgesi kişinin ikamet ettiği muhtarlıktan alınır. Muhtaçlık belgesi muhtarlıktan alının SGK il müdürlüğüne teslim edilir. Kimlik bilgiler formu ve nüfus kayıt örneğini nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz.

 

Dul Maaşı Alımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Dul maaşı başvuru işlemleri başvuru yapacak kişinin ikamet ettiği il ve ilçede sosyal güvenlik kurumuna yapılır. Kurum görevlilerine başvuru için istenen evraklar teslim edilir. Görevlinin verdiği dul maaşı talep formu doldurulur. Forum kurum görevlisi tarafından teslim alınıp dul maaşı başvurusu sistemde kayıt altına alınır.

 

Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020
Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

 

Dul Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Alınır?

Dul maaşı ödemeleri başvurudan sonra ilk ay içinde onaylanır. Dul maaş alım başvuru sonucu sonraki ayın başında açıklanır. Açıklamadan sonra dul maaşı ödemesi yapılır. Ocak ayının 1-30 arasında başvuru yapan ve başvurusu onaylanan kişilerin ödemesi Şubat ayının 1inde yapılır. Ay içinde yapılan başvurular bir sonraki aya ödeme aktarılması için sisteme işlenir. Ödemeleri kişi kendisine en yakın Ziraat Bankası ve Halk Bankasından çekebilir.

 

Dul Maaşı Ödemesi Hangi Durumlar Kesilir?

Dul maaşı alan bir kişi sigortalı bir işte çalışmaya başladığı zaman, emekli sandığı ve Bağ-kur kapsamında sigorta prim ödemeye başladığında dul maaşı kesilir.

 

2020 Dul Maaşı Kaç TL?

2020 dul maaşı 587 TL’dir. 2020 yetim maaşı da 293 TL’dir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap