1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Doğal afetler sigortacılara 2021’de 120 milyar dolara mal oldu – Münih Re

Doğal afetler sigortacılara 2021’de 120 milyar dolara mal oldu – Münih Re

guncel coin haberleri

genellemek

  • Sigortacılar için en pahalı ikinci yıl
  • Tally, Swiss Re’nin Aralık tahminini geçti
  • ABD kayıpların büyük bir kısmını oluşturuyor
  • İklim değişikliği daha aşırı havaya yol açıyor

10 Ocak’ta Münih Re, 2021’in ABD’de yıkıcı kasırgalar ve soğuk algınlığı ile damgasını vuran küresel sigortacılar için rekor düzeyde ikinci en maliyetli yıl olduğunu kanıtladı. Hava durumu analistleri ve uzmanları, aşırı hava koşullarının iklim değişikliğinden kaynaklanma olasılığının daha yüksek olduğu konusunda uyarıyor.

İkincisi, yalnızca 2017’de kasırgalar 146 milyar dolar hasara neden oldu ve geçen yıl doğal afetlerden kaynaklanan sigortalı kayıplar yaklaşık 120 milyar dolar oldu. Dünyanın en büyük reasürörü olan Münih Re’nin yıllık hesabı, rakibi Swiss Re tarafından geçen ay yayınlanan 105 milyar dolarlık tahminden daha yüksekti.

Münih Re, düzinelerce kasırga, Ida Kasırgası ve bu yılın başlarında Aralık ayında Teksas’ı kasıp kavuran don olayı, ABD’nin hasarın alışılmadık derecede büyük bir kısmını oluşturduğunu söyledi. Münih Re Yönetim Kurulu Üyesi Torsten Jeworrek şunları söyledi:

“2021 için doğal afet görüntüleri rahatsız edici. İklim araştırmaları, aşırı hava koşullarının daha olası hale geldiğini giderek daha fazla doğruluyor.”

Daha önceki yıllarda olduğu gibi, doğal afetlerde 10.000’e yakın insan hayatını kaybetmiştir. Sigortasız zararlar da dahil olmak üzere 280 milyar dolarlık toplam zarar, rekor düzeyde dördüncü sırada yer aldı.

Ida Kasırgası, New Orleans’tan New York’a uzanan 36 milyar dolarlık sigortalı kayıplara neden oldu. Öncelikle Teksas’ı vuran kış fırtınası yaklaşık 15 milyar dolarlık hasara neden oldu. Almanya’da da sel felaketleri milyarlarca dolarlık zarara neden oldu.

Münih Re’nin iklim ve yerbilimci şefi Ernst Rauch şunları söyledi:

“İklim değişikliği nedeniyle bazı aşırı hava olaylarının daha sık veya şiddetli olması muhtemel olduğundan, 2021 için tehlike istatistikleri endişe verici.”

Önümüzdeki on yıl ve sonrasında Dünya’nın atmosferi ısınmaya devam ederken, 2021 olayı iklim değişikliğiyle daha da kötüleşiyor, birçok bilim insanı hemfikir ve daha fazlası ve daha da kötüsü gelecek.

Harvey, Irma ve Maria Kasırgaları ile 2017, kaydedilen en kötü yıl oldu. 2011 ve 2005 yıllarında büyük depremler Japonya ve Yeni Zelanda’yı vurdu ve Katrina Kasırgası sırasıyla New Orleans’ı perişan etti ve aynı zamanda şiddetliydi.

Sigortacılar, bazı durumlarda ücretlendirdikleri oranları artırıyor ve artan afet olasılığı nedeniyle bazı yerlerde teminat vermeyi durdurdu. Sigortacılar, iklim değişikliği ve bununla ilişkili maliyetler konusunda uyarıda bulunurken, kirli endüstrileri sigortalamayı bırakmaları için aktivistlerin baskısı altındadır.

Bilgi kaynağı: 0x Information tarafından CRYPTOVIBES’ten derlenmiştir.Telif hakkı yazar John Wanguba’ya aittir ve izinsiz çoğaltılamaz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap