Ekonomi Haberleri
Doğum Yardımı Alma Şartları 2020 – Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? Ne Kadar Ödenir?
Yazar: -16 Nisan 2020
37

Doğum Yardımı Nedir? Doğum Yardımı Alma Şartları 2020 yılında nelerdir? Doğum parası Ne kadar ödenir? Doğum parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Merak ettiğiniz her şey, Ekonomihaberler.com’da..

 

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yapan bütün annelere Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yardım parası ödenir. Doğum yardımından doğum yapan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anneler hiçbir sınırlama ve kısıtlama olmadan verilir.

 

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020

 

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020 yılında Nelerdir?

Annelerin doğum yardımından faydalanması için mutlaka başvuru yapması gerekir. Ölü doğum yapanlar ödeme alamaz. Bu haktan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilir. Yabancı uyruklu olan ve suriyeli kadınlar bu haktan faydalanamaz. Kamu Personeli olan memur annelerin, memurların çalışmayan eşlerin, SSK’ya yada Bağkur’a tabi olarak çalışan herkesin bu haktan yararlanma hakkı vardır. Meslek ve statü ayırt etmeksizin memur, işçi, SSK’lı olarak çalışanlar ile bu kişilerin çalışmayan eşleri de bu ödemeden faydalanabilir.

 

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020

 

2020 Doğum Yardımı Ne Kadar Ödenir?

Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2020 yılı için; birinci çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü çocukta 600 lira ödeme yapılır. İkiz çocuğu olan anne birinci ve ikinci çocuk ücreti (300+400) ödenir. Bir çocuğu olan ve ikiz çocuk doğuran annelere ikinci ve üçüncü çocuk ücreti (400+600) ödenir.

 

2020 Doğum Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımı almak için her ilin merkezinde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar müdürlüğüne yapılır. İlçede yaşıyorsanız bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Hizmetler merkezine yapılır. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Büyükelçilik ve Konsolosluklara başvuru yapabilir. Başvurular bizzat yapıldığı gibi, dilerseniz posta ve kargo yoluyla da yapabilirsiniz. Başvuru dilekçesine annenin imza atması gerekir. Başvuru öncesinde çocuğun kimliğini çıkarmak gerekir. Kamu çalışanları başvuruları çalıştığı kurumun personel ve maaş birimine yapması gerekir.

 

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020

Doğum Yardımı Alma Şartları 2020

 

2020 Doğum Yardımı Hangi Hesaba Yatar?

Doğum yardım parası, başvurudan sonra annenin kimlik numarasına PTT’ye yatırılır. Ücret anne adı ve soyadı üzerine yatar. Parayı sadece anne çekebilir. Parayı ikametinizin olduğu PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

 

2020 Doğum Yardımı Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Doğum yardım sorgulaması e-devlet üzerinden yapılır. Doğum yardımı hakkında ayrıntılı bilgi almak için 144 ve 183 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Kaynak

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ